Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Po kritice zpátečka. Vyšší daně by se mohly týkat až lidí s příjmy od 80 tisíc, připouští Sobotka

Po kritice zpátečka. Vyšší daně by se mohly týkat až lidí s příjmy od 80 tisíc, připouští Sobotka

Hranice, od níž ČSSD navrhuje vyšší zdanění příjmů, by se mohla zvednout, připustil šéf ČSSD a premiér Bohuslav Sobotka. Část straníků by podle něj chtěla hranici vyšší, a to 70 000 nebo 80 000 korun. Konečnou verzi chce strana představit do prázdnin.

Sociální demokracie tento týden zveřejnila svůj plán na úpravu daní. Navrhuje zavést čtyři daňové sazby pro daň z příjmu fyzických osob. Sazba by rostla s výší výdělků. Do hrubého měsíčního příjmu 30 000 korun by daň měla být 12 procent, u výdělků nad 50 000 korun měsíčně by činila 32 procent. Progresivní zdanění navrhuje ČSSD i u firem. Vyvolala tím kritiku opozičních a koaličních stran i zástupců některých profesí.

Předseda hnutí STAN Petr Gazdík v Otázkách Václava Moravce České televize řekl, že daňové změny by dopadly na vzdělané lidi, kteří mají být motorem ekonomiky. „Je to totální nesmysl pro hospodářský růst,“ poznamenal.

„Vedeme o tom v ČSSD debatu. Návrh, aby horní pásmo bylo 50 000 korun, má jistou podporu, ale jsou lidé, kteří si myslí, že by to pásmo mělo být na 70 000 nebo 80 000 korunách,“ řekl dnes Sobotka. Konečnou verzi návrhu chce strana představit na programové konferenci, která by se měla uskutečnit do prázdnin.

Gazdík poznamenal, že na Sobotku zřejmě tlačí někteří poslanci ČSSD, kterým se návrh nelíbí. „Viděl jsem zděšení poslanců sociální demokracie tento týden ve Sněmovně, kteří z toho návrhu byli překvapeni,“ konstatoval.

S vlastním návrhem daňových úprav přišlo v sobotu i hnutí ANO, podle kterého by se snížily daně z příjmů u lidí s výdělky do 113 000 korun měsíčně. U lidí s vyššími příjmy by daňová sazba zůstala zachována. Návrh ostatní strany také kritizovaly.

 

Policejní stát, který se vymkl kontrole: Muslimové tu mizí po tisících, k zatčení stačí plnovous

Muslimové v čínské provincii Sin-ťiang jsou sledováni na každém kroku. Úřady na ně dohlíží pomocí kamer i speciálních aplikací. K poslání do převýchovných táborů stačí málo – třeba jen špatné oblečení. I proto v nich Ujgurové končí každý den po stovkách. Podívejte se na nový díl pořadu Proč.

Link

Link