Články odjinud

Referendum v ČSSD může potopit novou vládu. Hamáček by hájil i stíhaného Babiše, straně ale vadí

Vyjednávání sociální demokracie o vládě s hnutím ANO je stále hrou s nejistým výsledkem. Před vyjednavači je po úterní schůzce stále ještě sedm sporných programových bodů a začínají se otevírat personální otázky. V nich přitom tkví největší háček dojednávané koalice: stíhaný Andrej Babiš jako premiér. Předseda strany Jan Hamáček je po včerejšku v nezáviděníhodné pozici. Řekl, že stíhaný premiér bude ČSSD do smrti vadit, aby o pár hodin později připustil, že pokud sociální demokraté dostanou ministerstvo financí nebo vnitra, vlastně už to problém tak moc nebude. Mnohé regiony jsou ale radikálnější a ozývají se z nich výhrady. INFO.CZ oslovilo poslance za ČSSD, krajské výbory i stranické spolky s cílem načrtnout, jak může dopadnout vnitrostranické referendum, které může dohodu s Babišem rychle potopit.

Vedení ČSSD relativně optimisticky popisuje dosavadní posuny v debatách o programu, aby jedním dechem dodávalo, že ještě zdaleka není hotovo. Na dotaz, zda už je strana jednou nohou ve vládě, Jan Hamáček včera pozdě večer odpovídal, že tak by o tom ještě nemluvil – s poukazem na „spor“ o Babiše, daně, ale třeba i rušení karenční doby, kvůli které by podle něj ČSSD byla ochotná celé vyjednávání zahodit. Bez dohody s ANO na obnovení nemocenské v prvních třech dnech nemoci by podle Hamáčka na referendum ve straně zkrátka ani nedošlo. Šéf sociálních demokratů je přitom mezi dvěma kameny – pokud se s Babišem dohodne, bude mít v ruce kompromis, který se v ČSSD nebude obhajovat lehko.

Obejít referendum?

Většina sociálních demokratů, kteří na dotaz redakce zareagovali, věří, že se – pokud dohoda na vládě vznikne – vnitrostranické hlasování konat bude. „Jedině, že by se změnilo usnesení, a to nepředpokládám,“ popisuje pro INFO.CZ Tomáš Svoboda z Krajského výkonného výboru Karlovarského kraje. „Vzhledem k tomu, že předseda Hamáček se k tomuto postupu zavázal, nemám důvod pochybovat, že by vnitrostranické referendum nastat nemělo. Každopádně to ale musí rozhodnout delegáti sjezdu (sjezd bude pokračovat 7. dubna v Hradci Králové – pozn. redakce),“ doplňuje ho předseda KVV Ústeckého kraje Miroslav Andrt. Do té doby musí být z logiky věci dotažená celá dohoda o vládě mezi ČSSD a ANO.

„Tento zásadní krok nelze obejít a nemyslím, že by se o to někdo pokoušel. Otevřenou otázkou je, zda se tak stane, protože Andrej Babiš dnes a denně prokazuje, jak nedůvěryhodný je politik a že mění své názory doslova ze dne na den, zřejmě podle průzkumů veřejného mínění,“ popisuje svůj osobní postoj šéf pražské ČSSD Petr Pavlík.

„Přes Babiše nejede vlak“

Jan Hamáček přitom pragmaticky mírní dosud rezolutní odmítání stíhaného premiéra a je ochotný před spolustraníky v Hradci Králové obhajovat i dohodu s ANO, v rámci které Babiše v čele vlády zůstane – výměnou za ministerstvo financí nebo vnitra pro ČSSD. Názor ve straně to ale nekopíruje a výsledek referenda je proto krajně nejistý.

Poslanci za sociální demokracii se staví k otázce opatrně a vyčkávají. Proti vládní spolupráci s ANO se jasně vymezil bývalý předseda strany a expremiér Bohuslav Sobotka. Ten ale ke konci března odchází z vysoké politiky a opouští tak i poslanecký post. Nepřiznanou motivací je zřejmě právě obava z toho, že by se mohlo dostat do konfliktu jeho osobní rozhodnutí a postoj strany jako celku.

Poslanec Jan Birke, který patřil do minulého vedení ČSSD, pro INFO.CZ uvedl, že čeká na výslednou podobu případné koaliční smlouvy. „Samozřejmě platí, že budu respektovat výsledek vnitrostranického referenda,“ tvrdí. Stejný postoj slibuje i jeho poslanecký kolega Ondřej Veselý.

