Proevropské strany zakládají „alternativní Visegrád“. Zapojí se i Češi inspirovaní Macronem | info.cz

Články odjinud

Proevropské strany zakládají „alternativní Visegrád“. Zapojí se i Češi inspirovaní Macronem

Visegrádská čtyřka nemá v Evropě nejlepší image. Původní myšlenka ambiciózní spolupráce mezi zeměmi střední Evropy včetně Česka, která měla zlepšit postavení regionu uvnitř EU, postupně zkorodovala pod snahou politiků prosazovat své vlastní zájmy. Proevropské strany regionu proto chtějí vytvořit „alternativní Visegrád“. Sdružují se v něm liberální strany, které se formují kromě Česka také v Polsku, Maďarsku nebo na Slovensku. Tuto sobotu se podle zjištění INFO.CZ sejdou v Budapešti, aby sladily strategie. Inspirací je jim francouzský prezident Emmanuel Macron, s jehož hnutím En Marche mají úzké vazby.

„Považujeme to za velmi důležité zvláště nyní, kdy ve střední Evropě sílí autoritáři, nesnášenlivost a jednoduchá 'řešení',“ vysvětluje redakci důvody, které stály za snahou o propojení proevropských stran ze středoevropského regionu Martin Rozumek, prozatimní předseda nového politického hnutí Tak jo!

Jeho zástupci se tuto sobotu setkají v Budapešti s reprezentanty iniciativy Nová střední Evropa (NCE), která sdružuje další progresivní a proevropsky orientované strany, jako je maďarské Momentum, rakouští Neos, polská Nowoczesna a Progresívne Slovensko. Iniciativa funguje již od léta, pravidelně se schází a hledá spolupráci s dalšími podobně laděnými politickými subjekty. Na akci promluví i politici nizozemské Lidové strany pro svobodu a demokracii, jejíž předseda Mark Rutte stojí v čele tamní vlády.

„Díváme se se sympatiemi k Tak jo! a nebo třeba také k rumunskému Svazu záchrany Rumunska (USR),“ potvrdila INFO.CZ Anna Orosz, která zkraje letošního roku spolu s dalšími mladými lidmi založila hnutí Momentum. Jeho cílem je dostat se v příštích volbách do maďarského parlamentu, změnit politickou kulturu v zemi a nabídnout alternativu k vládě Viktora Orbána.

Ve spolupráci s dalšími podobnými stranami v regionu chtějí lidé z Momentum pracovat na tom, aby se na země střední Evropy přestalo pohlížet jako na „kverulanty“ a na ty, jejichž politici nedělají nic jiného, než se za každou cenu vymezují vůči západní Evropě.

„Visegrádská spolupráce představuje dnes toxickou značku,“ říká Orosz. Podle Rozumka je potřeba se v zemích Visegrádu bránit proti lidem typu Orbána, Kaczynského, Kotleby nebo Okamury. „Mojí představou je určitý visegrádský thin-tank, který dá jasně vědět lidem v zemích V4, ale i partnerům a spojencům na západě, v Berlíně, Bruselu či Paříži, že tu jsou silné demokratické, liberální a protiautoritářské skupiny lidí,” popisuje pro INFO.CZ.

Politické hnutí se zatím v Česku formuje, do nedávných sněmovních voleb nevstoupilo. Od začátku se hlásí k inspiraci úspěchem Emmanuela Macrona v prezidentských volbách ve Francii letos na jaře. „Důležitá je inspirace Macronem v zapojení širokých vrstev veřejnosti do politiky a veřejného života a inspirace v tom, že hranice překračující vizionáři jsou nezbytní,“ dodává Rozumek.

Hnutí se navíc hlásí k myšlence vytvořit panevropskou stranu nebo alespoň zformovat uskupení stran, které by byly zastoupeny v Evropském parlamentu, jak Rozumek popsal už dříve v rozhovoru pro INFO.CZ.

V něm jsou zatím zastoupení pouze rakouští Neos. V posledních volbách do Evropského parlamentu Neos získali jeden mandát. Jsou členy Aliance liberálů a demokratů pro Evropu (ALDE), kam spadá například i české hnutí ANO 2011. V rakouské Národní radě mají devět křesel, která získali ve volbách v roce 2013 v koalici s dalšími liberálními stranami. Ty v dalších letech vstřebali.

Na aktivním zapojení občanů staví i maďarské Momentum, které spadá do iniciativy NCE. „Je to platforma pro dialog, ale ne pouze pro něj. Byla vytvořena i pro společnou politickou akci – v našich zemích, v regionu a v Evropě. Nechceme jen zformulovat naši společnou vizi pro postavení našeho regionu v EU, chceme také, aby se do toho zapojili lidé,“ vysvětluje mladá ekonomka Orosz. K propojování může podle ní docházet třeba v blízkosti hranic, kdy se lidé budou moct zapojit do společných kampaní.

Podle Orosz jsou podobné aktivity důležité zejména v době, kdy se v Evropě začínají vést debaty o budoucnosti směřování evropské integrace. Nejčastěji je v této souvislosti zmiňována tzv. vícerychlostní Evropa. „V historické debatě o vytváření lepší EU bude iniciativa Nová Střední Evropa pro západní Evropu spolehlivým, konstruktivním a rovnocenným partnerem,“ vysvětlila redakci.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud