Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Poslední típnutí: Bary pořádají rozlučky s cigaretami, ministr zdravotnictví slaví

Poslední típnutí: Bary pořádají rozlučky s cigaretami, ministr zdravotnictví slaví

Dnes večer budou mít lidé poslední možnost zapálit si cigaretu ve svých oblíbených barech a restauracích. K příležitosti Světového dne bez tabáku, který připadá na 31. května, totiž vstoupí v platnost takzvaný protikuřácký zákon. Některé podniky, které se dnes s cigaretami rozloučí nadobro, se rozhodly upořádat „pietní akce".

V noci na 31. května začne platit jeden z nejdiskutovanějších zákonů posledních let. Právě při této příležitosti některé podniky uspořádaly „rozlučky“, které lidem umožní užít si poslední večer s cigaretovým kouřem.

Mezi ně patří i pražský bar NoD, ten zve milovníky tabáku na akci pojmenovanou Poslední cigareta. „S lítostí v srdci oznamujeme, že nás po dlouhých letech opustila (naštěstí jen v interiérových prostorech) naše blízká - cigareta. Byla při nás, kdykoliv jsme měli stres, nevynechala žádnou pořádnou párty ani oslavu, seznámila nás se spoustou nových lidí. Nejvíc po ní budou truchlit její nerozlučné kámošky víno a káva."

Kuřáci se loučí, na druhé straně barikády se ale slaví. Iniciativy, které dlouhé roky bojují proti kouření, a to především v restauracích a barech, se konečně dočkají vytouženého dne. Mezi ně bezesporu patří i občanská iniciativa Česko bez kouře, která proti kouření v restauracích a jiných veřejných prostorách bojuje již řadu let.

Konec zakouřených hospod oslavil i ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík. Před ministerstvem uspořádal akci, která měla kolemjdoucí vybídnout k típnutí své poslední cigarety. Tu pod dozorem bývalého ředitele Fakultní nemocnice v Motole típnul i bývalý ministr pro lidská práva Michael Kocáb.

Zákon o ochraně zdraví před škodlivými účinky návykových látek se ale netýká jen zákazu kouření v hospodách a barech, cigaretu si podle nových pravidel nezapálíte ani v kinech, divadlech nebo na nástupištích. Kuřáky, kteří klasické cigarety vyměnili za ty elektronické, zase čekají omezení v nemocnicích, školách nebo nákupních centrech. 

 

Kdo je Andrej Babiš mladší? Bývalý pilot, který se přes únos na Krym dostal až do Švýcarska

Kolem osoby Andreje Babiše juniora a jeho údajného únosu na Krym se zatím objevuje více otázek než odpovědí. Informací o synovi českého premiéra a šéfa hnutí ANO ve veřejném prostoru příliš není. Projděte si alespoň základní údaje o jeho životě.

Podle reportáže novinářů ze Seznam Zpráv, kteří s Babišem mladším osobně mluvili, žije dnes politikův syn ve Švýcarsku a drží místní občanství. Před několika měsíci se ocitl podle svých slov nedobrovolně na Krymu, kam ho měl odvést spolupracovník premiéra Babiše Petr Protopopov. Podle Babiše mladšího chtěl premiér, aby jeho syn po zahájení trestního stíhání v kauze Čapí hnízdo zmizel.

Link

Dita Protopopová a její posudek

Šéf hnutí ANO tvrdí, že je jeho syn „psychicky nemocný, bere léky, musí být pod dohledem a žije s matkou ve Švýcarsku“. Na záběrech Seznam Zpráv je opravdu vidět i někdejší Babišova manželka.

Situace ohledně psychického stavu Babiše mladšího ale není úplně jasná. „Posudek“ před časem sepsala lékařka Dita Prototopopová, která za hnutí ANO kandidovala v Praze 8.

5350772:article:true:true:true

Bývalý pilot, který náhle psychicky onemocněl

Podle iRozhlas.cz policisté hodnotí „výmluvu“ Babiše mladšího na zdravotní stav jako účelovou a obstrukční. Odkazují se přitom na to, že ještě nedávno vykonával profesi pilota civilního dopravního letadla Boeing 737. Podle iRozhlas.cz si policisté tento fakt ověřili u Úřadu civilního letectví.

Babiš mladší létal pro společnost Travel Service, z níž měl být podle zpráv médií – například týdeníku Aha! - vyhozen.

Z médií lze ještě vyčíst, že si Babiš junior před několika lety pořídil dům na kraji Prahy za necelých třináct milionů korun. Konkrétně šlo o vilu v pražských Ďáblicích.Link

Nemocná má být údajně i sestra Adriana Bobeková

Prvorozený syn šéfa hnutí ANO se narodil v roce 1983 politikově první manželce Beatě, rozené Adamovičové. Pár má společně ještě dceru Adrianu. Se svou současnou manželkou Monikou má premiér další dvě děti: dceru Vivien a syna Frederika.

Babiš junior i jeho starší sestra figurují ve vyšetřování kauzy Čapí hnízdo. Andrej Babiš v pondělí zopakoval, že psychickými problémy trpí i jeho dcera Adriana Bobeková, konkrétně má jít v jejím případě o bipolární poruchu.

Andrej Babiš mladší: Můj otec chtěl, abych zmizel. Kvůli Čapímu hnízdu mě drželi na Krymu>>>

ONLINE Syn i dcera jsou nemocní, brání se Babiš. Kvůli Čapímu hnízdu chtějí jeho demisi. Sledujte zde>>>

37867