Články odjinud

Okamura dosáhl svého, ANO ho podpoří na místopředsedu sněmovny. Co dalšího dohodli?

Okamura dosáhl svého, ANO ho podpoří na místopředsedu sněmovny. Co dalšího dohodli?

Zástupci SPD mají za sebou zřejmě poslední jednání s hnutí ANO před ustanovením nové sněmovny. Šéf SPD dostal příslib, že ANO podpoří jeho kandidaturu na místopředsedu dolní komory. Okamura naopak přislíbil, že poslanci jeho hnutí budou hlasovat pro Radka Vondráčka jako nového předsedu sněmovny. Podporu menšinové vlády Andreje Babiše Okamura nadále odmítá. 

Okamura novinářům po jednání také řekl, že od hnutí ANO dostali příslib i na obsazení vedoucích pozic bezpečnostního a hospodářského výboru, který má vést místopředseda SPD Radim Fiala.

Jediný nesoulad mezi vyjednavači nastal v počtu místopředsedů Sněmovny. Hnutí ANO jich chce pět, Okamura se spíše kloní k tomu, aby místopředsedové zůstali jen čtyři.  „Žádnou menšinovou vládu podporovat nebudeme a to ani odchodem ze sálu,“ zopakoval Okamura.

Šéf SPD také uvedl, že hnutí neusiluje o post předsedy mandátového a imunitního výboru. Trvá jen na poměrném zastoupení poslanců. Okamura se zároveň pozastavil nad tím, že opoziční strany nechtějí v čele výboru zástupce hnutí ANO, samy ale zatím kandidáta nenavrhly.

Šéf poslanců ANO Jaroslav Faltýnek vyzdvihl konstruktivnost jednání a potvrdil dohodu s hnutím SPD na rozdělení křesel ve vedení sněmovny a výborů. Podle Faltýnka šlo zřejmě o poslední jednání mezi ANO a SPD před ustavující schůzí Sněmovny 20. listopadu.

 

Články odjinud