Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Přestavba za dvě miliardy. Podívejte se, jak se změní pražské Výstaviště

Přestavba za dvě miliardy. Podívejte se, jak se změní pražské Výstaviště

Magistrát chce areál z větší části zrekonstruovat do konce volebního období. Nakonec se podaří zachránit i stavby, které politici původně chtěli zdemolovat. Podle primátorky Adriany Krnáčové (ANO) si Praha přestavbu dovolit může. „Nebudeme mít s financováním takového projektu problém,“ uvedla v odpovědi pro Info.cz. 

Pražské Výstaviště čekají největší změny od Všeobecné československé výstavy v roce 1991, kdy areál naposledy prošel menší rekonstrukcí a vyrostly v něm některé nové stavby. Od té doby víceméně chátrá a v současnosti ničím nepřipomíná místo, kde by se měli rekreovat Pražané. Zpravodajský portál Info.cz ovšem získal obsáhlý materiál pražského magistrátu, který počítá s rozsáhlou přestavbou celého areálu. Měla by začít už v příštím roce.

Výstaviště čekají změnyVýstaviště čekají změnyautor: Info.cz

Podle dokumentů, které má Info.cz k dispozici, by odhadovaná cena za stavební úpravy měla dosáhnout minimálně dvou miliard korun. „Nebudeme mít s financováním takového projektu problém,“ říká k tomu primátorka Adriana Krnáčová. Proti minulosti magistrát počítá s některými změnami. Zatímco v posledních letech politici i odborníci často uvažovali o demolici Velké sportovní haly, nyní počítají s její rekonstrukcí. Stavba je totiž unikátní a vyjde to levněji než její stržení a postavení haly nové. Když ji před několika měsíci navštívili odborníci, zjistili, že je staticky naprosto v pořádku a jakékoliv obavy jsou zbytečné.

Počítá se i se záchranou unikátního divadla Spirála, které chtěl magistrát ještě v roce 2013 strhnout. Samotná demolice by ovšem vyšla na zhruba 30 milionů korun, což představuje přibližně dvě třetiny rozpočtu na celkovou rekonstrukci.

Nejkomplikovanější ovšem bude rekonstrukce Průmyslového paláce, jehož levé křídlo v roce 2008 zcela vyhořelo. Nyní je na jeho místě jenom stan, ale magistrát uvažuje, že by ho nahradilo provizorní zastřešení, na jehož realizaci vypisuje architektonickou soutěž. Teprve poté by na řadu měla přijít výstavba repliky vyhořelého levého křídla. Náklady na ni by měly dosáhnout téměř jedné miliardy korun. S dokončením magistrát počítá v roce 2025. Na zhruba 300 milionů korun vyjde rekonstrukce zbylých částí paláce, které jsou značně zastaralé a nevyhovují požadavkům na pořádání veletrhů či kongresů.

Průmyslový palác, středobod areálu Výstaviště.Průmyslový palác, středobod areálu Výstaviště.autor: Michael Tomeš

Původně rekonstrukci Výstaviště komplikoval fakt, že nájemcem areálu byla až do roku 2014 společnost Incheba. Nyní je stoprocentním majitelem Praha, konkrétně městská společnost Rozvojové projekty Praha. Ta počítá s rozdělením Výstaviště na několik zón – relaxační, sportovní, kulturní, zábavní a open air. V areálu vznikne i několik úplně nových objektů, například přírodní koupaliště, takzvaný biotop. Mělo by jít vodní plochu podobnou biotopu v pražském Radotíně.

„Praha teď stagnuje a já chci, aby ji výstaviště rozzářilo a přispělo k tomu, že vznikne unikátní prostor pro volnočasovou aktivitu ve městě.“
Adriana Krnáčová (ANO), primátorka Prahy

Krnáčová počítá se zachováním Matějské pouti, chce ale zvednout její úroveň. „Určitě se budeme chtít bavit o její podobě. V současné době není příliš reprezentativní,“ dodává primátorka.  

V prostoru bývalého Bruselského pavilonu, který zcela shořel v roce 1991, vznikne park soch a vodních her. Obnovou by ale měla projít i takzvaná bruselská brána. Úplnou novinkou je vznik „griloviště“ běžného v západoevropských městech. Renovace nebo kompletní výměna čeká i atrakce (horskou dráhu či ruské kolo). Výstaviště má v budoucnu nejvíce připomínat vídeňský Prátr.

Čas se tu zastavil.Čas se tu zastavil.autor: Michael Tomeš

Mapa VýstavištěMapa Výstavištěautor: Info.cz

Co se změní?

Průmyslový palác (střed a pravé křídlo – části, které nebyly zasaženy požárem) – Tato část by se do roku 2020 měla změnit v multifunkční halu s moderním vybavením. Rekonstrukce už začala, ale uskuteční se v několika etapách.

