Články odjinud

Novela služebního zákona dostala zelenou. Ministryně ji vysvětlovala v Bruselu, komise nemá námitky

Novela služebního zákona dostala zelenou. Ministryně ji vysvětlovala v Bruselu, komise nemá námitky

Evropská komise nemá námitky ke změnám služebního zákona, které by měla příští týden schválit česká vláda v demisi. Sdělila to po svém dnešním jednání v Bruselu ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová. Zástupcům unijní exekutivy prý dnes vyvracela 'mýty' kolem novely a obě strany podle ní došly k závěru, že chystané úpravy jsou technického rázu. Evropská komise později odpoledne zdůraznila, že novelu českého služebního zákona zatím studuje a žádné své hodnocení tudíž ještě nemá.

„Tak, jak je to dneska připraveno, jsou to technické změny, které povedou k vyšší kvalitě státní správy,“ řekla dnes v Evropské komisi ministryně Dostálová. Novela podle ní nemá žádný dopad na takzvanou "dohodu o partnerství", na jejímž základě čerpá Česká republika peníze z evropských fondů.

„Komise uvítala informaci o chystaném doplnění zákona o civilní službě, kterou poskytla paní ministryně Dostálová. Komise na schůzce neposkytla žádné své hodnocení,“ zdůraznila později pro ČTK mluvčí unijní exekutivy. Komise nyní návrhy změn teprve studuje, a proto se svým komentářem bude moci přijít teprve v příštích týdnech.

Se zástupci komise se česká strana dnes domluvila, že poté, co vláda novelu příští týden potvrdí, sejdou se ještě se zástupci unijní exekutivy k technickým jednáním představitelé ministerstva vnitra. „Jinak samozřejmě komise byla ráda, že jsme jim vyvrátili mýty, které proběhly v médiích,“ dodala Dostálová.

Kabinet premiéra Andreje Babiše na konci února jednání o novele služebního zákona odložil.

Norma by měla uvolnit režim zaměstnávání náměstků na ministerstvech častějším hodnocením. Uvažuje se i o možnosti, aby mohli státní tajemníky hodnotit přímo ministři, nikoli jen vedení státní služby. Vláda také zvažuje otevření druhých kol výběrových jednání lidem mimo státní službu a zkrácení doby potřebné praxe.

Záměr kritizuje opozice, která v té souvislosti mluví o čistkách na ministerstvech. Zákon, který platí od ledna 2015, měl pomoci odpolitizovat státní službu, minulá vláda ho přijala i kvůli požadavkům Evropské unie. Loni ho novelizovala.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud