Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Nová hvězda sociální demokracie? Náchodský starosta má na přání premiéra zachránit čest strany

Nová hvězda sociální demokracie? Náchodský starosta má na přání premiéra zachránit čest strany

Premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka chce, aby volební kampaň strany před letošními volbami do Sněmovny řídil poslanec a náchodský starosta Jan Birke. Má podle něj potřebný tah na branku. Birke zároveň usiluje o vstup do vedení strany. 

Po měsících spekulací má ČSSD zřejmě jasno. O její tvář, se kterou vyrazí do předvolebního boje, se má starat Jan Birke. I když ho musí ještě schválit Ústřední výkonný výbor, pozici má víceméně jistou.

 

Podle premiéra je Birke pracovitý regionální politik, který má velmi dobrou znalost prostředí ČSSD. „Zejména poslední tři roky jsem s Janem Birkem intenzivně spolupracoval při prosazování sociálnědemokratického a vládního programu v Poslanecké sněmovně," píše k výběru předseda vlády a ČSSD. Jméno Birkeho berou i Sobotkovi vnitrostraničtí kritici.

Podle poslance Jeronýma Tejce je Birke dobrou volbou. „Rozhodnutí má svou logiku, přinejmenším protože je dlouholetým členem sociální demokracie, má zkušenosti z komunální i z centrální politiky a především, účastnil se volebních kampaní. Jsem rád, že se nestal manažerem někdo, kdo třeba je v ČSSD jen pár měsíců a nikdy nevylepil ani jeden plakátek," řekl Tejc. Narážel tak na možnou kandidaturu tajemníka pro evropské záležitosti Tomáše Prouzy.

Od loga Náchoda k marketingu ČSSD

Sobotka dal přednost Birkemu v situaci, kdy volební preference moc šancí na obhajobu vítězství ve sněmovních volbách ČSSD nedávají. Birke ale bojovně tvrdí, že chce volby vyhrát. „Je to výzva, jsem vítězný typ," řekl.

Birke je podle zdrojů INFO.CZ pro Sobotku klíčový muž, zná dobře fungování strany, ve své domovině Náchodě je oblíbeným starostou. Let do horních pater politiky mu nezastavil ani nedávný problém s logem města. Deník Blesk napsal, že hlavní prvek loga, za které Náchod dal 150 tisíc korun, je ve veřejně dostupné infobance k dispozici za pět dolarů (127 korun).

Volební manažer nemusí být Birkeho jediná vysoká funkce v rámci strany. Na březnovém sjezdu ČSSD se chce ucházet o místo v nejužším vedení strany. 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1