Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Obleva o víkendu zvedne hladiny řek, dál ale hrozí i ledovka

Obleva o víkendu zvedne hladiny řek, dál ale hrozí i ledovka

O víkendu to bude klouzat. Pozor by si měli dát obyvatelé v Čechách. Na Moravě a ve Slezsku je riziko výskytu ledovky menší. Povodí Moravy ale varuje, že kvůli oblevě by mohla stoupnout hladina řek. V neděli by se mělo místy oteplit až na 6 stupňů nad nulou.

Výstraha Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMU) před ledovkou platí od dnešního poledne do sobotních 09:00 pro Karlovarský a Ústecký kraj, od dnešních 20:00 do sobotních 12:00 pro Středočeský, Plzeňský a Jihočeský kraj, Prahu a Českolipsko a od půlnoci do sobotního poledne pro Pardubický a Královéhradecký kraj a Vysočinu. Obyvatele Zlínského, Olomouckého a Moravskoslezského kraje pak meteorologové varují před tvorbou náledí od dnešních 18:00 do sobotních 08:00.

„Předpokládáme, že již v pátek odpoledne se začnou na západě a severozápadě Čech vyskytovat místy dešťové srážky, většinou mrznoucí. Večer a v noci na sobotu bude od západu postupovat přes Čechy a Českomoravskou vrchovinu hlavní pásmo dešťových srážek, které budou při očekávaných teplotách slabě pod nulou namrzat a vytvářet ledovku," sdělili pracovníci ČHMÚ.

Na jižní Moravě čekají meteorologové převážně teploty nad nulou, takže tam je pravděpodobnost tvorby ledovky minimální. V severovýchodní polovině Moravy a ve Slezsku také výskyt ledovky příliš nepředpokládají.

V noci na sobotu teploměr ukáže až minus 3 stupně. Přes den by se měly teploty pohybovat kolem 4 stupňů nad nulou. V neděli bude místy až plus 6 stupňů. Obloha bude celý víkend zatažená, místy oblačná.

Ledovka trápila chodce v celé republice včera i dnes. V Praze se dnes ráno do 9 hodin zranilo přes 20 lidí. Chodníky klouzaly již ve čtvrtek, kdy se zranilo 50 osob. V Brně včera ošetřili asi stovku lidí s akutními úrazy, více než polovina se prý zranila po pádu na chodníku.

O víkendu čeká republiku oteplení. Tání zásob sněhu by ale podle Povodí Moravy mohlo způsobit zvednutí hladiny řek. Vodní nádrže jsou údajně ale připravené vodu z tajícího sněhu zachytit. Dnes to v tiskové zprávě uvedl mluvčí Povodí Petr Chmelař.

Minulý víkend zlákal k bruslení na zamrzlých vodních plochách množství lidí. Kvůli víkendové oblevě ale meteorologové doporučují zvýšenou opatrnost. Led může být vlivem nestejnoměrně proudící vody a kolísáním hladiny v některých místech zeslaben a hrozí tak i při menším zatížení jeho prolomení.

V Jeseníkách platí ode dneška už jen první stupeň lavinového nebezpečí. Horská služba jej snížila z druhého stupně po čtvrtečním měření v lavinových katastrech. Sněhová pokrývka je již stabilní. Na horách nyní leží zhruba metr sněhu, na závětrných svazích je ho však podstatně více.

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744