Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

PŘÍMÝ PŘENOS: Zeman se jednoznačně postavil za Babiše. Má být považován za nevinného

PŘÍMÝ PŘENOS: Zeman se jednoznačně postavil za Babiše. Má být považován za nevinného

Prezident Miloš Zeman dnes v Poslanecké sněmovně podpořil premiéra Andreje Babiše před hlasováním o důvěře vládě. Podle něj je na něj třeba pohlížet jako na nevinného. Mimo jiné i proto, že podobné případy skončí v „80 procentech osvobozením obviněného“. Připomněl kauzu Budišov, kdy ve vazbě skončila současná eurokomisařka Věra Jourová, která se podle Zemana „pokusila o sebevraždu“. 

 
 

"Politici si nemají hrát na vyšetřovatele," řekl Zeman. Nepřímo se navezl i do policejního vyšetřovatele, kdy zopakoval, že výsledek jeho práce je nejistý. 

Prezident se ve zbytku svého projevu zaměřil na inkluzi a programového prohlášení současné vlády. Podle něj je správné, že chce současný ministr školství Robert Plaga od projektu, který měl začlenit děti s handicapem do tříd s dětmi zdravými. Zeman se rovněž opět vyslovil pro zavedení obecného referenda, na nějž tlačí především Okamurova SPD, stejně jako na prezidentem preferovanou přímou volbu starostů.

Poté, rovněž v souladu s programem SPD, zaútočil Zeman na neziskové organizace. "Ze státního rozpočtu jde 11 miliard korun na neziskové organizace. Jsem známý přítel neziskových organizací. Někdy si říkám, že by měli hospodařit za své," uvedl. S Babišem má podle svých slov jediný rozpor a to je pohled na investice. Zeman současného premiéra upozornil, že nelze dálnice jen slibovat, ale je třeba i stavět.

Poslanci se dnes sešli na svém prvním letošním jednání, aby rozhodli, zda vysloví důvěru jednobarevné menšinové vládě Andreje Babiše (ANO). Je ale takřka jisté, že nový kabinet důvěru poslanců nezíská, protože všechny další sněmovní strany se nechaly slyšet, že ruku pro Babišovu vládu nezvednou. Proti by měli hlasovat i komunisté, kteří zvažovali její toleranci. Vláda má tedy zajištěny hlasy jen v klubu ANO, který má 78 ze 200 poslanců, což na vyslovení důvěry vládě nestačí. Vládu přišel podpořit prezident Miloš Zeman. Sledujte jeho projev ŽIVĚ. 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744