Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Osudová třináctka Víta Bárty. Před pěti lety ho v tento den odsoudili. Co dělá „guru“ VV dnes?

Osudová třináctka Víta Bárty. Před pěti lety ho v tento den odsoudili. Co dělá „guru“ VV dnes?

V životopisu Víta Bárty má číslo 13 významnou roli. V roce 2013 se stal předsedou Věcí veřejných, za které předtím tři roky poslancoval. 13. července 2010 se stal ministrem dopravy a v pátek 13. dubna 2012 jej soud nepravomocně uznal vinným z podplácení. Od této bezprecedentní události uplynulo letos na Zelený čtvrtek pět let. Co je s Bártou teď?

Tehdejší majitel bezpečnostní agentury ABL Vít Bárta se vyloupl na politické scéně v roce 2010. S marginálními, ale už léta rozběhlými regionálními Věcmi veřejnými vsadil na obrodnou notu. S heslem „Vyženeme z politiky dinosaury“ se v květnu dostal do sněmovny. A spolu s ODS a TOP 09 dal dohromady vládu pod vedením Petra Nečase.

Brzy se začaly objevovat informace o údajně netransparentním financování strany a možném prorůstání byznysu do politiky. V září 2010 deník MF Dnes informoval, že Bártova ABL sledovala některé komunální politiky ODS z Prahy 11. Už tehdy byl Vít Bárta označován opatrně za neformálního lídra strany, tím oficiálním byl Radek John, označován naopak za Bártovu loutku.

O pár měsíců později se místopředseda a exšéf VV Jaroslav Škárka rozpovídal pro Respekt o tom, že někteří členové strany včetně něj dostávají pravidelně od Bárty v obálkách peníze za loajalitu k jeho osobě. Týden pak zveřejnil nahrávky, na které tehdejší předsedkyně poslaneckého klubu VV Kristýna Kočí hovoří o údajném puči ve straně, jejž údajně plánovala společně s ODS.

Více se dočtete na webu Blesk.cz.


 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1