Průmyslový palác (levé křídlo, které zničil požár) – Magistrát jej chce dočasně zastřešit, a nahradit tak nevyhovující stan (tato fáze by měla vyjít na 300 milionů korun). Postupně by měla vzniknout replika původního levého křídla. Celá stavba by měla být dokončena do roku 2025 a má stát zhruba jednu miliardu korun.

Velká sportovní hala – Původně se uvažovalo o jejím zbourání, nyní magistrát změnil názor a chce jí zachovat. V poměrně brzké době by měla být zadána architektonická soutěž na přestavbu. Uvažuje se, že by hala mohla být využívána jako tréninkové centrum. Přístavba sportovní haly má být zbourána.

Parkoviště u Velké sportovní haly – Na jeho místě by mohlo vzniknout podzemní parkoviště, ale v současnosti není ve správě hlavního města.

Plavecký bazén – V první fázi bude do roku 2018 přistavěn saunový svět (náklady se odhadují na zhruba 60 milionů korun), ve druhé fázi má přibýt další 25 metrový bazén.

Pavilón pro Slovanskou epopej – Institut plánování a rozvoje Prahy v současnosti prověřuje, kde by na výstavišti mohlo být majestátní dílo Alfonse Muchy umístěno.

Lapidárium – Objekt, v němž jsou umístěny například originály soch z Karlova mostu, by mělo nadále využívat Národní muzeum. Lapidárium nyní čeká havarijní oprava za zhruba 20 milionů korun, která začne v následujících měsících.

Mořský svět – Největší mořské akvárium v Česku se chce rozšiřovat, současný objekt je nevyhovující a měl by být zbourán. Nyní se na výstavišti hledá místo pro umístění Mořského světa.

Křižíkova fontána – Nyní se rekonstruuje za zhruba 15 milionů korun a do konce příštího roku by opět měla sloužit společenským a kulturním akcím.

Křižíkovy pavilony – Poměrně unikátní pavilony chtěla minulá koalice zbourat, nyní se uvažuje o jejich opravě za zhruba 40 milionů korun (do roku 2018). Náklady na jejich údržbu i rekonstrukci jsou ovšem značné, a tudíž není zcela vyloučeno, že by mohly být v dlouhodobém horizontu zdemolovány.

Maroldovo panorama – Jedinečný obraz bitvy u Lipan se v současnosti potýká s poměrně malou návštěvností. Magistrát chce opravit nejen budovu, ale zrekonstruovat i samotný obraz, který utrpěl škody při povodních v roce 2002 (kvůli zvýšené vlhkosti). Panorama by mělo být nově přístupné i pro handicapované. Opravy by měly být hotové do konce příštího roku a vyjdou na zhruba 25 milionů korun.

Divadlo Spirála – V roce 2013 bylo divadlo určeno k demolici, nyní bude zachráněno a projde rekonstrukcí za 45 milionů korun. Provedou ji původní autoři divadla Tomáš Kulík a Jindřich Smetana. Město nyní hledá provozovatele.

Tenisové hřiště – Čeká jej oprava za zhruba 900 tisíc korun, má být zpřístupněno veřejnosti a v jeho okolí chce magistrát vybudovat biotop podobný tomu v pražském Radotíně.

Vstupní brána a přilehlá prostranství – Vstupní brány dostanou v roce 2017 úplně novou podobu a rekonstrukcí projdou i přilehlá prostranství, celá akce má stát 14 milionů korun.

Restaurace Bohemia – Během dvou let projde komplexní rekonstrukcí a opravou za 60 milionů korun. Projekt už má platné stavební povolení a nyní se řeší jen úprava okolního prostranství, pergol a reklamních ploch.

Park soch a vodních her a růžová zahrada – Měl by vzniknout do konce příštího roku za zhruba 15 milionů korun.

Vodní biotop – Hotový má být v roce 2018 a jeho výstavba bude stát 15 milionů korun.

Bruselská brána – Součást bývalého Bruselského pavilonu má být obnovena do konce příštího roku za asi 15 milionů korun. Celá tato část by měla být nově napojena na pěší trasu Stromovka – areál Výstaviště – metro Holešovice.

Griloviště – Vznikne do konce příštího roku za jeden milion korun.

Bikrosová dráha – Nepřístupná bikrosová dráha by měla být zrekonstruována a do konce příští roku znovu uvedena do provozu za 800 tisíc korun.

Vzorový dům – Typový domek je pozůstatek výstavy z 50. let minulého století. Nyní město jedná o jeho možném pronajmutí zdravotní záchranné službě.

Horská dráha – Osud nefunkční horské dráhy z roku 1973 je momentálně otázkou. Je možné, že bude zrekonstruována, nebo nahrazena modernější atrakcí.

Velké kolo – Zde je situace obdobná jako u horské dráhy.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1