Veselý ale přiznává, že s vládou, ve které bude figurovat Babiš, by měl vnitřní problém. „Obecně mohu konstatovat, že mám k vládě s hnutí ANO velmi rezervovaný postoj. To znamená, že aby pro mě byla přijatelná, nesměl by být jejím členem trestně stíhaný člověk, nesmí se opírat o SPD (a pokud možno ani KSČM), musí být dány jasné záruky, že nás hnutí ANO nebude obcházet se stávající ďábelskou koalicí a role ČSSD ve vládě musí být velmi důstojná,“ uvádí zákonodárce. Mimochodem, když Jan Hamáček v úterý večer otevřel téma tolik skloňovaných garancí, že ANO sociální demokraty nepodvede, zmínil jen zcela běžnou pojistku ve formě smírčího řízení, které ovšem v momentě ostrých sporů bývá poměrně chabou útěchou. Vyšlo najevo, že ČSSD zjevně nezbývá, než Babišovi prostě věřit.

V zásadě stejné body budí rozruch i v regionech. Ty se shodují na tom, že by ČSSD musela hrát v případné vládě „důstojnou roli“. „ČSSD má dobrý program pro naši zemi a aby jej mohla prosadit, nebo jeho významnou část, musí být ve vládě,“ domnívá se předseda KVV Libereckého kraje Jan Mečl. Podle organizace Karlovarského kraje záleží na tom, jaké konkrétní podmínky vyjednávači Hamáček se Zimolou přinesou.

Mladí jsou proti

Některé kraje mají specifičtější požadavky. „V neposlední řadě jsem pro spolupráci za předpokladu, že v této vládě nebude zastoupena osoba trestně stíhaná, případně osoba mající problém se svým lustračním usnesením,“ zmiňuje důležitou podmínku Miroslav Andrt. „To je ostatně názor nejen můj, ale celého Krajského výkonného výboru ČSSD Ústeckého kraje,“ říká. Podobně se vyjadřuje i Pavlík. „Pro mne osobně zůstává zásadní překážkou přítomnost Andreje Babiše ve vládě. Přes to nejede vlak,“ uvádí šéf pražské sociální demokracie. Babiš by podle něj mohl být rozhodující i pro další straníky. „Myslím ale, že pokud by ve vládě byl Andrej Babiš, tak by byl výsledek zamítavý, i kdyby byly programové ústupky sebevětší,“ odhaduje výsledky vnitrostranického referenda.

Andrej Babiš se podle svých dosavadních vyjádření premiérského postu vzdát nehodlá. Uvedl dokonce, že o něj hodlá usilovat „až do smrti“, a skálopevně to obhajují i jeho nejbližší – Jaroslav Faltýnek a Richard Brabec, kteří ovšem po úterní schůzce nechali bez konkrétní reakce požadavek ČSSD na ministerstva vnitra či financí. Hamáček věří, že tyto resorty by byly dostatečnou zárukou, že Babiš a jeho střet zájmů neovlivní vyšetřování kauzy Čapí hnízdo. Dle špiček ANO je to téma k další debatě.

Velmi omezenou roli by dle pražského Petra Pavlíka měli mít i komunisté. „Problémem samozřejmě není jen ANO, ale i podpora KSČM. Ta by musela mít jasně vymezené a transparentní parametry a nesměla by znamenat podíl KSČM na moci. Muselo by jít pouze o funkce kontrolní,“ tvrdí.

Kritický hlas vůči vládní spolupráci s hnutím ANO zaznívá také od Mladých sociálních demokratů. Ti k referendu uspořádali vlastní vnitrospolkovou anketu. Hlasování ale končí na začátku dubna, výsledky tak zatím vedení spolku nezná. „Jsem zásadně proti,“ popisuje svůj osobní názor na vládu s ANO předseda spolku Radek Hlaváček. Sociální demokracie by podle něj měla odejít do opozice a usilovat o návrat voličské důvěry.

„Vadí mi, že se z jednání o možných variantách politického uspořádání opřeného o důvěru poslanecké sněmovny stalo velmi rychle a bez hlubší diskuse jednání o jediné variantě, a to o koaliční vládě hnutí ANO a ČSSD opřené o hlasy komunistů. Tato varianta mi osobně hodně vadí. Nechci, aby byla sociální demokracie tou stranou, která bezmála tři desítky let po listopadu 1989 legitimizuje přímý vliv bolševiků na vládní správu naší země,“ tvrdí Hlaváček v rozhovoru pro INFO.CZ. Podobně podle něj budou smýšlet i další straníci. „Myslím, že členové a členky sociální demokracie nedopustí, aby se sociální demokracie historicky znemožnila, a variantu koaliční vlády s trestně stíhaným premiérem a komunisty v zádech jasně odmítnou,“ dodává.

 

10 nejlepších aplikací roku pro Android a iOS

Mobilní svět zaplavuje čím dál víc aplikací, které bojují o pozornost náročných uživatelů. Podívejte se na seznam těch nejlepších, které si můžete stáhnou ať už máte Android nebo iOS. 

