Články odjinud

Rath má smůlu, proti nevynesenému rozsudku se nemůže odvolat, shodují se právníci

Rath má smůlu, proti nevynesenému rozsudku se nemůže odvolat, shodují se právníci

Odvolání proti rozsudku, který ještě nebyl vynesen, možné není, shodují se právníci. Bývalý středočeský hejtman David Rath dnes oznámil, že odvolání ve své korupční kauze podal v úterý, rozsudek přitom pražský krajský soud vynesl až dnes. Rath tvrdí, že předem věděl, jak soudní jednání dopadne.

Soud ho potrestal stejně jako před třemi lety, uložil mu 8,5 roku vězení. Rathův advokát Adam Černý se v soudní síni proti rozsudku odvolal znovu, odkázal při tom na úterní podání.

„Odvolání proti rozsudku v trestních věcech je možné podat nejdříve po vyhlášení rozsudku, to znamená, že nikoliv den předem,“ uvedl vedoucí katedry trestního práva pražské právnické fakulty Jiří Jelínek. Odvolání, které bylo podáno před vynesením verdiktu, podle něj nemá žádný účinek. „Vyjádření obžalovaného, že podal odvolání dříve, před vyhlášením rozsudku, má jen ten význam, aby připoutalo více pozornosti ke kauze, ale právně to nic neznamená,“ dodal Jelínek.

Podle Filipa Ščerby z Právnické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci také není možné, aby obžalovaný podal odvolání ještě před vynesením rozsudku. Upozornil, že podle trestního řádu se odvolání podává k soudu, který verdikt vyhlásil, a to do osmi dnů od doručení opisu rozsudku. "Podání odvolání ještě před vyhlášením rozsudku trestní řád nepředpokládá. Domnívám se, že podat opravný prostředek proti ještě neexistujícímu rozhodnutí možné není," napsal ČTK.

Uvedl, že podle jeho názoru musí být v takovém případě podáno odvolání znovu. „Avšak na druhou stranu zřejmě není vyloučeno, aby v tomto druhém odvolání (obžalovaný) jen odkázal na své odvolání první, předčasné,“ upozornil Ščerba.

Stejný názor jako oslovení právníci dnes zastával i státní zástupce Petr Jirát. Novinářům po skončení jednání řekl, že nelze podat odvolání proti nevyhlášenému rozsudku. Jde podle něj o právní nonsens. Podle Černého je postup právně v pořádku, předpokládá, že ho posoudí nadřízené soudy.

Soud dnes Ratha a dalších deset lidí odsoudil za korupci v souvislosti se zakázkami Středočeského kraje. Rath má jít podle nepravomocného rozsudku na 8,5 roku do vězení, o rok nižší trest dostala někdejší ředitelka kladenské nemocnice Kateřina Kottová a její manžel Petr, kteří podle spisu machinace s tendry organizovali. Zbylým obžalovaným soud uložil podmíněné i nepodmíněné tresty.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna brzo ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Články odjinud