Novičok v Česku? Rusové museli mít pravdu, říká veterán z Iráku | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Novičok v Česku? Rusové museli mít pravdu, říká veterán z Iráku

Novičok v Česku? Rusové museli mít pravdu, říká veterán z Iráku

Podplukovník Lubomír Šmehlík (66), který byl v roce 1990 zástupcem velitele československého chemického praporu v Iráku, v rozhovoru pro Blesk uvedl, že ho slova prezidenta Miloše Zemana o testování novičoku v Česku nepřekvapila. Šmehlík tvrdí, že bylo od začátku jasné, že musí mít Rusové pravdu.

Jak vnímáte slova prezidenta Zemana, jenž potvrdil, že novičok se kvůli laboratorním účelům v malém množství u nás vyráběl?

Musíme to vzít od začátku. Rusové někdy v březnu přece netvrdili, že novičok pochází z Česka. Tvrdili, že Česká republika má s novičokem zkušenosti a že s ním pracuje. A jak se teď potvrdilo, měli pravdu. Ale už tehdy jsem psal na svůj Facebook, že Rusové musejí mít pravdu, protože jestliže my se jako Česká republika holedbáme tím, že naše chemické vojsko je na světové úrovni a má v NATO v gesci ochranu proti zbraním hromadného ničení a zejména protichemické ochrany, tak přece nemůžeme říkat, že nic nevíme o novičoku. A že se proti němu neumíme bránit.

Pravda je, že Česká republika nikdy neměla chemické zbraně. Nikdy. To znamená: chemická zbraň je bojová otravná látka, která je do něčeho nacpaná – do bomby, do raketometu nebo do letadla, který ji rozptyluje. To jsme nikdy neměli. Ale pochopitelně jsme pracovali se všemi druhy otravných látek na úrovni ochrany proti jejich účinkům. Rozumíme si?

Ano.

V žádné munici novičok jako takový nemáme, ale samozřejmě s ním pracujeme. Tedy já už jsem v důchodu, ale jsem přesvědčen, že s ním pracujeme, a jak se potvrdilo, tak je to pravda. A vím, že už v roce 2008 jsme o něm psali v Chemických listech, takže od toho roku o něm víme.

Více si přečtěte na webu Blesk.cz.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.