Osudová třináctka Víta Bárty. Před pěti lety ho v tento den odsoudili. Co dělá „guru“ VV dnes? | info.cz

Články odjinud

Osudová třináctka Víta Bárty. Před pěti lety ho v tento den odsoudili. Co dělá „guru“ VV dnes?

V životopisu Víta Bárty má číslo 13 významnou roli. V roce 2013 se stal předsedou Věcí veřejných, za které předtím tři roky poslancoval. 13. července 2010 se stal ministrem dopravy a v pátek 13. dubna 2012 jej soud nepravomocně uznal vinným z podplácení. Od této bezprecedentní události uplynulo letos na Zelený čtvrtek pět let. Co je s Bártou teď?

Tehdejší majitel bezpečnostní agentury ABL Vít Bárta se vyloupl na politické scéně v roce 2010. S marginálními, ale už léta rozběhlými regionálními Věcmi veřejnými vsadil na obrodnou notu. S heslem „Vyženeme z politiky dinosaury“ se v květnu dostal do sněmovny. A spolu s ODS a TOP 09 dal dohromady vládu pod vedením Petra Nečase.

Brzy se začaly objevovat informace o údajně netransparentním financování strany a možném prorůstání byznysu do politiky. V září 2010 deník MF Dnes informoval, že Bártova ABL sledovala některé komunální politiky ODS z Prahy 11. Už tehdy byl Vít Bárta označován opatrně za neformálního lídra strany, tím oficiálním byl Radek John, označován naopak za Bártovu loutku.

O pár měsíců později se místopředseda a exšéf VV Jaroslav Škárka rozpovídal pro Respekt o tom, že někteří členové strany včetně něj dostávají pravidelně od Bárty v obálkách peníze za loajalitu k jeho osobě. Týden pak zveřejnil nahrávky, na které tehdejší předsedkyně poslaneckého klubu VV Kristýna Kočí hovoří o údajném puči ve straně, jejž údajně plánovala společně s ODS.

Více se dočtete na webu Blesk.cz.


 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud