Odcházející šéf Akademie věd o kandidatuře na Hrad „seriózně uvažuje“. Zamlouvá se členům STAN i ČSSD | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Odcházející šéf Akademie věd o kandidatuře na Hrad „seriózně uvažuje“. Zamlouvá se členům STAN i ČSSD

Odcházející šéf Akademie věd o kandidatuře na Hrad „seriózně uvažuje“. Zamlouvá se členům STAN i ČSSD

Končící šéf Akademie věd ČR (AV ČR) Jiří Drahoš se zatím definitivně nerozhodl, zda se bude ucházet o funkci prezidenta, o kandidatuře ale „seriózně uvažuje“.  Řekl to dnes během sněmu AV ČR. Příjemně ho překvapila podpora od šéfa Senátu Milana Štěcha (ČSSD). Ten na sněmu řekl, že by si přál, aby se Drahoš ujal nějaké veřejné funkce. Drahoš se zamlouvá i předsedovi STAN Petru Gazdíkovi a v minulosti se spekulovalo i o jeho podpoře od lidovců. 

Drahoš v čele akademie skončí v pátek a další den převezme funkci předsedkyně Eva Zažímalová. „Já stále opakuji, že do 24. března jsem ve funkci předsedy AV ČR, ale také připouštím, že seriózně uvažuji o tom, mám-li jít do volebního klání na prezidenta republiky,“ řekl dnes Drahoš ČTK.

Štěchův názor zná už delší dobu, příjemně ho však překvapilo, že ho vyslovil i veřejně na sněmu. „Ale není to určitě věc, která by nějak najednou zformovala můj názor, jestli ano, nebo ne, k tomu musí člověk dospět sám,“ dodal. Za důležitý považuje názor rodiny, protože případná účast ve volbách by do jejího života výrazně zasáhla.

Pravděpodobnost své kandidatury nechtěl Drahoš procentuálně vyjádřit. „Slíbil jsem, že po ukončení svého angažmá, nejpozději do nějakých 10 dnů, bych své definitivní rozhodnutí řekl, teď bych nerad specifikoval ani pro, ani proti,“ řekl.

Předseda hnutí Starostové a nezávislí Petr Gazdík dnes na twitteru uvedl, že Drahoš je potenciální kandidát, kterého Česko potřebuje. Spekulovalo se i o tom, že by Drahoše mohli podpořit lidovci. „Politická podpora je něco, čemu se nebráním, ale nežádám o ni. Pokud budu kandidovat, budu kandidovat jako Jiří Drahoš bez závislosti na nějaké politické straně,“ uvedl.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.