Případ brutálního utýrání malé holčičky. Teta-pěstounka dostala devět let | info.cz

Články odjinud

Případ brutálního utýrání malé holčičky. Teta-pěstounka dostala devět let

Krajský soud v Plzni dnes odsoudil k devíti letům ve věznici s ostrahou 25letou pěstounku z Rokycan. Podle verdiktu žena loni od srpna týrala svěřené dvouleté děvče. Vše vyvrcholilo 5. října, v den druhých narozenin dítěte. Žena ho podle soudu udeřila rukou a pak koženým páskem do hlavy. Když začalo hůře dýchat a být apatické, třásla s ním a polévala ho vodou, aby se probralo. Děvčátko utrpělo mimo jiné těžké poranění hlavy, otok mozku a krvácení do mozku, na které po čtyřech dnech v nemocnici zemřelo.

Za týrání svěřené osoby a těžké ublížení na zdraví hrozilo pěstounce až 16 let vězení. Státní zástupce navrhoval trest osm až deset let a obhájce požadoval, aby i s ohledem na nízký intelekt a vyspělost ženy byl trest spíše výchovný, pod hranicí sazby. Rozsudek není pravomocný.

Obhájce argumentoval, že IQ klientky se podle znalců v některých ohledech pohybuje kolem 70, což je na úrovni asi 12letého dítěte. "Stát připustil, aby osoba na hraně mentální retardace vychovávala děti. Klientka sama přiznala, že si uvědomovala, že na to nestačí, okolí ji ale nevyslyšelo. Dostala se do pasti" řekl obhájce.

I státní zástupce v závěrečné řeči připustil, že žena zřejmě nejednala s cílem dítě zabít. I při svém intelektu si ale musela uvědomit, že může tak malému dítěti těžce ublížit. Uvedl, že podle znalců mohlo k tragickým následkům vést i zmíněné silné třesení. Žena se tak snažila probrat dítě, které začalo být po předchozích ranách malátné.

K tomu se přiklonil i soud. Rány páskem do hlavy zřejmě nezpůsobily samy o sobě tak těžká zranění. V kombinaci s předchozími projevy týrání, opakovanými údery a fackami do hlavy, ale zřejmě zavinily krvácení do mozku. "Silné třesení, prováděné s cílem poškozenou probrat, pak zřejmě neštěstí dokonalo. Podílelo se na tom, že nitrolební poranění byla nakonec tak rozshálá, že došlo ke smrti," řekl soudce Martin Kantor.

I senát se přiklonil k tomu, že žena neměla v úmyslu dítě zabít, měla si ale být vědomá, jaké může její chování u tak malého děcka mít následky.

Manželský pár z Rokycan, který se potýkal s exekucemi a insolvencí, dostal do pěstounské péče loni v červenci dvě neteře, dcery mužovy sestry. Děvčátkům bylo v té době půl roku a necelé dva roky. Týráno bylo jen starší dítě. Mužova sestra má s několika muži sedm dětí, všechny jsou u různých pěstounů.

Podle znalců má žena smíšenou poruchu osobnosti, hluboce podprůměrný intelekt na hranici mentální retardace a není se svou strukturou osobnosti vhodnou pěstounkou. Znalci u ní zjistili emoční nestabilitu, špatné sebeovládání, sklony k afektivnímu jednání a agresi či velmi sníženou frustrační toleranci, tedy míru odolnosti. V případě příbuzenského pěstounství ale žádné metodiky neukládají povinnost, dělat pěstounům psychotesty jako v případě nepříbuzenského pěstounství.

Praxe sociálně právní péče je taková, že se dbá na to, aby děti, které nemohou být s rodiči, mohly být umístěny alespoň v širším rodinném kruhu. Psychický stav příbuzenských pěstounů se nemusí zkoumat. Podprůměrný intelekt k výchově dětí stačí, uvedla u soudu psycholožka Karolína Malá.

I soud se ale pozastavil nad tím, že k obžalované dostalo dítě. "Podle našeho názoru tento příklad názorně ilustruje, že takováto praxe, takto zavedený systém asi není úplně správný," řekl soudce, Podle něj neselhal jednotlivec, ale zřejmě celý systém. Pokud by obžalovaná podstoupila psychologické a psychiatrické vyšetření, dítě by jí zcela jistě nebylo svěřeno, domnívá se soud.

Pěstounka nevypovídala. "Ta věc, co se stala, je neomluvitelná, kdybych to mohla nějak odčinit, udělala bych to. Ale to se asi odčinit nedá," řekla pouze při otevření případu. Stejně promluvila i dnes. U výslechu na policii ale vypověděla, jak ji rozzlobilo, když se jí rozbil mixér na přípravu jídla. Popsala také, jak dítě za neposlušnost, pláč nebo odmítání jídla fackovala, strkala i kousala. Dítě mělo řadu modřin a zlomenou čelist. Soud neprokázal, že by ji zlomila pěstounka, ale ani děcku s velmi bolestivým zraněním nezajistila odbornou péči lékařů.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud