Články odjinud

Přestavba za dvě miliardy. Podívejte se, jak se změní pražské Výstaviště

Přestavba za dvě miliardy. Podívejte se, jak se změní pražské Výstaviště

Magistrát chce areál z větší části zrekonstruovat do konce volebního období. Nakonec se podaří zachránit i stavby, které politici původně chtěli zdemolovat. Podle primátorky Adriany Krnáčové (ANO) si Praha přestavbu dovolit může. „Nebudeme mít s financováním takového projektu problém,“ uvedla v odpovědi pro Info.cz. 

Pražské Výstaviště čekají největší změny od Všeobecné československé výstavy v roce 1991, kdy areál naposledy prošel menší rekonstrukcí a vyrostly v něm některé nové stavby. Od té doby víceméně chátrá a v současnosti ničím nepřipomíná místo, kde by se měli rekreovat Pražané. Zpravodajský portál Info.cz ovšem získal obsáhlý materiál pražského magistrátu, který počítá s rozsáhlou přestavbou celého areálu. Měla by začít už v příštím roce.

Výstaviště čekají změnyVýstaviště čekají změnyautor: Info.cz

Podle dokumentů, které má Info.cz k dispozici, by odhadovaná cena za stavební úpravy měla dosáhnout minimálně dvou miliard korun. „Nebudeme mít s financováním takového projektu problém,“ říká k tomu primátorka Adriana Krnáčová. Proti minulosti magistrát počítá s některými změnami. Zatímco v posledních letech politici i odborníci často uvažovali o demolici Velké sportovní haly, nyní počítají s její rekonstrukcí. Stavba je totiž unikátní a vyjde to levněji než její stržení a postavení haly nové. Když ji před několika měsíci navštívili odborníci, zjistili, že je staticky naprosto v pořádku a jakékoliv obavy jsou zbytečné.

Počítá se i se záchranou unikátního divadla Spirála, které chtěl magistrát ještě v roce 2013 strhnout. Samotná demolice by ovšem vyšla na zhruba 30 milionů korun, což představuje přibližně dvě třetiny rozpočtu na celkovou rekonstrukci.

Nejkomplikovanější ovšem bude rekonstrukce Průmyslového paláce, jehož levé křídlo v roce 2008 zcela vyhořelo. Nyní je na jeho místě jenom stan, ale magistrát uvažuje, že by ho nahradilo provizorní zastřešení, na jehož realizaci vypisuje architektonickou soutěž. Teprve poté by na řadu měla přijít výstavba repliky vyhořelého levého křídla. Náklady na ni by měly dosáhnout téměř jedné miliardy korun. S dokončením magistrát počítá v roce 2025. Na zhruba 300 milionů korun vyjde rekonstrukce zbylých částí paláce, které jsou značně zastaralé a nevyhovují požadavkům na pořádání veletrhů či kongresů.

Průmyslový palác, středobod areálu Výstaviště.Průmyslový palác, středobod areálu Výstaviště.autor: Michael Tomeš

Původně rekonstrukci Výstaviště komplikoval fakt, že nájemcem areálu byla až do roku 2014 společnost Incheba. Nyní je stoprocentním majitelem Praha, konkrétně městská společnost Rozvojové projekty Praha. Ta počítá s rozdělením Výstaviště na několik zón – relaxační, sportovní, kulturní, zábavní a open air. V areálu vznikne i několik úplně nových objektů, například přírodní koupaliště, takzvaný biotop. Mělo by jít vodní plochu podobnou biotopu v pražském Radotíně.

„Praha teď stagnuje a já chci, aby ji výstaviště rozzářilo a přispělo k tomu, že vznikne unikátní prostor pro volnočasovou aktivitu ve městě.“
Adriana Krnáčová (ANO), primátorka Prahy

Krnáčová počítá se zachováním Matějské pouti, chce ale zvednout její úroveň. „Určitě se budeme chtít bavit o její podobě. V současné době není příliš reprezentativní,“ dodává primátorka.  