Lastpass password manager

Unikátní heslo po nás chce nejen email a platební karta, ale i kdejaká aplikace. Ti, které neustálé zadávání obtěžuje, ale nemusejí zoufat. Stačí si stáhnout správce hesel, který si je bude pamatovat za ně.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Gallery Doctor - Photo Cleaner

Jestliže patříte mezi ty, kteří spoušť fotoaparátu zmáčknete hned několikrát za sebou, ale už nikdy se nedonutíte fotogalerii promazat, je Gallery Doctor přímo pro vás. Podle vašeho nastavení bude automaticky mazat například rozmazané, tmavé, nudné nebo téměř identické fotky.

Pro iOS můžete stáhnout zde

TickTick

Pokud vám vyhovuje "úkolníček", měli byste zkusit Tick Tick. Pomůže vám úkoly roztřídit nebo sdílet, navíc si můžete obsah synchronizovat přes cloud a integrovat ho do svého kalendáře.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zdeLink

Alarmy - Sleep if u can

Těm, kdo jsou schopní zamáčkou tři budíky po sobě a klidně spát dalších několik hodin, může pomoct aplikace Alarmy. Po zazvonění totiž budou muset vykonat několik úkolů, které je zaručeně dostanou z postele.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

WifiMapper

Jestliže nedisponujete velkorysým datovým tarifem a neustále pokukujete po Wi-Fi, může vám WifiMapper a jeho uživatelé, kteří zaregistrují každý hotspot, ke kterému se připojí, ušetřit práci. 

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Pocket Casts

Aplikace k poslechu audio nahrávek nebo ke sledování videí, kterou si můžete upravit k obrazu svému. Automaticky vám stáhne nejnovější díly vaše oblíbeného seriálu například těsně před tím, než vstanete. Případně vám smaže to, co už jste slyšeli nebo viděli.

Pro Android můžete stáhnout zde

iTranslate Converse

Asi nikdo na světe nezná všechny jazyky a pokud si chcete popovídat i tam, kde si se základními světovými jazyky nevystačíte, budete potřebovat pomocníka. A právě iTranslate Converse vám s překladem v reálném čase pomůže.

Pro iOS můžete stáhnout zdeLink

Adobe Photoshop Lightroom CC

Rádi byste upravili fotky z telefonu na profesionálnější úrovni? Pak určitě využijete zjednodušenou verzi klasického a notoricky známého Photoshopu. Pokud si nevystačíte ze základními funkcemi, které jsou zdarma, můžete si další přikoupit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Greenify

Aplikace, které během dne používáte, mohou váš telefon zbytečně vybíjet. Aplikace Greenify vám je ale zbytečně vypínat nebude, uvede je totiž do „hibernace“, tak nebudou zbytečně aktivní, ale na druhou stranu budou okamžitě k dispozici kdykoli si vzpomenete.

Pro Android můžete stáhnout zde

Songkick Concerts

Díky Songkick už žádnému milovníku hudby neutečou koncerty jeho oblíbených kapel. Aplikace se totiž dokáže inspirovat vaším účtem na Google Play nebo Spotify a upozorní vás na koncerty, které odpovídají vašemu vkusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link


Nejlepší aplikace roku 2017

Super Mario Run

Kultovní hra Super Mario se konečně objevila i na obrazovkách chytrých telefonů a na úspěch nemusela dlouho čekat. Hru s legendárním instalatérem si nejdříve užívali majitelé iOS, v březnu už byla dostupná i pro systém Android.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Microsoft To-Do

Hromadí se vám úkoly a papírky, které vám je mají připomínat, se záhadně ztrácejí? Tato aplikace vám pomůže, je uživatelsky jednoduchá a navíc dokáže komunikovat s různými platformami, takže už na nic nezapomenete.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

A Normal Lost Phone

Téměř každý už někdy ztratil svůj telefon, teď si ale představte opačnou situaci, najdete nezabezpečený telefon a pokusíte se o jeho majiteli zjistit co nejvíce informací. Tato zvláštní hra, která pověří vaše logické myšlení, je k dispozici jak pro iOS tak pro Android.

