Pro muslimy se v Česku rituálně poráží stále víc zvířat. Toto jsou aktuální čísla | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Pro muslimy se v Česku rituálně poráží stále víc zvířat. Toto jsou aktuální čísla

Pro muslimy se v Česku rituálně poráží stále víc zvířat. Toto jsou aktuální čísla

Halal způsobem bylo loni v Česku poraženo 113 625 zvířat. Z toho 113 220 bylo kuřat, 383 ovcí a 22 kusů skotu. Meziročně se tak počet poražených zvířat zvýšil o devět procent. Košer způsobem bylo loni poraženo 1233 zvířat, zhruba třetina předloňského počtu. Vyplývá to z údajů, které poskytla Státní veterinární správa.

Rituální porážky jsou sice častější, ale pořád představují zanedbatelné množství z celku. U bílého a červeného masa se podílejí na celkovém počtu poražených zvířat v ČR dlouhodobě necelým jedním promilem.

Halal
Výrazem halal se označují potraviny, které smějí konzumovat muslimové. Za košer se zase v gastronomii označuje jídlo splňující soubor židovských předpisů a stravovacích návyků.

Současné znění zákona na ochranu zvířat proti týrání umožňuje halal i košer porážky používat, a to na základě povolení ministerstva zemědělství.

Košer způsobem se porážela také nejvíce kuřata, dále kachny, husy a ovce. „Výjimka může být udělena pouze z povinnosti omráčit zvíře před usmrcením. Porážku lze provádět pouze pro potřeby církví a náboženských společností, jejichž náboženské obřady stanoví zvláštní metody porážky zvířat a jen na jatkách,“ vysvětlili ČTK veterináři.

V Česku je devět jatek, která mohou zvířata rituálně porážet, meziročně přibyla jedna. Většinou jsou pro ně rituální porážky ale pouze okrajovou záležitostí.

Vláda loni nepodpořila návrh opozičního Úsvitu na zákaz halal porážek zvířat. Poslanci Úsvitu původně navrhovali i zákaz košer porážek, novelu ale stáhli a nahradili jinou.

Loni se v ČR podle veterinářů porazilo celkem 115,9 milionu zvířat. Z toho bylo více než 106 milionů kuřat, 2,4 milionu prasat a zhruba tři miliony kachen a hus.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.