Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Poslední típnutí: Bary pořádají rozlučky s cigaretami, ministr zdravotnictví slaví

Poslední típnutí: Bary pořádají rozlučky s cigaretami, ministr zdravotnictví slaví

Dnes večer budou mít lidé poslední možnost zapálit si cigaretu ve svých oblíbených barech a restauracích. K příležitosti Světového dne bez tabáku, který připadá na 31. května, totiž vstoupí v platnost takzvaný protikuřácký zákon. Některé podniky, které se dnes s cigaretami rozloučí nadobro, se rozhodly upořádat „pietní akce".

V noci na 31. května začne platit jeden z nejdiskutovanějších zákonů posledních let. Právě při této příležitosti některé podniky uspořádaly „rozlučky“, které lidem umožní užít si poslední večer s cigaretovým kouřem.

Mezi ně patří i pražský bar NoD, ten zve milovníky tabáku na akci pojmenovanou Poslední cigareta. „S lítostí v srdci oznamujeme, že nás po dlouhých letech opustila (naštěstí jen v interiérových prostorech) naše blízká - cigareta. Byla při nás, kdykoliv jsme měli stres, nevynechala žádnou pořádnou párty ani oslavu, seznámila nás se spoustou nových lidí. Nejvíc po ní budou truchlit její nerozlučné kámošky víno a káva."

Kuřáci se loučí, na druhé straně barikády se ale slaví. Iniciativy, které dlouhé roky bojují proti kouření, a to především v restauracích a barech, se konečně dočkají vytouženého dne. Mezi ně bezesporu patří i občanská iniciativa Česko bez kouře, která proti kouření v restauracích a jiných veřejných prostorách bojuje již řadu let.

Konec zakouřených hospod oslavil i ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík. Před ministerstvem uspořádal akci, která měla kolemjdoucí vybídnout k típnutí své poslední cigarety. Tu pod dozorem bývalého ředitele Fakultní nemocnice v Motole típnul i bývalý ministr pro lidská práva Michael Kocáb.

Zákon o ochraně zdraví před škodlivými účinky návykových látek se ale netýká jen zákazu kouření v hospodách a barech, cigaretu si podle nových pravidel nezapálíte ani v kinech, divadlech nebo na nástupištích. Kuřáky, kteří klasické cigarety vyměnili za ty elektronické, zase čekají omezení v nemocnicích, školách nebo nákupních centrech. 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1