Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

PŘEHLEDNĚ: Nižší DPH na pivo, digitalizace i stovky kilometrů dálnic. Co slibuje Babišova vláda?

PŘEHLEDNĚ: Nižší DPH na pivo, digitalizace i stovky kilometrů dálnic. Co slibuje Babišova vláda?

Vláda Andreje Babiše schválila programové prohlášení. Plánuje zvyšovat investice, zintenzivnit dostavbu dálniční sítě a klást důraz na digitalizaci. V zahraniční politice chce spolupracovat s Evropskou unií a NATO. Co dalšího lze z dokumentu vyčíst?

Menšinová vláda hnutí ANO už programové prohlášení rozeslala do jednotlivých parlamentních stran. O podpoře začne jednat nejdříve se zástupci KDU-ČSL a ODS. Hlasování o důvěře si naplánovala na 10. ledna.

Finance

Vláda bude chtít zjednodušit a elektronizovat daňový systém. Zavazuje se zvýšit investice a platy ve vybraných profesích. Mezi ně patří pedagogové nebo sociální pracovníci. Cílem je také zrušit superhrubou mzdu. Nově by se daň z příjmu měla odvíjet od hrubé mzdy a činila by 19 procent.

Kabinet se také vrátil k návrhu na snížení daně z přidané hodnoty. Klesnout by měla například u piva, řezaných květin nebo vodného a stočného. Vyhodnocovat fungování chce vláda u systému elektronické evidence tržeb. Případně navrhne jeho změny.

Sociální politika

Kromě zvýšení důchodů plánuje vláda zlepšit podmínky života seniorů a zabránit jejich diskriminaci v jakékoli podobě v přístupu k práci, ke vzdělávání nebo k volnočasovým aktivitám a veřejnému životu. Základní výměra důchodu by se měla zvýšit na deset procent průměrné mzdy.

Nově by měl vzniknout odborný tým pro důchodovou reformu, který by posoudil dosavadní návrhy. Vláda chce také zavést systém předvídatelného růstu minimální mzdy.

Digitalizace

Babišův kabinet přichází s projektem Digitální Česko. Na oblast klade v prohlášení velký důraz. Základním bodem má být úplné pokrytí země vysokorychlostním internetem. Prosadit chce též zákon o právu na internet.

Vláda plánuje zřídit pozici centrální IT autority, která by vytvářela standardy a koordinovala jednotlivé aktivity. V prvních 100 dnech chce vytvořit akční plán s jasnými termíny, kdy budou které agendy jednotlivých ministerstev a státních úřadů zapojeny do Digitálního Česka.

Zahraniční politika a obrana

Programové prohlášení akcentuje orientaci na Evropskou unii a Severoatlantickou alianci. Vláda věří, že se jí podaří zvýšit výdaje na obranu tak, aby v roce 2024 nebo 2025 dosáhly dvou procent HDP, jak se Česko zavázalo při vstupu do NATO. Plánuje posílit účast na misích v Afghánistánu a Iráku a chtěla by zapojit Severoatlantickou alianci do řešení migrační krize.

Dokument zmiňuje i boj s kybernetickými hrozbami, nutnost reformy EU, odmítá přijetí eura a požaduje, aby o přijetí uprchlíků i nadále rozhodovaly členské státy. Odvážně působí věta o podpoře postupné integrace Západního Balkánu do EU.

Doprava

Vláda slibuje intenzivnější dostavbu dálniční sítě. Do roku 2021 chce zprovoznit 210 kilometrů dálnic. Z toho 110 by mělo být nových a stovka připadnout na zrekonstruované úseky D1. Snazší by měla být také výměna řidičských průkazů a opravou mají projít některá nádraží.

Vzdělávání

V oblasti školství sází kabinet na zvyšování platů učitelů. Do čtyř let by je rád viděl na 150 procentech současné hodnoty. V plánu má také revizi inkluze a posílení pozice ředitelů škol. Ti by měli více fungovat jako manažeři.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1