Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Odnáší střechy, láme stromy a zastavil vlaky. Kvůli silnému větru ČEZ vyhlásil v 18 okresech kalamitu

Odnáší střechy, láme stromy a zastavil vlaky. Kvůli silnému větru ČEZ vyhlásil v 18 okresech kalamitu

V Česku udeřil silný vítr, který komplikuje dopravu. Tisíce domácností jsou kvůli počasí bez proudu. Popadané stromy přerušily provoz na několika železničních tratích. Společnost ČEZ vyhlásila v 18 okresech kalamitní stav kvůli poruchám na vedení. Platí do odvolání. Bez elektřiny jsou nyní tisíce domácností.

České dráhy se ve většině míst snaží vlaky nahradit autobusy, někde musí cestující počítat se zpožděním. Varování meteorologů před velmi silným větrem platí v Čechách do 10:00, na Moravě do 13:00.

Stromy blokují i silnice. Na Pelhřimovsku spadl například na nákladní vůz kmen a zablokoval silnici.

Po celém Česku vyjíždějí hasiči, aby odstranili spadlé stromy. V Plzeňském kraji spadly i na vlak a zablokovaly autobus. V regionu jen kvůli větru vyjížděli hasiči 110krát. 

Vítr zastavil také provoz kabinové lanovky na Ještěd v Liberci. Rychlost větru tam v nárazech přesahovala 100 kilometrů v hodině, přípustných je jen 58 kilometrů, potom už je provoz nebezpečný.

V Praze vítr lámal stromy a větvě, ničil billboardy a shazoval plechy ze střech. V souvislosti s počasím zaznamenali hasiči několik desítek případů, mimo jiné odstraňovali téměř 20 stromů popadaných na silnice.

Silný vítr se v noci na dnešek prohnal i západním Německem. Zanechal za sebou několik zraněných a popadané stromy. Na několika železničních tratích se zastavil provoz. Vichr pojmenovaný Thomas ale má dnes zeslábnout a zamířit na východ Německa.

 

Policejní stát, který se vymkl kontrole: Muslimové tu mizí po tisících, k zatčení stačí plnovous

Muslimové v čínské provincii Sin-ťiang jsou sledováni na každém kroku. Úřady na ně dohlíží pomocí kamer i speciálních aplikací. K poslání do převýchovných táborů stačí málo – třeba jen špatné oblečení. I proto v nich Ujgurové končí každý den po stovkách. Podívejte se na nový díl pořadu Proč.

Link

Link