Články odjinud

Ruský hacker, teď Muslim. O vazbě zadrženého Kurda bude rozhodovat Nikulinův soudce

Ruský hacker, teď Muslim. O vazbě zadrženého Kurda bude rozhodovat Nikulinův soudce

Městský soud v Praze potvrdil, že cizincem zadrženým pražskou policií je Sálih Muslim. O vzetí kurdského politika do předběžné vazby bude v úterý rozhodovat soudce Jaroslav Pytloun, který loni řešil například přípustnost vydání údajného ruského hackera Jevgenije Nikulina. Sdělila to mluvčí soudu Markéta Puci.

Mluvčí uvedla, že návrh pražského městského státního zastupitelství na vzetí Muslima do předběžné vazby dorazil k soudu dnes odpoledne. Návrh se opírá o zatýkací rozkaz, který na státního příslušníka Sýrie vydal Nejvyšší soud v Ankaře.

Další postup v Muslimově kauze je nyní v rukou soudce Pytlouna, který rozhodne o tom, zda muže propustí na svobodu, nebo ho pošle do vazby, kde by sedmašedesátiletý cizinec čekal na vydávací řízení.

Ve sledované kauze Rusa Jevgenije Nikulina, jehož vydání žádají USA i Rusko, posvětil loni Pytloun přípustnost vydání do obou zemí, což následně potvrdil pražský vrchní soud. Poslední slovo bude mít - stejně jako ohledně případné extradice Muslima - český ministr spravedlnosti.

Turecko sice zatím samotnou extradiční žádost oficiálně nepodalo, už ale avizovalo, že o Muslimovo vydání bude usilovat. Vicepremiér a zároveň mluvčí turecké vlády Bekir Bozdag Muslima označil za vůdce teroristické skupiny. Podle informací se zatykač týká několika trestných činů včetně vraždy nebo rozvracení integrity státu.

Muslim, kterého policie v sobotu zadržela v Praze, byl do loňska ve vedení syrské kurdské Strany demokratické unie (PYD). PYD je podle Turecka součástí turecké Strany kurdských pracujících (PKK), řazené k teroristickým organizacím.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud