Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Při umělém oplodnění zaměnili ženám embrya. Teď klinika zaplatí pokutu 800 tisíc

Při umělém oplodnění zaměnili ženám embrya. Teď klinika zaplatí pokutu 800 tisíc

Za záměnu embryí dvou žen při umělém oplodnění dostala brněnská klinika Reprofit od státu pokutu 800.000 korun. Uvedl to dnes server Seznam Zprávy. Klinice hrozila sankce až jeden milion korun. Firma FutureLife, která kliniku vlastní, se může proti pokutě odvolat. Proto nyní nechtěly firma ani Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL), který sankci udělil, případ blíže komentovat.

"Státní ústav pro kontrolu léčiv již v této věci udělil sankci. Ten příkaz byl zdravotnickému zařízení doručen," potvrdila serveru mluvčí SÚKL Lucie Přinesdomová. Vedení FutureLife nyní podle serveru rozhoduje, zda se proti trestu odvolá.

Záměnu embryí u dvou párů z ciziny oznámila sama klinika lékovému ústavu loni v prosinci. Podle serveru Seznam Zprávy byla chyba odhalena až ve chvíli, kdy byla jedna z klientek v pokročilém stadiu těhotenství. SÚKL pak na klinice provedl několik kontrol. Letos v únoru ústav oznámil, že záměnu způsobila chyba jednotlivce. Mluvčí SÚKL tehdy uvedla, že se nejednalo o systémovou chybu a že brněnská záměna embryí je zatím jedinou, se kterou se pracovníci ústavu setkali.

Zástupce FutureLife Matěj Stejskal již dříve řekl serveru Blesk.cz, že za záměnou stálo lidské selhání. Doplnil také, že obě ženy, jejichž embrya byla zaměněna, byly ze zemí Evropské unie.

FutureLife je součástí investičního fondu Hartenberg. Ten spadá pod firmu SynBiol, která dříve patřila předsedovi hnutí ANO a bývalému vicepremiérovi Andreji Babišovi. Po přijetí zákona o střetu zájmů Babiš její akcie vložil do jednoho ze dvou svěřenských fondů. FutureLife působí v osmi českých městech a rovněž na Slovensku, v Irsku a Velké Británii.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1