Poláka, kvůli kterému na Ruzyni nouzově přistálo letadlo, vyslýchají. 160 cestujících stráví noc v Praze | info.cz

Články odjinud

Poláka, kvůli kterému na Ruzyni nouzově přistálo letadlo, vyslýchají. 160 cestujících stráví noc v Praze

Policie muže, který hrozil výbušným systémem, zadržela a prohledala. Nic u něj nenašla. Podle ministra vnitra Milana Chovance se jednalo o Poláka. Ministr na místo zamířil spolu s policejním prezidentem, situace je podle něj bezpečná.

„Žádáme plnou pohotovost, asistenci pyrotechnické jednotky a protiteroristického týmu,“ uvedl v komunikaci se zemí pilot stroje. Dispečeři ho odklonili na staré ruzyňské letiště. Na místo dorazil policejní pyrotechnik a letoun obklopily hasičské a záchranářské vozy.  

Letoun byl na trase z Kanárských ostrovů do Varšavy, většina ze 162 pasažérů byli Poláci. Podezřelého muže začala ještě večer vyslýchat policie a bude s ním nejspíš zahájeno trestní řízení.

Zástupce cizinecké policie nechtěl uvést ani věk zadrženého. Zásah podle něj trval pár minut, policisté se dostali do letadla za pomoci plošiny hasičů. Ostatní cestující byli v klidu, s policií spolupracovala posádka, řekl novinářům.

„Situace je bezpečná, policie ji má plně v rukou.“
Milan chovanec (ČSSD), ministr vnitra

„Spíše se jedná o nějakého člověka, který je vyšinutý,“ odpověděl podle Blesku.cz Chovanec na otázku, zda jde o terorismus. Muž podle něj nejevil známky opilosti. „Chci policii poděkovat za výbornou profesionální práci, jsem velice rád, že to dopadlo tímto způsobem,“ dodal ministr.

Pyrotechnici zahájili zevrubnou prohlídku celého letounu. Podle Chovance zbylí cestující odletí nejspíš v sobotu dopoledne. 

„Komunikaci celé záležitosti si převzala policie. Žádné omezení pro cestující na příletu nebo odletu v tuto chvíli neevidujeme,“ uvedla pro Blesk.cz mluvčí Letiště Václava Havla Praha Marika Janoušková. 

Případ „Dogajev“
Poslední nouzové přistání letadla v Praze kvůli hrozbě od pasažéra na palubě se odehrálo před deseti lety, 26. prosince 2006. Letadlo z Moskvy do Ženevy tehdy v Praze přistálo kvůli chování Rusa Jevgenije Rotshteina, který tehdy měl příjmení Dogajev. Posádka se na základě jeho výhružek obávala, že má u sebe výbušné zařízení nebo jinou nebezpečnou věc. Za ohrožení letadla v Česku dostal nepodmíněný trest 2,5 roku vězení. U soudu se hájil, že jen vedl opilecké řeči, které nemohly reálně ohrozit bezpečnost nebo provoz letadla.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud