Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Rath má smůlu, proti nevynesenému rozsudku se nemůže odvolat, shodují se právníci

Rath má smůlu, proti nevynesenému rozsudku se nemůže odvolat, shodují se právníci

Odvolání proti rozsudku, který ještě nebyl vynesen, možné není, shodují se právníci. Bývalý středočeský hejtman David Rath dnes oznámil, že odvolání ve své korupční kauze podal v úterý, rozsudek přitom pražský krajský soud vynesl až dnes. Rath tvrdí, že předem věděl, jak soudní jednání dopadne.

Soud ho potrestal stejně jako před třemi lety, uložil mu 8,5 roku vězení. Rathův advokát Adam Černý se v soudní síni proti rozsudku odvolal znovu, odkázal při tom na úterní podání.

„Odvolání proti rozsudku v trestních věcech je možné podat nejdříve po vyhlášení rozsudku, to znamená, že nikoliv den předem,“ uvedl vedoucí katedry trestního práva pražské právnické fakulty Jiří Jelínek. Odvolání, které bylo podáno před vynesením verdiktu, podle něj nemá žádný účinek. „Vyjádření obžalovaného, že podal odvolání dříve, před vyhlášením rozsudku, má jen ten význam, aby připoutalo více pozornosti ke kauze, ale právně to nic neznamená,“ dodal Jelínek.

Podle Filipa Ščerby z Právnické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci také není možné, aby obžalovaný podal odvolání ještě před vynesením rozsudku. Upozornil, že podle trestního řádu se odvolání podává k soudu, který verdikt vyhlásil, a to do osmi dnů od doručení opisu rozsudku. "Podání odvolání ještě před vyhlášením rozsudku trestní řád nepředpokládá. Domnívám se, že podat opravný prostředek proti ještě neexistujícímu rozhodnutí možné není," napsal ČTK.

Uvedl, že podle jeho názoru musí být v takovém případě podáno odvolání znovu. „Avšak na druhou stranu zřejmě není vyloučeno, aby v tomto druhém odvolání (obžalovaný) jen odkázal na své odvolání první, předčasné,“ upozornil Ščerba.

Stejný názor jako oslovení právníci dnes zastával i státní zástupce Petr Jirát. Novinářům po skončení jednání řekl, že nelze podat odvolání proti nevyhlášenému rozsudku. Jde podle něj o právní nonsens. Podle Černého je postup právně v pořádku, předpokládá, že ho posoudí nadřízené soudy.

Soud dnes Ratha a dalších deset lidí odsoudil za korupci v souvislosti se zakázkami Středočeského kraje. Rath má jít podle nepravomocného rozsudku na 8,5 roku do vězení, o rok nižší trest dostala někdejší ředitelka kladenské nemocnice Kateřina Kottová a její manžel Petr, kteří podle spisu machinace s tendry organizovali. Zbylým obžalovaným soud uložil podmíněné i nepodmíněné tresty.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744