Články odjinud

„Pupek nic moc a smrdí od cigaret.“ Do babyboxu v Brně někdo odložil dvoutýdenní holčičku

„Pupek nic moc a smrdí od cigaret.“ Do babyboxu v Brně někdo odložil dvoutýdenní holčičku

Do brněnského babyboxu někdo ve čtvrtek pozdě večer odložil zřejmě dvoutýdenní holčičku. Novorozeně je v pořádku. Jedná se o sedmnácté dítě odložené do babyboxu v brněnské Nemocnici Milosrdných bratří, který funguje téměř 13 let.

Dívenka byla oblečená a zabalená v peřince. „Na přiloženém lístku je ´Marie 17. května´, tedy zřejmě datum narození. Pupek nic moc a smrdí od cigaret, oznámila mi sestřička, jež děťátko vyjmula z babyboxu,“ uvedl Hess.

V Česku bylo v babyboxech od jejich zavedení v roce 2005 zanecháno zatím 171 dětí, z toho bylo 98 holčiček a 73 kluků. V nemocnicích, budovách zdravotnické záchranné služby nebo i radnic funguje 74 těchto speciálních schránek, další bude dnes uvedena do provozu v Písku. V tomto týdnu někdo odložil holčičku do babyboxu také v úterý ve Slaném na Kladensku.

První babybox byl zprovozněn v červnu 2005 v GynCentru v pražském Hloubětíně. Hess dnes v České televizi řekl, že další schránky by chtěl instalovat ještě v Tachově nebo v Žatci na Lounsku. „Můj odvěký nedobytný hrad je Vsetín, kde se o to snažím několik let,“ doplnil.

Babyboxy mají předejít ohrožení zdraví a životů odkládaných dětí. Když je do něj vloženo dítě, zapne se vyhřívání, ventilace a s mírnou prodlevou i alarm, který upozorní personál zdravotnického zařízení. Schránky jsou rovněž umístěny tak, aby se lidé nemuseli bát, že je při odkládání dítěte někdo uvidí. Babyboxy mají i kritiky, kteří tvrdí, že odporují Úmluvě o právech dítěte, například právu na jméno, totožnost, státní příslušnost a právu znát své rodiče.

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

Vše o senátních a komunálních volbách se dočtete zde>>>

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud