Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Odstup a omluv se! Opozice tvrdě kritizuje Babiše za třetí uniklou nahrávku

Odstup a omluv se! Opozice tvrdě kritizuje Babiše za třetí uniklou nahrávku

Ministr financí a předseda hnutí ANO Andrej Babiš by se měl podle opozičních stran omluvit za lži a odstoupit. Na internetu se dnes objevila další nahrávka zachycující Babiše v rozhovoru s novinářem deníku Mladá fronta Dnes o možném zveřejnění článků namířených proti politickým konkurentům. Místopředseda ODS Martin Kupka v souvislosti s tím dnes prohlásil, že něco takového je nepřípustné. Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek uvedl, že Babiš se měl obrátit na policii, když dostal od novináře kompromitující informace z policejních spisů.

„Andrej Babiš by po zveřejnění třetí nahrávky měl okamžitě rezignovat, zcela odejít z české politiky a omluvit se všem občanům, že jim lhal a podváděl je. Obsah třetí nahrávky je tak závažný, že není jiná možnost,“ uvedl v tiskové zprávě Kupka. Doplnil, že také očekává od ministrů za ANO, že jednání svého předsedy odsoudí. „Pokud tak neučiní, přebírají i oni zodpovědnost za praktiky Andreje Babiše,“ míní.

Nahrávka byla zveřejněna opět na twitterovém účtu pod jménem Julius Šuman, na kterém se objevily minulý týden i předchozí dvě nahrávky. Babišovi v ní novinář Marek Přibil předává dokumenty, které podle Přibila pocházejí z policejního vyšetřování. Babiš dnes ČTK sdělil, že se stal obětí cílené provokace nastrčeného agenta, kvůli nahrávkám předseda ANO v pátek podal trestní oznámení.

„Trestní oznámení měl Babiš podat, když dostal do ruky živé (policejní) spisy. Teď, když to něj prasklo, má smůlu. Už je pozdě," uvedl dnes na twitteru předseda TOP 09 Kalousek. Europoslanec za TOP 09 a bývalý ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil sdělil ČTK, že pokud Babiš disponoval informacemi z otevřeného policejního spisu, mohl se dopustit trestného činu. „Podezření z této poslední nahrávky by tak měl nejen vysvětlit sám Babiš, ale měla by být také důkladně vyšetřena policií,“ uvedl.

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) minulý týden kvůli Babišovým kauzám týkajícím se možného ovlivňování médií a neodvádění daní navrhl odvolání Babiše z vlády k 9. květnu. Mluvčí Hradu Jiří Ovčáček poté oznámil, že Zeman se dnes s návrhem podrobně seznámí, ale rozhodnout chce až po návratu z návštěvy Číny po 18. květnu.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1