V prostoru bývalého Bruselského pavilonu, který zcela shořel v roce 1991, vznikne park soch a vodních her. Obnovou by ale měla projít i takzvaná bruselská brána. Úplnou novinkou je vznik „griloviště“ běžného v západoevropských městech. Renovace nebo kompletní výměna čeká i atrakce (horskou dráhu či ruské kolo). Výstaviště má v budoucnu nejvíce připomínat vídeňský Prátr.

Čas se tu zastavil.Čas se tu zastavil.autor: Michael Tomeš

Mapa VýstavištěMapa Výstavištěautor: Info.cz

Co se změní?

Průmyslový palác (střed a pravé křídlo – části, které nebyly zasaženy požárem) – Tato část by se do roku 2020 měla změnit v multifunkční halu s moderním vybavením. Rekonstrukce už začala, ale uskuteční se v několika etapách.

Průmyslový palác (levé křídlo, které zničil požár) – Magistrát jej chce dočasně zastřešit, a nahradit tak nevyhovující stan (tato fáze by měla vyjít na 300 milionů korun). Postupně by měla vzniknout replika původního levého křídla. Celá stavba by měla být dokončena do roku 2025 a má stát zhruba jednu miliardu korun.

Velká sportovní hala – Původně se uvažovalo o jejím zbourání, nyní magistrát změnil názor a chce jí zachovat. V poměrně brzké době by měla být zadána architektonická soutěž na přestavbu. Uvažuje se, že by hala mohla být využívána jako tréninkové centrum. Přístavba sportovní haly má být zbourána.

Parkoviště u Velké sportovní haly – Na jeho místě by mohlo vzniknout podzemní parkoviště, ale v současnosti není ve správě hlavního města.

Plavecký bazén – V první fázi bude do roku 2018 přistavěn saunový svět (náklady se odhadují na zhruba 60 milionů korun), ve druhé fázi má přibýt další 25 metrový bazén.

Pavilón pro Slovanskou epopej – Institut plánování a rozvoje Prahy v současnosti prověřuje, kde by na výstavišti mohlo být majestátní dílo Alfonse Muchy umístěno.

Lapidárium – Objekt, v němž jsou umístěny například originály soch z Karlova mostu, by mělo nadále využívat Národní muzeum. Lapidárium nyní čeká havarijní oprava za zhruba 20 milionů korun, která začne v následujících měsících.

Mořský svět – Největší mořské akvárium v Česku se chce rozšiřovat, současný objekt je nevyhovující a měl by být zbourán. Nyní se na výstavišti hledá místo pro umístění Mořského světa.

Křižíkova fontána – Nyní se rekonstruuje za zhruba 15 milionů korun a do konce příštího roku by opět měla sloužit společenským a kulturním akcím.

Křižíkovy pavilony – Poměrně unikátní pavilony chtěla minulá koalice zbourat, nyní se uvažuje o jejich opravě za zhruba 40 milionů korun (do roku 2018). Náklady na jejich údržbu i rekonstrukci jsou ovšem značné, a tudíž není zcela vyloučeno, že by mohly být v dlouhodobém horizontu zdemolovány.

Maroldovo panorama – Jedinečný obraz bitvy u Lipan se v současnosti potýká s poměrně malou návštěvností. Magistrát chce opravit nejen budovu, ale zrekonstruovat i samotný obraz, který utrpěl škody při povodních v roce 2002 (kvůli zvýšené vlhkosti). Panorama by mělo být nově přístupné i pro handicapované. Opravy by měly být hotové do konce příštího roku a vyjdou na zhruba 25 milionů korun.

Divadlo Spirála – V roce 2013 bylo divadlo určeno k demolici, nyní bude zachráněno a projde rekonstrukcí za 45 milionů korun. Provedou ji původní autoři divadla Tomáš Kulík a Jindřich Smetana. Město nyní hledá provozovatele.

