Policejní úder na demonstranty při Zemanově mítinku: „Další podivný příběh,“ říká Chovanec a žádá vysvětlení | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Policejní úder na demonstranty při Zemanově mítinku: „Další podivný příběh,“ říká Chovanec a žádá vysvětlení

Policejní úder na demonstranty při Zemanově mítinku: „Další podivný příběh,“ říká Chovanec a žádá vysvětlení

Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) požádal policejní prezidium o prověření zásahu při středečním mítinku prezidenta Miloše Zemana v Lipníku nad Bečvou. Policisté v civilu tam zadrželi jednapadesátiletého Jaroslava Hensla, který na protest proti Zemanově politice pouštěl píseň Modlitba pro Martu. Zvukaři nyní hrozí pokuta až 15 000 korun za přestupek proti shromažďovacímu právu. Někteří politici takový postup označili za návrat k praktikám komunistického režimu.

„Požádal jsem policejní prezidium o prověření zásahu v Lipníku nad Bečvou. Informace dostupné z médií otevírají naprosto oprávněné otázky. Policie na ně musí jasně odpovědět,“ napsal Chovanec na twitteru. Pro server aktuálně.cz dodal, že může jít o „další podivný příběh“.

Policejní prezidium krátce nato sdělilo, že požádalo krajské ředitelství v Olomouckém kraji o zaslání „souhrnné informativní zprávy“ o zákroku v Lipníku. Krajské ředitelství podle prezidia zprávu zpracuje během příštího týdne.

Policie do místnosti, odkud Hensl pouštěl píseň Marty Kubišové, vstoupila téměř na konci skladby. Zvukaře donutili hudbu okamžitě vypnout a poté ho odvezli. Policisté tvrdí, že vstoupili do soukromých prostor podle zákona o policii.

Nebude-li právní kvalifikace změněna, projedná přestupek radnice v Lipníku nad Bečvou. Podle zákona o shromažďování se přestupku dopustí mimo jiné ten, kdo „nepřístojným chováním“ brání účastníkům shromáždění „ve splnění účelu shromáždění“ či „neoprávněně úmyslně brání jinému v podstatném rozsahu ve výkonu práva shromažďovacího“.

Prezidenta Zemana v Olomouckém kraji stejně jako při návštěvách dalších regionů doprovází početný tým jeho ochranky, který spolupracuje s místní policií. Zatímco uniformovaní policisté řídí dopravu či hlídkují v okolí, v davu lidí jsou policisté v civilu, kteří monitorují situaci. Dlouholetý člen ochranky jednoho z předchozích prezidentů dnes ČTK řekl, že bezpečnostní opatření při návštěvách prezidenta v krajích nevybočují ze zaběhnuté praxe. „Už před lety jsme při cestách tehdejšího prezidenta pravidelně spolupracovali s kriminalisty. Znají totiž dobře místní poměry a můžou mnohem lépe vyhodnotit případné riziko. V civilu zapadli do davu a sledovali situaci,“ uvedl bývalý člen ochranné služby. Podle něj jsou bezpečnostní opatření v Česku méně přísná než v západoevropských zemích.

Protesty Zemanových odpůrců během prezidentových výjezdů do krajů se dosud obešly bez větších incidentů. Nejčastější formou protestu byly červené karty, červené trenýrky nebo transparenty. Na veřejných setkáních s prezidentem je ale obvykle mívalo jen několik lidí, převažovali Zemanovi příznivci.

Například loni v září v Letohradu na Orlickoústecku policie odvedla mladíka, který při Zemanově setkání s občany začal křičet „špína, hnus, fašismus“. Několik odpůrců se loni sešlo na náměstí ve Frenštátu pod Radhoštěm, kde se prezident setkal s občany. V rukou měli tibetské vlajky či fotografii Václava Havla s dalajlamou. Protest byl klidný a obešel se bez incidentů. V únoru 2016 se jeden muž pokusil pronést na setkání občanů s prezidentem v Tanvaldu na Jablonecku pistoli. Podle policie se dopustil přestupku a žádné nebezpečí nehrozilo. V roce 2015 na náměstí v Jirkově na Chomutovsku směrem k Zemanovi hodil muž středních let rajče. Policie ho během pár vteřin zadržela.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.