Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Policie lhala o nehodě Zemanova muže. Vůz prý předváděla prezidentovi, ten byl v posteli

Policie lhala o nehodě Zemanova muže. Vůz prý předváděla prezidentovi, ten byl v posteli

Havárie supermoderního policejního BMW i8, k níž došlo v úterý kolem desáté hodiny večerní, vyvolává stále větší kontroverze. Mluvčí policie Jihomoravského kraje Štěpánka Komárová pro INFO.cz uvedla, že k nehodě došlo během předváděčky, která byla součástí návštěvy prezidenta Zemana na jižní Moravě. Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček pro INFO.cz uvedl, že prezident na místě přítomen nebyl. Ve voze seděl zástupce hradního protokolu Vladimír Kruliš, který byl s vážným zraněním převezen do brněnské nemocnice.

„Součástí programu setkání při návštěvě hlavy státu na jižní Moravě bylo také představení techniky IZS. Jedním z technických prostředků bylo naše hybridní vozidlo, kde byla prováděna jak statická, tak praktická ukázka, během níž bohužel došlo k nehodě,“ uvedla pro INFO.cz mluvčí jihomoravského kraje Štěpánka Komárová.

Komárová také potvrdila předchozí informaci, že ve vozidle seděl civilista. „V době havárie byla ve vozidle, které řídil policista, civilní osoba,“ uvedla Komárová. Podle předchozích informací serveru Aktuálně.cz se jedná o zástupce hradního protokolu Vladimíra Kruliše. Tuto skutečnost potvrdil během setkání s občany Veselí na Moravě prezident Miloš Zeman, který Kruliše později zajel navštívit do nemocnice.

 

K nehodě mělo dojít poté, co policistu za volantem postihla cévní mozková příhoda, v důsledku čehož ztratil kontrolu nad vozem. Ten měl dle policie narazit do stromu. Druhým zraněným je podle mluvčí jihomoravských záchranářů Hedviky Kropáčkové mladý muž, kterého záchranáři s podezřením na vážné poranění páteře převezli do traumacentra brněnské fakultní nemocnice.

Podle informací serveru Seznam zprávy má Kruliš zlomený obratel. „Je v pořádku,“ napsal Seznamu v SMS o Krulišově zdravotním stavu kancléř Vratislav Mynář. 

Ačkoliv bylo představení vozu údajně součástí programu návštěvy hlavy státu na jižní Moravě, prezident Zeman se ho dle jeho mluvčího Jiřího Ovčáčka neúčastnil. „Pan prezident nebyl přítomen, stejně tak jsem nebyl přítomen já,“ uvedl Ovčáček v reakci pro INFO.cz. „Pan prezident si na hotelovém pokoji četl monitoring médií, já jsem si na hotelovém pokoji četl knihu ‚Diplomat vzpomíná‘,“ upřesnil mluvčí.

Zprávy o údajné přítomnosti Miloše Zemana na přehlídce, které publikovaly s odkazem na mluvčí policie Jihomoravského kraje některá média, sám prezident popřel. Během setkání s občany Veselí nad Moravou osočil policii ze lži. „Chtěl bych říci, že krajské oddělení policie lhalo, protože jsem žádné zkušební jízdě nepřihlížel. V deset hodin večer jsem si ve své posteli četl monitor,“ prohlásil Zeman.

Prezidentův oficiální program měl dle informací na webu Hradu končit zhruba v 17 hodin v Ivančičích. Podle Brněnského deníku byla ale posledním bodem pondělního programu návštěvy hlavy státu v Jihomoravském kraji „večeře s významnými osobnostmi kraje v brněnském hotelu International“. Ta měla probíhat od půl sedmé večer.

Právě po skončení večeře mělo dojít k inkriminované nehodě. „Nevím, kdy končil jeho (prezidentův, pozn. red.) oficiální program, byla tam – a to mám zprostředkováno – večeře a poté mělo dojít k ukázce. Kde byl v tu chvíli pan prezident, k tomu nejsem kompetentní se vyjadřovat,“ uvedla pro INFO.cz mluvčí jihomoravského kraje Štěpánka Komárová. Zda někdo z posádky v havarovaném autě požil alkohol, není jasné. Nehodu vyšetřuje Generální inspekce policejních sborů.

„Nařízení ministerstva vnitra číslo 33/2011 stanoví, že v dopravních prostředcích mohou být přepravováni jen příslušníci bezpečnostních sborů, zaměstnanci ministerstva a policie nebo osoby, jejichž přeprava souvisí s plněním služebních nebo pracovních úkolů,“ sdělila dnes ČTK mluvčí policejního prezidia Ivana Nguyenová.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1