Tenisové hřiště – Čeká jej oprava za zhruba 900 tisíc korun, má být zpřístupněno veřejnosti a v jeho okolí chce magistrát vybudovat biotop podobný tomu v pražském Radotíně.

Vstupní brána a přilehlá prostranství – Vstupní brány dostanou v roce 2017 úplně novou podobu a rekonstrukcí projdou i přilehlá prostranství, celá akce má stát 14 milionů korun.

Restaurace Bohemia – Během dvou let projde komplexní rekonstrukcí a opravou za 60 milionů korun. Projekt už má platné stavební povolení a nyní se řeší jen úprava okolního prostranství, pergol a reklamních ploch.

Park soch a vodních her a růžová zahrada – Měl by vzniknout do konce příštího roku za zhruba 15 milionů korun.

Vodní biotop – Hotový má být v roce 2018 a jeho výstavba bude stát 15 milionů korun.

Bruselská brána – Součást bývalého Bruselského pavilonu má být obnovena do konce příštího roku za asi 15 milionů korun. Celá tato část by měla být nově napojena na pěší trasu Stromovka – areál Výstaviště – metro Holešovice.

Griloviště – Vznikne do konce příštího roku za jeden milion korun.

Bikrosová dráha – Nepřístupná bikrosová dráha by měla být zrekonstruována a do konce příští roku znovu uvedena do provozu za 800 tisíc korun.

Vzorový dům – Typový domek je pozůstatek výstavy z 50. let minulého století. Nyní město jedná o jeho možném pronajmutí zdravotní záchranné službě.

Horská dráha – Osud nefunkční horské dráhy z roku 1973 je momentálně otázkou. Je možné, že bude zrekonstruována, nebo nahrazena modernější atrakcí.

Velké kolo – Zde je situace obdobná jako u horské dráhy.

 

10 nejlepších aplikací roku pro Android a iOS

Mobilní svět zaplavuje čím dál víc aplikací, které bojují o pozornost náročných uživatelů. Podívejte se na seznam těch nejlepších, které si můžete stáhnou ať už máte Android nebo iOS. 

Lastpass password manager

Unikátní heslo po nás chce nejen email a platební karta, ale i kdejaká aplikace. Ti, které neustálé zadávání obtěžuje, ale nemusejí zoufat. Stačí si stáhnout správce hesel, který si je bude pamatovat za ně.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Gallery Doctor - Photo Cleaner

Jestliže patříte mezi ty, kteří spoušť fotoaparátu zmáčknete hned několikrát za sebou, ale už nikdy se nedonutíte fotogalerii promazat, je Gallery Doctor přímo pro vás. Podle vašeho nastavení bude automaticky mazat například rozmazané, tmavé, nudné nebo téměř identické fotky.

Pro iOS můžete stáhnout zde

TickTick

Pokud vám vyhovuje "úkolníček", měli byste zkusit Tick Tick. Pomůže vám úkoly roztřídit nebo sdílet, navíc si můžete obsah synchronizovat přes cloud a integrovat ho do svého kalendáře.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zdeLink

Alarmy - Sleep if u can

Těm, kdo jsou schopní zamáčkou tři budíky po sobě a klidně spát dalších několik hodin, může pomoct aplikace Alarmy. Po zazvonění totiž budou muset vykonat několik úkolů, které je zaručeně dostanou z postele.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

WifiMapper

Jestliže nedisponujete velkorysým datovým tarifem a neustále pokukujete po Wi-Fi, může vám WifiMapper a jeho uživatelé, kteří zaregistrují každý hotspot, ke kterému se připojí, ušetřit práci. 

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Pocket Casts

Aplikace k poslechu audio nahrávek nebo ke sledování videí, kterou si můžete upravit k obrazu svému. Automaticky vám stáhne nejnovější díly vaše oblíbeného seriálu například těsně před tím, než vstanete. Případně vám smaže to, co už jste slyšeli nebo viděli.

