Předsednictvo ČSSD potvrdilo konec vyjednávání s ANO o vládě. Nebudeme fíkovým listem, vzkázali | info.cz

Články odjinud

Předsednictvo ČSSD potvrdilo konec vyjednávání s ANO o vládě. Nebudeme fíkovým listem, vzkázali

Předsednictvo ČSSD potvrdilo konec vyjednávání o vládě s hnutím ANO. Odchod do opozice straně navrhl její předseda Jan Hamáček po čtvrtečním jednání s ANO o obsazení křesel ve vládě. Podle Hamáčka Babišovo hnutí odmítlo všechny návrhy, které by řešily přítomnost trestně stíhaného politika ve funkci premiéra. 

První místopředseda Jiří Zimol před jednáním užšího vedení strany novinářům řekl, že v sobotu s návrhem na ukončení jednání předstoupí i před delegáty sjezdu v Hradci Králové.

Uvedl také, že sociální demokraté nemají zapotřebí být fíkovým listem vlády Andreje Babiše (ANO), pokud ale nynější premiér v demisi změní postoj, dveře k dalším jednáním se dají znovu otevřít. ČSSD podle něj chce být rovnocenným partnerem v případné koalici. Stěžoval si mimo jiné na mediální Babišovy výpady směrem k sociálním demokratům.

ČSSD ve čtvrtek odstoupila od jednání kvůli tomu, že ANO nepřistoupilo na žádnou z variant rozdělení společné vlády, která by vyloučila trestně stíhaného předsedu ANO Babiše v roli premiéra. Zástupci ANO novinářům řekli, že ČSSD odmítla velkorysé návrhy hnutí, protože chtěla získat post ministra vnitra. Hamáček oponuje, že ČSSD nabízela ANO i varianty složení kabinetu, v nichž by nefigurovali předsedové obou stran.

Babiš čelí stíhání kvůli údajnému dotačnímu podvodu v případu Čapího hnízda. V posledních týdnech však podle informací ČTK čelili lídři ČSSD tlaku od straníků, kterým vadila Babišova vyjádření v médiích v průběhu jednání a neochota ANO k personálním ústupkům. Zimola dnes uvedl, že při schůzkách v krajích došli sociální demokraté k tomu, že strana nemá zapotřebí, pokud se podmínky zásadně nezmění, ucházet se o koaliční partnerství.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud