Průzkum: Nadpoloviční většina Čechů si myslí, že u nás žije přiměřený počet cizinců | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Průzkum: Nadpoloviční většina Čechů si myslí, že u nás žije přiměřený počet cizinců

Průzkum: Nadpoloviční většina Čechů si myslí, že u nás žije přiměřený počet cizinců

Třiapadesát obyvatel Česka považuje množství cizinců žijících v tuzemsku za přiměřené. Je to největší podíl lidí s tímto přesvědčením od roku 2009, kdy byla otázka do průzkumu zařazena. Současně s tím na nejnižší úroveň 35 procent klesl podíl lidí, kteří považují počet cizinců za příliš velký. Vyplývá to z výsledků letošního průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM).

Většina lidí si myslí, že by cizinci měli mít možnost dlouhodobě pobývat v ČR jen za určitých podmínek. Stejně jako loni to uvedlo 78 procent respondentů. Stejně tak na 17 procentech zůstal podíl lidí, kteří s dlouhodobým pobytem cizinců v tuzemsku vůbec nesouhlasí. Ve společnosti také převažuje názor, že by možnost usadit se v Česku neměla být pro každého, kdo o to projeví zájem. Týká se to dvou třetin respondentů. Od loňska ale přibylo lidí, kteří naopak pro takovou možnost jsou. Loni s trvalým usazením souznělo 26 procent lidí a letos 30 procent.

Nejpřijatelnějším důvodem pro přijímání imigrantů je pro českou veřejnost studium (80 procent) a sloučení rodiny (64 procent). Téměř tři pětiny souhlasí s přijímáním kvůli válce, hladomoru nebo přírodním katastrofám v zemi cizinců a nadpoloviční většina souhlasila i s důvodem zaměstnání a kvůli pronásledování z náboženských, rasových či politických důvodů. Nejméně přijatelný důvod je pro českou veřejnost to, že se cizincům v Česku líbí a chtějí v něm žít. Cizinci, kteří v Česku dlouhodobě nebo trvale žijí, by se podle tří čtvrtin Čechů měli co nejvíce přizpůsobit českým zvyklostem.

Průzkum provedlo CVVM v období mezi 3. a 15. březnem, zapojilo se do něj 1061 lidí starších 15 let.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.