Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Policie rozhodla o vyhoštění 19 pracovníků Rohlíku. Další stále zadržuje, firma kvůli zátahu funguje napůl

Policie rozhodla o vyhoštění 19 pracovníků Rohlíku. Další stále zadržuje, firma kvůli zátahu funguje napůl

Cizinecká policie zatím vydala 19 cizincům, které zadržela v pražském skladu e-shopu Rohlik.cz, rozhodnutí o vyhoštění z České republiky. Byli v zemi zaměstnáni v rozporu s právními předpisy, řekl mluvčí pražské policie Tomáš Hulan. Jednoho člověka policisté stíhají za padělání dokladů a zároveň s ním vedou správní řízení o vyhoštění. Dalších deset lidí odešlo z policejní služebny s výzvou, aby se znovu dostavili, protože jim podle Hulana zatím nemohlo být vydáno rozhodnutí o vyhoštění.

„V současné době probíhá prověřování zadržených osob. Kolegové jejich případy vyřizují postupně. V tuto chvíli nedokážu říci, kolik osob už je prověřeno,“ řekl Hulan pro INFO.CZ s tím, že bližší informace policie případně sdělí až po skončení vyšetřování.

Policisté včera zadrželi celkem 85 lidí. Až na jednoho to bylo kvůli podezření z práce v rozporu s právními předpisy. Poslední pracovník měl mít padělané doklady. Policie je nadále zadržuje na služebnách.

„Osoby musí být zadrženy na služebně, jelikož je tu potřebujeme mít pro potřeby dalších úkonů. Pokud by se podezření potvrdilo, mohli by být například vyhoštění,“ zdůvodnil Hulan. Policie může podezřelé ze zákona držet po dobu 48 hodin.

Včerejší zátah není prvním, který cizinecká policie ve skladech Rohlíku prováděla. Při předchozí kontrole odhalila celkem 24 lidí, kteří zde pracovali v rozporu se zákonem. Všechny zadržené osoby Česko následně vyhostilo.

Aktuální razie však vzbudila nevoli u majitele společnosti Tomáš Čupra. Ten postup policie přirovnal k chování komunistické StB. Společnost čtvrteční kontrolu komentovala posléze i na facebooku, kde napsala, že s úřady spolupracuje, ale intenzita kontrol v posledních měsících začíná velmi komplikovat její podnikání.

E-shop ani dnes nefunguje v běžném provozu. „Protože policie stále ještě šetří, nejsme v plném stavu, jedeme tedy zhruba na poloviční výkon. V Praze expedujeme 3000-4000 objednávek denně,“ odpověděla na dotaz INFO.CZ Michaela Gregorová z PR týmu Rohlík.cz.

Firma zatím nechce předjímat, jestli kvůli opakovaným kontrolám změní praxi při najímání zaměstnanců a agenturních pracovníků.

„S dalšími úvahami si počkáme na výsledky šetření a především, zda se státu podaří sjednotit výklad zákona k polským vízům,“ dodala Gregorová.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744