Pro Android můžete stáhnout zde

iTranslate Converse

Asi nikdo na světe nezná všechny jazyky a pokud si chcete popovídat i tam, kde si se základními světovými jazyky nevystačíte, budete potřebovat pomocníka. A právě iTranslate Converse vám s překladem v reálném čase pomůže.

Pro iOS můžete stáhnout zdeLink

Adobe Photoshop Lightroom CC

Rádi byste upravili fotky z telefonu na profesionálnější úrovni? Pak určitě využijete zjednodušenou verzi klasického a notoricky známého Photoshopu. Pokud si nevystačíte ze základními funkcemi, které jsou zdarma, můžete si další přikoupit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Greenify

Aplikace, které během dne používáte, mohou váš telefon zbytečně vybíjet. Aplikace Greenify vám je ale zbytečně vypínat nebude, uvede je totiž do „hibernace“, tak nebudou zbytečně aktivní, ale na druhou stranu budou okamžitě k dispozici kdykoli si vzpomenete.

Pro Android můžete stáhnout zde

Songkick Concerts

Díky Songkick už žádnému milovníku hudby neutečou koncerty jeho oblíbených kapel. Aplikace se totiž dokáže inspirovat vaším účtem na Google Play nebo Spotify a upozorní vás na koncerty, které odpovídají vašemu vkusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link


Nejlepší aplikace roku 2017

Super Mario Run

Kultovní hra Super Mario se konečně objevila i na obrazovkách chytrých telefonů a na úspěch nemusela dlouho čekat. Hru s legendárním instalatérem si nejdříve užívali majitelé iOS, v březnu už byla dostupná i pro systém Android.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Microsoft To-Do

Hromadí se vám úkoly a papírky, které vám je mají připomínat, se záhadně ztrácejí? Tato aplikace vám pomůže, je uživatelsky jednoduchá a navíc dokáže komunikovat s různými platformami, takže už na nic nezapomenete.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

A Normal Lost Phone

Téměř každý už někdy ztratil svůj telefon, teď si ale představte opačnou situaci, najdete nezabezpečený telefon a pokusíte se o jeho majiteli zjistit co nejvíce informací. Tato zvláštní hra, která pověří vaše logické myšlení, je k dispozici jak pro iOS tak pro Android.

Pro Android zde

3477590:article:true:true:true

The Great Courses Plus

Máte před sebou dlouhou cestu vlakem a nevíte čím zabijete čas? Možná využijete zajímavou aplikaci The Great Courses Plus, která vám nabídne zajímavé přednášky předních univerzitních profesorů. Můžete se dozvědět něco o vesmíru přímo od Neila deGrasse Tysona nebo zdokonalit své fotografické dovednosti díky přednášce fotografa National Geographic.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Wemogee

Společnost Samsung dokázala využít popularitu emotikonů a přetransformovala ji do velmi užitečné aplikace Wemogee. Díky této aplikaci může její uživatel komunikovat zcela beze slov, jen za pomoci symbolů. Pro někoho zábava, pro jiného vydatný pomocník.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477553:article:true:true:true

ArtPassport

Pokud nemáte možnost cestovat po světě a osobně si projít nejlepší galerie světa, aplikace ArtPassport vám to umožní. Díky 360° pohledu budete mít pocit, jako byste tato místa plná umění opravdu navštívili.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Google Earth

Nová verze aplikace Google Earth vám pomůže poznat svět. Provede vás nejen městy jako je Londýn, Tokio nebo Řím, dá vám nahlédnou i do singapurských skleníků nebo rozlehlých italských lesů.

