Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Rodiny s trojčaty a vícerčaty dostanou od státu několik tisícovek navíc

Rodiny s trojčaty a vícerčaty dostanou od státu několik tisícovek navíc

Vláda schválila silnější podporu rodin s trojčaty a vícerčaty a zvýšení příspěvku na péči. V určitých případech by měl být podle návrhu příspěvek zvýšen z 13 200 na 19 200 korun. Vláda podle ministerstva zdravotnictví schválila v rámci diskuse o novele o sociálních službách také legislativní zakotvení hospiců do českých norem a úpravu zákona o zdravotních službách. Teď materiál míří do sněmovny.

Návrh zákona počítá s tím, že rodiče, jimž se narodí trojčata či čtyřčata, by mohli mít nárok na bezplatnou pečovatelku. Novela by měla podle návrhu, který šel do vlády, stanovit minimální sumu, která by se poskytovala na dotace na sociální služby. Podle ministerstva to zvýší jistotu financování a stabilitu systému. Změnit by se měla i pravidla registrací služeb.

Službu umírajícím budou moct podle návrhu nabízet poskytovatelé zdravotních služeb paliativní nebo domácí péče registrovaní podle požadavků zákona o sociálních službách.

1080p 720p 480p 360p 240p
Paterčata na srazu vícerčat
1080p 720p 480p 360p 240p
Paterčata na srazu vícerčat

Smyslem úpravy zákona o zdravotních službách je podle ministra zdravotnictví Milostava Ludvíka (ČSSD) deklarovat existenci hospiců, v nichž se pečuje o osoby v poslední fázi života. „Ministerstvo zdravotnictví předpokládá, že tato změna povede k větší dostupnosti hospicové péče pro všechny, kdo ji potřebují,“ uvedl v tiskové zprávě.