Pro Android zde

3477590:article:true:true:true

The Great Courses Plus

Máte před sebou dlouhou cestu vlakem a nevíte čím zabijete čas? Možná využijete zajímavou aplikaci The Great Courses Plus, která vám nabídne zajímavé přednášky předních univerzitních profesorů. Můžete se dozvědět něco o vesmíru přímo od Neila deGrasse Tysona nebo zdokonalit své fotografické dovednosti díky přednášce fotografa National Geographic.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Wemogee

Společnost Samsung dokázala využít popularitu emotikonů a přetransformovala ji do velmi užitečné aplikace Wemogee. Díky této aplikaci může její uživatel komunikovat zcela beze slov, jen za pomoci symbolů. Pro někoho zábava, pro jiného vydatný pomocník.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477553:article:true:true:true

ArtPassport

Pokud nemáte možnost cestovat po světě a osobně si projít nejlepší galerie světa, aplikace ArtPassport vám to umožní. Díky 360° pohledu budete mít pocit, jako byste tato místa plná umění opravdu navštívili.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Google Earth

Nová verze aplikace Google Earth vám pomůže poznat svět. Provede vás nejen městy jako je Londýn, Tokio nebo Řím, dá vám nahlédnou i do singapurských skleníků nebo rozlehlých italských lesů.

Link

Funnel

Aplikace Funnel pro vás nasbírá ty nejdůležitější informace dne. Každou hodinu vybírá ty nejnovější zprávy ze serverů jako je BBC, CBC nebo Fox5, které vám pak dokonce přehraje v audio formátu.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Empower

Máte několik účtů, debetních a kreditních karet a už se vám vaše finance začínají vymykat kontrole? Pořiďte si aplikaci Empower, která vám pomůže sloučit vaše účty a bude za vás sledovat i vaše výdaje.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Focalmark

Pokud vás nebaví psát hashtagy, přesto je ale pod svou fotkou na Instagramu chcete mít, není nic jednoduššího než tuto činnost svěřit aplikaci. Focalmark vygeneruje odpovídající hesla, která pak jen jednoduše zkopírujete ke svému statusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link

FaceApp

Chcete si změnit profilovou fotku a žádná z vašich selfie není dostatečné hezká? Pomůže vám FaceApp. Nejen že vás omladí, ale dokáže vám i vykouzlit úsměv.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477566:article:true:true:true

Clips

Aplikace od společnosti Apple vám usnadní tvorbu vašich videí. Velmi jednoduše vám dovolí kombinovat záběry a fotografie. Celé dílo pak navíc můžete otitulkovat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Marvel: Color Your Own

Tato aplikace potěší především ty, kteří milují komiksy od Marvela a ještě k tomu mají rádi omalovánky. Majitelé iOS si nyní mohou své oblíbené postavy totiž sami vybarvit.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

MeiTu

Zatím co americký a evropských telefonech najdeme aplikace jako Instagram nebo Snapchat, v Asii letí aplikace MeiTu, které se nyní snaží prorazit i na americký trh. Takže pokud toužíte po fotce, na které budete vypadat jako anime postava, tak si ji můžete si ji zdarma stáhnout. I když za cenu, že možná až zbytečně moc odhalíte své soukromí.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477542:article:true:true:true

Elder Scrolls: Legends

Pokud máte rádi karetní hry, Elder Scrolls: Legends je přímo pro vás. Jako počítačová hra už má za sebou slušnou základnu fanoušků, ale až letos je možné jí hrát i na mobilních telefonech. Základní verze je ke stažení zdarma, za dodatečné nákupy si ale budete muset zaplatit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Filtru

Pokud patříte mezi milovníky dobré kávy, tak vás aplikace Filtru vyloženě nadchne. Nejenže vás krok za krokem naučí, jak připravit tu nejlepší kávu, navíc vám i spočítá, kolik jste za den zkonzumovali šálků.

Pro iOS můžete stáhnout zde

3477556:article:true:true:true

Sprinkles

Nová aplikace od společnosti Microsoft tak trochu supluje Snapchat. Obsahuje nejrůznější filtry, kterými můžete vylepšit svojí fotografii, kterou pak můžete umístit na Facebook, Instagram nebo právě Snapchat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Pokémon: Magikarp Jump

Pokud jste propadli lovení Pokémonů, tak by vás mohla zajímat i odpočinková hra Pokémon: Magikarp Jump. Princip je velmi jednoduchý, čím výš dokáže Magikarp s vaší pomocí skočit, tím víc dostanete bodů.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477539:article:true:true:true

Rodičovská kontrola pro Nintendo Swich

Nevíte kolik času tráví vaše ratolest hraním her? Nintendo nabízí velmi precizní aplikaci, která vám o chování vašeho dítěte prozradí mnohé. Dozvědět se můžete, jak dlouho a kdy dítě hraje, ale také co sdílí na sociálních sítích.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Mobile Passport

Dlouhé fronty u přepážek s pasovou kontrolou jsou minulostí. Alespoň pro cestující, kteří si jako cílovou destinaci vybrali jedno z 23 amerických letišť. Právě tam se můžete otravné frontě vyhnout díky aplikaci Mobile Passport, prostřednictví které vyplníte jednoduché celní prohlášení a můžete směle pokračovat ve svojí cestě.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde.

Aplikace na cesty. Co si stáhnout do mobilu, než vyrazíte na dovolenou>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

 10818