Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Okamura pochopil žlutou kartu a důsledně se omluvil, říká Vondráček. Věří, že bude kultivovaný

Okamura pochopil žlutou kartu a důsledně se omluvil, říká Vondráček. Věří, že bude kultivovaný

Podle předsedy Sněmovny Radka Vondráčka (ANO) se předseda SPD Tomio Okamura důsledně omluvil za své výroky o protektorátním koncentračním táboře pro Romy v Letech u Písku. Podle Vondráčka proto odvolání z pozice místopředsedy Sněmovny nebylo aktuální. Pro program dnešní mimořádné schůze Vondráček nehlasoval, podle něj by se ale mohl požadavek na odvolání Okamury dostat na program dubnové schůze Sněmovny. Okamura podle Vondráčka bude v budoucnu svůj projev kultivovat. 

"Já nesouhlasím v mnohém s hnutím SPD i s názory pana Okamury, nicméně zase reflektuji to, že se opravdu důsledně omluvil, že se důsledně distancoval od jakéhokoli popírání (holokaustu)," řekl Vondráček. "Ten výrok nebyl v pořádku, byl krajně nešťastný, nevhodný a samozřejmě pan Okamura jako ústavní činitel musí dbát na svůj projev. Já myslím, že si to uvědomil, že to vnímá jako žlutou kartu a že ten svůj projev bude nadále kultivovat," doplnil.

Návrh na odvolání Okamury podpořilo 86 poslanců. Vedly je k tomu výroky předsedy SPD, který v lednu řekl, že tábor v Letech nebyl oplocený a byl v něm volný pohyb. Později se omluvil za vyjádření, že tábor nebyl oplocený, uvedl však, že ho většinou nikdo nehlídal a lidé v něm se mohli volně pohybovat. Navrhovatelům se nepodařilo prosadit bod na řádnou schůzi, dnes měl být jediným bodem mimořádné schůze, jejíž program ale Sněmovna neschválila.

Vondráček dnes způsob, jak se mělo odvolání Okamury dostat na plénum Sněmovny, kritizoval. "Kolegové samozřejmě mají právo vyvolat mimořádnou schůzi, ale jinak standardní postup je obrátit se na organizační výbor, zařadit bod do schůze a projednat jej, až přijde na řadu," řekl. "Určitě to bude zařazeno do dubnové schůze. Jestli to bude projednáno, to je věc okamžité situace ve Sněmovně," doplnil.

Nechtěl předjímat, jak by se k hlasování postavili poslanci ANO, kteří dnes až na Rostislava Vyzulu hlasovali proti programu schůze nebo se hlasování zdrželi. "Počkáme si, jak se zachovají poslanci ANO, až na to příště dojde. Já jsem vám svůj osobní názor řekl - žlutá karta, nikoli červená," řekl Vondráček.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1