Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Novela služebního zákona dostala zelenou. Ministryně ji vysvětlovala v Bruselu, komise nemá námitky

Novela služebního zákona dostala zelenou. Ministryně ji vysvětlovala v Bruselu, komise nemá námitky

Evropská komise nemá námitky ke změnám služebního zákona, které by měla příští týden schválit česká vláda v demisi. Sdělila to po svém dnešním jednání v Bruselu ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová. Zástupcům unijní exekutivy prý dnes vyvracela 'mýty' kolem novely a obě strany podle ní došly k závěru, že chystané úpravy jsou technického rázu. Evropská komise později odpoledne zdůraznila, že novelu českého služebního zákona zatím studuje a žádné své hodnocení tudíž ještě nemá.

„Tak, jak je to dneska připraveno, jsou to technické změny, které povedou k vyšší kvalitě státní správy,“ řekla dnes v Evropské komisi ministryně Dostálová. Novela podle ní nemá žádný dopad na takzvanou "dohodu o partnerství", na jejímž základě čerpá Česká republika peníze z evropských fondů.

„Komise uvítala informaci o chystaném doplnění zákona o civilní službě, kterou poskytla paní ministryně Dostálová. Komise na schůzce neposkytla žádné své hodnocení,“ zdůraznila později pro ČTK mluvčí unijní exekutivy. Komise nyní návrhy změn teprve studuje, a proto se svým komentářem bude moci přijít teprve v příštích týdnech.

Se zástupci komise se česká strana dnes domluvila, že poté, co vláda novelu příští týden potvrdí, sejdou se ještě se zástupci unijní exekutivy k technickým jednáním představitelé ministerstva vnitra. „Jinak samozřejmě komise byla ráda, že jsme jim vyvrátili mýty, které proběhly v médiích,“ dodala Dostálová.

Kabinet premiéra Andreje Babiše na konci února jednání o novele služebního zákona odložil.

Norma by měla uvolnit režim zaměstnávání náměstků na ministerstvech častějším hodnocením. Uvažuje se i o možnosti, aby mohli státní tajemníky hodnotit přímo ministři, nikoli jen vedení státní služby. Vláda také zvažuje otevření druhých kol výběrových jednání lidem mimo státní službu a zkrácení doby potřebné praxe.

Záměr kritizuje opozice, která v té souvislosti mluví o čistkách na ministerstvech. Zákon, který platí od ledna 2015, měl pomoci odpolitizovat státní službu, minulá vláda ho přijala i kvůli požadavkům Evropské unie. Loni ho novelizovala.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1