Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Plzeňský kraj tibetskou vlajku nevyvěsí, rozhodli zastupitelé. Ukrajinská taky neprošla

Plzeňský kraj tibetskou vlajku nevyvěsí, rozhodli zastupitelé. Ukrajinská taky neprošla

Tibetskou vlajku 10. března Plzeňský kraj nevyvěsí, rozhodli po delší debatě krajští zastupitelé. Vlajku kraj vyvěšoval, když byla u moci ODS - v letech 2006 až 2008. Následující vedení kraje z ČSSD a KSČM, které vlajku již nevyvěšovalo, podporovalo blízké kontakty s Čínou a uzavřelo partnerství s čínským regionem. Tyto kontakty pokračují i nyní. V současnosti vede kraj koalice ČSSD, ODS, Starostové a patrioti a Koalice pro Plzeňský kraj.

Vyvěšení vlajky navrhl Martin Baxa z ODS. Hlasovalo pro něj 18 z 42 přítomných zastupitelů. V hlasování nebyla koalice jednotná, řada sociálních demokratů se zdržela hlasování. Zastupitel ČSSD Jiří Struček navíc neúspěšně navrhl, aby se tedy na krajském úřadě vyvěšovala i ukrajinská vlajka.

Dosud o vyvěšování vlajky, která symbolicky připomíná povstání Tibeťanů proti čínské okupaci v roce 1959, rozhodovala rada kraje. Hejtmanovi Josefu Bernardovi (ČSSD) ale podle jeho slov připadalo nefér, aby o poměrně závažném symbolickém aktu rozhodla za celý kraj jen rada. Symbolický akt podpořili například opoziční zastupitelé TOP 09, lidé z ODS či Starostové a patrioti.

Proti vyvěšení tibetské vlajky se tradičně postavili zejména komunisté. Vyvěšování vlajky je podle Karla Šidla z KSČM ideologický a demagogický nástroj a opakovaný pokus a hlad mnichů po návratu moci a středověkému otrokářskému řádu v Tibetu. Vyvěšení vlajky zpochybnil i zastupitel ANO Vladimír Kroc. Symbolické vyvěšení podle něj ničemu neprospěje. Uvítal by ale, kdyby kraj pomohl Tibeťanům například tím, že pomůže vystudovat nějakému tibetskému lékaři či učiteli.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1