Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Problém pro Sobotku před zítřejším sjezdem: Jeho vláda si u lidí meziročně výrazně pohoršila

Problém pro Sobotku před zítřejším sjezdem: Jeho vláda si u lidí meziročně výrazně pohoršila

Už zítra se bude premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka na sjezdu strany ucházet o znovuzvolení do čela partaje. Má ho sice takřka stoprocentně jisté, nevyhne se ale nejspíš nepříjemné debatě. Tím spíš, že průzkum CVVM ukazuje, že lidé jsou se Sobotkou v čele vlády převážně nespokojení, a jeho kabinet hodnotí výrazně hůř než před rokem.

Čísla nespokojenost dotazovaných ukazují jasně. Zatímco loni bylo se Sobotkou jako premiérem 41 procent respondentů spokojených, dnes je to jen 32 procent. Těch, kdo loni naopak řekli, že jsou vysloveně nespokojení, bylo podle CVVM 51 procent. Letos v únoru už jich ale bylo 58 procent.

„Navzájem velmi podobné hodnocení přisoudili dotázaní činnosti vlády, její komunikaci s veřejností a osobě předsedy vlády,“ uvedli autoři průzkumu. Výsledky dotazování ohledně činnosti celé vlády, její komunikace a složení jsou velmi podobné. Spokojeno je v těchto směrech kolem 30 procent lidí, nespokojených je téměř dvojnásobek.

Pouze u programu vlády je hodnocení srovnatelné, když spokojených je 36 procent a nespokojených 38 procent. Víc než čtvrtina lidí se k programu Sobotkovy vlády nedokázala konkrétně vyjádřit.

„Podrobnější analýza ukázala vyšší podíly vyjádření spokojenosti zejména mezi občany, kteří se zajímají o politiku, důvěřují současné vládě, kteří jsou spokojeni se současnou politickou situací, na škále politické orientace se sami řadí k levici, a těmi, kteří preferují ČSSD,“ poukázalo CVVM. Naopak nespokojení byli častěji lidé, kteří nynější politickou situaci vidí negativně, rozhodně by nešli volit, nedůvěřují vládě i dalším ústavním institucím a také stoupenci pravice.

CVVM se mezi 6. a 19. únorem dotazovalo 1023 lidí ve věku od 15 let.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744