Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Padlý ministr Mládek v tichosti vyjednává vládu s Babišem. Expert ČSSD na finance zůstal mimo hru

Padlý ministr Mládek v tichosti vyjednává vládu s Babišem. Expert ČSSD na finance zůstal mimo hru

Vyjednávání hnutí ANO s ČSSD o koaliční spolupráci se v programových otázkách zadrhávají především na daňových a finančních kapitolách. Klíčovou oblast, kde se potenciální partneři rozcházejí, má přitom poněkud překvapivě na starosti bývalý ministr průmyslu a obchodu, který v současnosti v sociální demokracii nefiguruje na žádné oficiální pozici a z vlády nedobrovolně odcházel se slovy, že proti němu vede Andrej Babiš kampaň – Jan Mládek. Mimo rozhovory naopak zůstává odborný mluvčí strany pro oblast financí Václav Votava. Podle jeho slov ho nikdo neoslovil.

Bývalý ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek je z čista jasna v centru dění. Právě on má v rukách téma, na kterém nejcitelněji vázne dohoda na programu mezi ČSSD a hnutím ANO. Ke svému angažmá se ale vůbec vyjadřovat nechce. „Omlouvám se, na to nemám mandát. Obraťte se na Lidový dům,“ zní jeho reakce na dotaz INFO.CZ. Komentovat nechce ani to, jakým způsobem byl pro roli vyjednavače osloven a vybrán.

„Pan Mládek je členem expertní skupiny, která má na starosti vyjednávání o daňových otázkách. Stejně jako zástupci dalších expertních skupin byl osloven vedením strany,“ komentuje stručně Mládkovo zapojení mluvčí strany Mikuláš Klang. Předseda a první místopředseda ČSSD Jan Hamáček a Jiří Zimola na dotaz INFO.CZ neodpověděli.

Exministr za partaj vyjednává o daních a financích. Před několika dny pro média připustil, že v této oblasti trvají rozpory. „Jak to říkal Jára Cimrman, zjistili jsme minimálně to, kudy cesta nevede. Pionýři slepých uliček, znáte to, ale i to je důležité,“ uvedl bez většího ohlasu. Zatímco ČSSD chce zavést progresivní daň z příjmu a sektorovou bankovní daň, hnutí ANO naopak daně zvyšovat odmítá. Místo toho chce hledat úspory v provozu státu.

Od sociálních demokratů zní, že Mládek je vzhledem ke svým zkušenostem z ministerského postu vhodným vyjednavačem. Má to ale háček: člověkem, který by se ze své pozice odborného mluvčího ČSSD pro oblast financí nabízel, ale zůstal mimo vyjednávání, je Václav Votava. „Na to, proč se neúčastním vyjednávání, se musíte zeptat pana předsedy Hamáčka,“ uvádí k tomu lakonicky pro INFO.CZ. „Zpracoval jsem pouze pro pana Mládka připomínky k návrhu programového prohlášení vlády, které on obdržel od ANO. Poté mne již nikdo neoslovil,“ říká Votava, s jehož poznámkami teď Mládek tvoří programový kompromis.

„Moje připomínky především obsahovaly naše priority jako progresivní zdanění příjmů fyzických osob (je třeba, aby se daňové břemeno poctivě rozložilo a více peněz zůstalo nízkopříjmovým a lidem s průměrnými příjmy), aby velké korporace více přispěly do státního rozpočtu (a tedy na veřejné služby) a z bank, které mají u nás nadprůměrné zisky, odtékalo méně peněz do zahraničí,“ vyjmenovává tradiční témata ČSSD. Do programového prohlášení podle svých slov navrhoval také sníženou sazbu DPH 10 procent na potraviny.

„Jinak si myslím, že nemáme jít do vlády s trestně stíhaným premiérem,“ říká Votava na závěr větu, kterou je možné číst jako důvod, proč ve vyjednávacím týmu nefiguruje.

Jan Mládek v minulých měsících na veřejnosti příliš nevystupoval. Na konci loňského února ho tehdejší premiér Bohuslav Sobotka odvolal z postu ministra průmyslu a obchodu po sérii neobratných kroků. Ministerský předseda tehdy tvrdil, že není už delší dobu spokojen s tím, jak Mládek resort vede. Poslední kontroverzi vyvolalo Mládkovo prohlášení ve sporu o mobilní operátory. Řekl například, že roaming je „elitářská záležitost“. Jeho náměstek pak radil lidem, aby odjeli do Polska, když chtějí lepší ceny tarifů.

Mládek s kritikou nesouhlasil a tvrdil, že Sobotka se rozhodl podle svých poradců, a nikoliv podle skutečnosti. Exministr tehdy vystoupil i proti Andreji Babišovi, s nímž v současnosti paradoxně čile vyjednává. Po svém odvolání uvedl, že je proti němu vedená mediální kampaň. Na otázku novinářů, kdo za ní stojí, odpověděl, že Andrej Babiš. „Kdybych byl nedůležitý ministr, tak by ji neměl důvod vést,“ dodal. V loňském říjnu skončil Mládkovi i poslanecký mandát.

Není přitom jediným sociálním demokratem, který v minulých měsících odstoupil z vyšších pozic a dnes se ve velkém stylu vrací. Loni v listopadu vystoupil po dvaceti letech ze strany bývalý šéf poslaneckého klubu ČSSD Jeroným Tejc. Argumentoval tím, že širší vedení sociální demokracie odmítlo odpovědnost za debakl v říjnových volbách a neumožní změnu politiky ČSSD. Dnes je náměstkem ministra spravedlnosti ANO Roberta Pelikána a podle deníku E15 se uvažuje dokonce o tom, že by se Tejc mohl stát ministrem, pokud se ČSSD s ANO skutečně dohodnou na koalici.

Vyjednávat vládu s Babišem pomáhá i Michal Hašek – někdejší jihomoravský hejtman a bývalý místopředseda strany, který je ale v současnosti bez veřejné funkce. Kritik vedení Bohuslava Sobotky a člen platformy Zachraňme ČSSD (mezi zakládající signatáře patří i první místopředseda strany Jiří Zimola) byl podle informací Seznam Zprávy do týmu vybrán Zimolou.

ČSSD a hnutí ANO dnes otevřely další kolo vyjednávání. Vedle už zmíněných programových sporů se naplno řeší i personální otázky. Zatímco sociální demokracie by chtěla obsadit pět ministerstev – a mezi nimi finance nebo vnitro, Babiš jim je ochotný dát čtyři. Finance to ale s maximální pravděpodobností nebudou. Spor se vede také kolem samotné osoby šéfa hnutí ANO.

Sociálním demokratům vadí jeho trestní stíhání. Hamáček se Zimolou už začínají z této pozice ustupovat, protože chápou, že je Babiš pro ANO neodmyslitelným kandidátem. Vstup do vlády ale musí následně schválit vnitrostranické referendum ČSSD a to se na věc dívá jinak. Jak už INFO.CZ popsalo, dojít by tu mohlo k rozporu, který vládní dohodu položí. Z regionů zaznívá kritika na trestně stíhaného premiéra, ale také na hlubší spolupráci s komunisty.

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1