Link

Funnel

Aplikace Funnel pro vás nasbírá ty nejdůležitější informace dne. Každou hodinu vybírá ty nejnovější zprávy ze serverů jako je BBC, CBC nebo Fox5, které vám pak dokonce přehraje v audio formátu.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Empower

Máte několik účtů, debetních a kreditních karet a už se vám vaše finance začínají vymykat kontrole? Pořiďte si aplikaci Empower, která vám pomůže sloučit vaše účty a bude za vás sledovat i vaše výdaje.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Focalmark

Pokud vás nebaví psát hashtagy, přesto je ale pod svou fotkou na Instagramu chcete mít, není nic jednoduššího než tuto činnost svěřit aplikaci. Focalmark vygeneruje odpovídající hesla, která pak jen jednoduše zkopírujete ke svému statusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link

FaceApp

Chcete si změnit profilovou fotku a žádná z vašich selfie není dostatečné hezká? Pomůže vám FaceApp. Nejen že vás omladí, ale dokáže vám i vykouzlit úsměv.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477566:article:true:true:true

Clips

Aplikace od společnosti Apple vám usnadní tvorbu vašich videí. Velmi jednoduše vám dovolí kombinovat záběry a fotografie. Celé dílo pak navíc můžete otitulkovat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Marvel: Color Your Own

Tato aplikace potěší především ty, kteří milují komiksy od Marvela a ještě k tomu mají rádi omalovánky. Majitelé iOS si nyní mohou své oblíbené postavy totiž sami vybarvit.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

MeiTu

Zatím co americký a evropských telefonech najdeme aplikace jako Instagram nebo Snapchat, v Asii letí aplikace MeiTu, které se nyní snaží prorazit i na americký trh. Takže pokud toužíte po fotce, na které budete vypadat jako anime postava, tak si ji můžete si ji zdarma stáhnout. I když za cenu, že možná až zbytečně moc odhalíte své soukromí.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477542:article:true:true:true

Elder Scrolls: Legends

Pokud máte rádi karetní hry, Elder Scrolls: Legends je přímo pro vás. Jako počítačová hra už má za sebou slušnou základnu fanoušků, ale až letos je možné jí hrát i na mobilních telefonech. Základní verze je ke stažení zdarma, za dodatečné nákupy si ale budete muset zaplatit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Filtru

Pokud patříte mezi milovníky dobré kávy, tak vás aplikace Filtru vyloženě nadchne. Nejenže vás krok za krokem naučí, jak připravit tu nejlepší kávu, navíc vám i spočítá, kolik jste za den zkonzumovali šálků.

Pro iOS můžete stáhnout zde

3477556:article:true:true:true

Sprinkles

Nová aplikace od společnosti Microsoft tak trochu supluje Snapchat. Obsahuje nejrůznější filtry, kterými můžete vylepšit svojí fotografii, kterou pak můžete umístit na Facebook, Instagram nebo právě Snapchat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Pokémon: Magikarp Jump

Pokud jste propadli lovení Pokémonů, tak by vás mohla zajímat i odpočinková hra Pokémon: Magikarp Jump. Princip je velmi jednoduchý, čím výš dokáže Magikarp s vaší pomocí skočit, tím víc dostanete bodů.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477539:article:true:true:true

Rodičovská kontrola pro Nintendo Swich

Nevíte kolik času tráví vaše ratolest hraním her? Nintendo nabízí velmi precizní aplikaci, která vám o chování vašeho dítěte prozradí mnohé. Dozvědět se můžete, jak dlouho a kdy dítě hraje, ale také co sdílí na sociálních sítích.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Mobile Passport

Dlouhé fronty u přepážek s pasovou kontrolou jsou minulostí. Alespoň pro cestující, kteří si jako cílovou destinaci vybrali jedno z 23 amerických letišť. Právě tam se můžete otravné frontě vyhnout díky aplikaci Mobile Passport, prostřednictví které vyplníte jednoduché celní prohlášení a můžete směle pokračovat ve svojí cestě.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde.

Aplikace na cesty. Co si stáhnout do mobilu, než vyrazíte na dovolenou>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

 10818