Policie spustila rozsáhlou razii, zasahovala v Kapschi, Brně i u Faltýnka. Má jít o korupci | info.cz

Články odjinud

Policie spustila rozsáhlou razii, zasahovala v Kapschi, Brně i u Faltýnka. Má jít o korupci

Od rána probíhají na několika místech v Česku policejní razie. Policisté dorazili do sídla společnosti Kapsch, která v Česku provozuje mýtný systém. Podle ČT prohledávají i byt generálního ředitele firmy Karla Feixe. Policie zasahuje také na radnici městské části Brno-střed a podle serveru Lidovky.cz i v sídle Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Dorazila rovněž k šéfovi poslaneckého klubu ANO Jaroslavu Faltýnkovi. Serveru iROZHLAS.cz to potvrdil jeho advokát Josef Bartončík. Faltýnek se bez udání důvodu omluvil z dnešního jednání Poslanecké sněmovny. 

Olomoucké vrchní státní zastupitelství, které akci dozoruje, i mluvčí NCOZ se k případu dosud odmítli blíže vyjádřit.

„Mohu sdělit, že náš útvar dnešního dne provádí úkony trestního řízení ve dvou samostatných trestních věcech pod dozorem Vrchního státního zastupitelství v Olomouci. Více informací zatím poskytovat nebudeme,“ sdělil ČTK mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) Jaroslav Ibehej. 

Státní zástupce Petr Šereda z olomouckého vrchního státního zastupitelství nechtěl případ komentovat. „Můžeme potvrdit, že dnes probíhají úkony trestního řízení ve dvou trestních věcech souběžně. V tuto chvíli je to na samém začátku a nebudeme k nim zatím podávat žádné informace,“ řekl dnes ČTK žalobce Šereda.

Po sedmé hodině ranní přišli do budovy Diamond Point, kterou má Kapsch pronajatou, policisté v civilu, řekl ČTK zaměstnanec firmy, která v domě také sídlí. Působili podle něj nenápadně, nechtěli vyvolávat rozruch. Stále jsou v jejích kancelářích, na chodbě hlídá jen policistka s páskou na ruce, dodal.

Policejní zásah odpoledne potvrdil mluvčí firmy David Šimoník. „Generální ředitel společnosti Kapsch Karel Feix byl dnes ráno policií požádán o součinnost v prověřované trestní věci. Vyhověl a poté se přesunuli do sídla společnosti, kde v současné době probíhají úkony trestního řízení,“ uvedl Šimoník. Kapsch podle něj poskytuje policii maximální součinnost. „Nikdo nebyl obviněn, zadržen či jakkoliv omezen na pohybu,“ podotkl. Podrobněji se firma nesmí vyjadřovat, doplnil mluvčí.

Radnice městské části Brno-střed bude kvůli policejnímu zásahu zavřená celý den. „S policií spolupracuje tajemník úřadu, bližší informace nemám,“ řekla ČTK mluvčí radnice Kateřina Dobešová. 

Celý zásah připravovalo podle serveru Lidovky.cz 60 pracovních skupin kriminalistů, do akce by se tedy mělo zapojit několik set policistů. Pátrání se mimo jiné zaměřuje na brněnské politiky. Jedním z nich je politik ANO a člen vedení městské části Brno-střed Jiří Švachula, který byl v minulém volebním období místostarostou klíčového brněnského úřadu, sponzoroval ANO a je členem dozorčí rady státního podniku ČD Cargo. 

Zadržený je podle zdroje Práva i brněnský podnikatel Saman El-Talabani. Podle neoficiálních informací se zásah týká veřejných zakázek.

Podle serveru Lidovky.cz jsou kriminalisté i v sídle Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže v Brně. Server Novinky.cz uvedl, že detektivové z Národní centrály proti organizovanému zločinu podezřívají předsedu antimonopolního úřadu Petra Rafaje a ředitele české pobočky Kapsche Karla Feixe z korupce. Podezření souvisí se zakázkou ministerstva dopravy na výběr elektronického mýtného. Podle serveru to vyplývá z příkazu k domovní prohlídce, který zmiňuje i Evu Kubišovou z ÚOHS.

Policie dorazila i k místopředsedovi hnutí ANO Jaroslavu Faltýnkovi. „Pokud nějaké úkony trestního řízení probíhají a ony probíhají, naprosto jistě se netýkají žádného podezření vůči panu Faltýnkovi. Ten může být maximálně být v pozici svědka,“ řekl jeho advokát Josef Bartončík serveru iROZHLAS.cz. 

O jakou kauzu jde, advokát nesdělil. „Mám k tomu jeden jediný dokument, ve kterém není uveden ani jako obviněný, ani jako podezřelý,“ uvedl Bartončík ČTK. České televizi advokát řekl, že by měl zásah u místopředsedy ANO souviset se společností Kapsch, která provozuje mýtný systém.

Faltýnek se bez udání důvodu omluvil z dnešního jednání Poslanecké sněmovny. 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud