Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Policisté mířili na řidiče zbraní a zbili ho. Drama z Plzně má pro jednoho z nich vážnou dohru

1080p720p360p

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) obvinila jednoho z policistů, kteří loni v září zakročili proti řidiči auta v Plzni, jenž na ně kvůli stylu jejich jízdy zablikal. Policisté na něj mířili zbraní, údajně řidiče i udeřili. Policejními průkazy se prokázali až po jeho opakované žádosti. GIBS nyní jednoho z policistů obvinila ze zneužití pravomoci. Druhý policista se trestného činu podle inspekce nedopustil.


Loni v září zastavili dva vysoce postavení policisté plzeňského krajského ředitelství v civilu v černém civilním neoznačeném autě Mercedes-Benz stříbrnou Škodu Superb řidiče z Karlovarska, který na ně předtím kvůli stylu jejich jízdy blikal. Jeden z policistů vytáhl na muže zbraň a dožadoval se jeho dokladů. Podle mužova advokáta policisté řidiče i udeřili. Průkazy prý ukázali až po opakované žádosti. Mužův právník zveřejnil video z autokamery, které incident zachycuje a podal trestní oznámení.

Incident odsoudil ministr vnitra Milan Chovanec i krajský policejní ředitel Pavel Krákora. Oba jednání policistů označili za neomluvitelné. Upozornili nicméně, že incident je prezentován jednostranně a že zveřejněný záznam nemusí být kompletní a nemusí ukazovat událost v celém kontextu.

Incident vyšetřovala Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Ta nyní obvinila policistu, který na řidiče mířil zbraní, ze zneužití pravomoci úřední osoby, za něž mu hrozí několikaleté odnětí svobody nebo zákaz činnosti.

„Ze svědeckých výpovědí, kamerových záznamů a po prozkoumání závěrů zadaného znaleckého posudku z oboru psychiatrie, dospěl vyšetřovatel k závěru, že byl spáchán trestný čin, a je také dostatečně odůvodněn závěr, že jej spáchala konkrétní osoba,“ sdělil v tiskové zprávě mluvčí GIBS Ivo Mitáček s tím, že druhý policista se dle vyšetřovatelů trestného činu nedopustil. 

Obviněný policista je dle ČTK stíhán na svobodě, zatím ale není jasné, zda bude postaven mimo službu. Krajské ředitelství plzeňských policistů podle mluvčí Martiny Korandové rozhodne o dalším postupu poté, co od inspekce dostane oficiální zprávu.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1