Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Šéf premiérových poradců Vladimír Špidla prozradil, co si myslí o Babišovi. Co radí ČSSD do voleb?

Šéf premiérových poradců Vladimír Špidla prozradil, co si myslí o Babišovi. Co radí ČSSD do voleb?

Spokojeností a optimismem oplýval na konci sjezdu ČSSD její bývalý předseda, expremiér a eurokomisař Vladimír Špidla. Aby také ne, jeho současný zaměstnavatel Bohuslav Sobotka si sjezd pohlídal a počtvrté se stal předsedou strany. Špidla tak s největší pravděpodobností do října zůstane na Úřadu vlády jako šéf premiérových poradců. V rozhovoru pro Blesk.cz ale přiznal, že ČSSD potřebuje akci. 

„Strana se musí zabývat tím vyhrát volby. Jedna osobnost, byť zajímavá, nerozhoduje o politické situaci v zemi, jako je Česká republika. Babiš je součást přírody a jak se říká, když jsme hráli kuličky, příroda hraje. Tak je třeba ho brát v úvahu, nic víc,“ řekl v rozhovoru pro Blesk.cz během druhého dne sjezdu. 

Zároveň ale přiznal, že konfliktům by se ČSSD také vyhýbat neměla. Už proto, že vedení volá po větším pochopení u lidí. „Srozumitelnost vzniká akcí. Znamená to být naprosto věcný, jít do konfliktů, nebýt příliš plachý a použít nějaký rozumný marketing. Ale co je rozumný marketing, to je na mě moc,“ poznamenal někdejší eurokomisař.

Špidla také okomentoval oznámení Miloše Zemana, že bude znovu kandidovat na prezidenta. Sám by měl být jako bývalý ministr Zemanovy vlády současné hlavě státu nakloněn, to ale není tak jisté. Veřejně jeho podporu totiž vyhlásit nechtěl. „Uvidíme, až se rozběhne stranické referendum, tak nepochybně využiji svůj hlas jako člen strany,“ mlžil Špidla a nechtěl prozradit, zda jeho hlas připadne právě Zemanovi. Prý nechce nikoho ovlivňovat.

Více si přečtěte na webu Blesk.cz.

 

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1