Články odjinud

Okamura prosazuje fantasmagorie, Zeman je v praxi neodvolatelný, říká bývalá soudkyně Wagnerová

Okamura prosazuje fantasmagorie, Zeman je v praxi neodvolatelný, říká bývalá soudkyně Wagnerová

Odvolatelnost poslanců či senátorů? Nepřijatelná věc, komentuje posilování prvků přímé demokracie v Česku bývalá předsedkyně Nejvyššího soudu, ex-místopředsedkyně Ústavního soudu a dnes senátorka Eliška Wagnerová v rozhovoru pro HlídacíPes.org v rámci projektu Mapa justice. Podle Wagnerové také Česko nemá funkční způsob, jak korigovat prezidenta, který se dostává za hranu ústavnosti. 

Právě v ústavě je podle Wagnerové jasně zakotveno, jak má český politický systém vypadat a proč do něj nepatří prvky, které prosazuje hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury.

„Systém je postaven na demokracii reprezentativní a já jdu tak daleko, že kdyby měly vyjít všechny fantasmagorie, které slyším od pana Okamury, například odvolávání politiků, všech soudců, včetně ústavních, tak je to jednoznačné porušení toho článku 2, odstavce prvního („Lid je zdrojem veškeré státní moci; vykonává ji prostřednictvím orgánů moci zákonodárné, výkonné a soudní.“ – pozn. red.).

První politik, který by se kvůli nedobrovolnému zkrácení svého mandátu soudil, by proto podle Wagnerové měl svůj spor vyhrát.

Expředsedkyně Nejvyššího soudu dále kritizuje prezidenta Miloše Zemana za to, že se i během svého druhého mandátu pohybuje na hraně ústavního systému.

„Přešlapy za hranici jsou patrné, a to je si myslím ten největší problém,“ říká s tím, že Česko momentálně nemá funkční nástroj, jak se takovému chování prezidenta bránit.

„Máme jediný nástroj, a tím je ta ústavní žaloba. Ale nešťastnou novelou ústavy a souvisejících zákonů byla přijata úprava, která dnes platí, na rozdíl od toho, co platilo dříve, kdy ústavní žalobu podával jenom senát. Dnes, kdy jsou jak ve sněmovně, tak i v senátu obrovská kvóra a musí s tím souhlasit obě komory, je tento institut prakticky nepoužitelný,“ tvrdí Wagnerová.

Celý rozhovor s Eliškou Wágnerovou si pusťte na videu níže:

Článek vyšel původně na webu HlídacíPes.org. Publikujeme ho se svolení redakce.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna brzo ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Články odjinud