Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Pedagogické fakulty by mohly dostat až 35 milionů na růst platů

Pedagogické fakulty by mohly dostat až 35 milionů na růst platů

Učitelé na pedagogických fakultách by příští rok mohli dostat 35 milionů korun navíc na růst svých platů. Na dnešním jednání se na tom shodli ministr školství v demisi Robert Plaga, premiér Andrej Babiš (oba ANO) a zástupci pedagogických fakult. Chtěli by tak navýšit zvláštní fond ministerstva, ze kterého jdou peníze na posílení praxí a platy akademiků na těchto fakultách.

Pedagogické fakulty by tak v příštím roce měly dostat z tohoto fondu celkem 200 milionů korun navíc. Letos je pro ně ve fondu vyčleněno 165 milionů korun navíc, ze kterých 70 milionů směřuje na posílení praxe při studiu budoucích učitelů a zbytek peněz jde na růst platů na fakultách.

Akademici dlouhodobě upozorňují, že jsou na fakultách často i nižší platy než v regionálním školství. To se podle Plagy musí změnit. "Ruku v ruce s navyšováním prostředků a platů v regionálním školství se musí zvyšovat i odměňování na fakultách vzdělávajících učitele," řekl dnes ministr.

Návrh rozpočtu pro příští rok, který vláda zatím neschválila, počítá s růstem platů učitelů i nepedagogických pracovníků v regionálním školství o 16,4 miliardy korun oproti letošku. Návrh naopak nenaplňuje například požadavky vysokých škol, které usilují o tři miliardy korun navíc oproti letošku. Ministerstvo financí pro ně počítá s navýšením o 1,8 miliardy korun. Celkově by se rozpočet školství v příštím roce mohl zvýšit o 25,6 miliardy korun.

Plaga doufá, že navyšování peněz pro pedagogické fakulty může pomoct k zatraktivnění učitelského povolání. Přál by si, aby do školství nastupovalo alespoň 70 procent absolventů pedagogických fakult. To by podle něj mohlo stačit na vyrovnání počtu stárnoucích kantorů, kteří odcházejí do důchodu. V současnosti do škol nenastoupí zhruba polovina všech absolventů učitelství do školství.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1