Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Rodiče nechali tříletou dcerku trpět v rozpáleném autě přes 20 minut. Strážníkům cynicky lhali, dokládá video

Rodiče nechali tříletou dcerku trpět v rozpáleném autě přes 20 minut. Strážníkům cynicky lhali, dokládá video

Případ tříleté holčičky, kterou brněnští strážníci za dramatických okolností zachránili z rozpáleného auta, pokračuje. Blesk.cz získal video, které do celé věci vnáší světlo –záznam totiž ukazuje, že rodiče u malé dcery nebyli déle než dvacet minut. Policistům přitom tvrdili, že si odskočili na pět minut. Podívejte se na záběry na konci článku.

Záznam začíná v 18.03, uvedena je i venkovní teplota 30 stupňů Celsia. Kamera zachycuje ze vzdálenosti 10 až 15 metrů dlouhovlasou ženu mířící na chodník, muž si přehazuje kabelu přes rameno, stojí u zadní části vozu. Ještě se ohlédne a po několika vteřinách následuje partnerku. Jdou na nákup.

Sestříhaný záznam pokračuje. V mezičase 18.03 až 18.17 všímavý řidič vedlejšího auta Martin Menšík volá policii. Záběry potvrzují pondělní modrou oblohu bez mráčku a slunce opírající se do zaparkovaných vozidel.

První ze dvou aut strážníků projíždí kolem zvednuté závory, na chodníku se okamžitě objeví několik postav. O pár vteřin později brzdí opodál další policejní vůz. Autor videa uvádí čas 18.17 a přidává opět údaj o teplotě – rovných 30 stupňů.

Podle času strážníků na jejich záznamu dorazili na parkoviště v 18.22, tedy 19 minut po odchodu rodičů.

Přesně v 18.23.52 strážník Luboš Barth rozbíjí teleskopickým obuškem okno u řidiče...

Čtěte pokračování článku na Blesk.cz >>>

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1