Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Novela služebního zákona dostala zelenou. Ministryně ji vysvětlovala v Bruselu, komise nemá námitky

Novela služebního zákona dostala zelenou. Ministryně ji vysvětlovala v Bruselu, komise nemá námitky

Evropská komise nemá námitky ke změnám služebního zákona, které by měla příští týden schválit česká vláda v demisi. Sdělila to po svém dnešním jednání v Bruselu ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová. Zástupcům unijní exekutivy prý dnes vyvracela 'mýty' kolem novely a obě strany podle ní došly k závěru, že chystané úpravy jsou technického rázu. Evropská komise později odpoledne zdůraznila, že novelu českého služebního zákona zatím studuje a žádné své hodnocení tudíž ještě nemá.

„Tak, jak je to dneska připraveno, jsou to technické změny, které povedou k vyšší kvalitě státní správy,“ řekla dnes v Evropské komisi ministryně Dostálová. Novela podle ní nemá žádný dopad na takzvanou "dohodu o partnerství", na jejímž základě čerpá Česká republika peníze z evropských fondů.

„Komise uvítala informaci o chystaném doplnění zákona o civilní službě, kterou poskytla paní ministryně Dostálová. Komise na schůzce neposkytla žádné své hodnocení,“ zdůraznila později pro ČTK mluvčí unijní exekutivy. Komise nyní návrhy změn teprve studuje, a proto se svým komentářem bude moci přijít teprve v příštích týdnech.

Se zástupci komise se česká strana dnes domluvila, že poté, co vláda novelu příští týden potvrdí, sejdou se ještě se zástupci unijní exekutivy k technickým jednáním představitelé ministerstva vnitra. „Jinak samozřejmě komise byla ráda, že jsme jim vyvrátili mýty, které proběhly v médiích,“ dodala Dostálová.

Kabinet premiéra Andreje Babiše na konci února jednání o novele služebního zákona odložil.

Norma by měla uvolnit režim zaměstnávání náměstků na ministerstvech častějším hodnocením. Uvažuje se i o možnosti, aby mohli státní tajemníky hodnotit přímo ministři, nikoli jen vedení státní služby. Vláda také zvažuje otevření druhých kol výběrových jednání lidem mimo státní službu a zkrácení doby potřebné praxe.

Záměr kritizuje opozice, která v té souvislosti mluví o čistkách na ministerstvech. Zákon, který platí od ledna 2015, měl pomoci odpolitizovat státní službu, minulá vláda ho přijala i kvůli požadavkům Evropské unie. Loni ho novelizovala.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744