Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Sjezd ČSSD jako možný klíč k vyřešení (ne)vlády. 4 rozhodující body tohoto týdne

Sjezd ČSSD jako možný klíč k vyřešení (ne)vlády. 4 rozhodující body tohoto týdne

Nedělní sjezd sociální demokracie představuje zásadní událost i pro Andreje Babiše. Právě k této události upíral v posledních týdnech svou pozornost v souvislosti s vyjednáváním o vládě. Úspěšnost jeho druhého pokusu se bude odvíjet i podle situace v ČSSD. Co mohou přinést nejbližší dny? Jasné jsou čtyři základní body, které se netýkají jen sociálních demokratů, ale také SPD nebo STAN.

Bod č. 1: Hamáček v čele ČSSD se Zimolou v zádech

Zásadní otázka, od níž se bude vyvíjet další jednání o vládě, zněla, kdo se po sjezdu postaví do čela sociální demokracie. Po neděli je jasné, že klíčovými muži budou předseda Jan Hamáček a statutární místopředseda Jiří Zimola. Dosavadního „šéfa“ ČSSD Milana Chovance partaj do vedení nezvolila. Právě bývalý ministr vnitra vystupoval proti Andreji Babišovi nejvýrazněji. Hamáček i Zimola připouští nějakou formu vládní spolupráce s ANO. Oba tuto možnost nastínili už před samotným sjezdem.

Předseda strany dnes mluví o tom, že sociální demokracii čeká jednání o vládě. Hamáček ovšem i po sjezdu pro Právo zopakoval, že za zásadní problém pokládá účast trestně stíhaného politika ve vládě. To se ovšem ve světle postoje ANO zatím jeví jako nepřekonatelná překážka. Hnutí ani Andrej Babiš nepřipouští, že by premiérem mohl být kdokoliv jiný než šéf strany.

Jak uvedl před časem v rozhovoru pro INFO.CZ předseda sněmovny Radek Vodráček (ANO), v hnutí je – sportovní terminologií řečeno – pouze jeden Ronaldo, a tím je Babiš. I šéf hnutí ANO v neděli vyloučil, že by se místa ve vládě vzdal. Potvrdil nicméně, že bude s novým vedením soc. dem. jednat.

První místopředseda Zimola se nikdy netajil, že je pro spolupráci s Babišem. Jak by měla případná vládní koalice vypadat, chtějí s Hamáčkem vyjednat do konce března, uvedl pro iRozhlas.cz. Na řadu by pak mělo přijít rozhodnutí samotných straníků v rámci vnitrostranického referenda. Sjezd bude pokračovat na začátku dubna.

Zásadní otázkou zůstává, jak výraznou překážkou bude pro sociální demokracii postava Andreje Babiše, případně za co ji budou ochotni přehlédnout. Pro šéfa hnutí ANO ale každopádně přináší nové vedení soc.dem. výrazný posun ve vyjednávání.

Bod č. 2: Prezidentovo přemlouvání SPD a komunistů

Za Babišovu vládu se jasně postavil na sjezdu ČSSD i prezident Miloš Zeman. Partaj vyzval, aby na spolupráci kývla. „Suchá je skýva opozice,“ zrazoval politiky od kroku do opozičních lavic. Hlava státu navíc soc. dem. doporučila, aby netrvala na ministerských postech, ale spokojila se s místy náměstků. Tato varianta se ale podle nového vedení přílišné podpory nedočkala.

Zeman tento týden bude znovu jednat s předsedou KSČM Vojtěchem Filipem a šéfem SPD Tomio Okamurou. Obě strany připouští, že by Babišův kabinet za určitých podmínek podpořily.

Bod č. 3: Výměna politické podpory za referendum

SPD i komunisté tvrdí, že rozhodující jsou pro ně v tuto chvíli programové otázky. Jedním z výrazných bodů je obecné referendum. Pro Okamurovu stranu jde o naprosto základní téma, s nímž v minulosti ve sněmovně narážela. Nyní se její šance jeví podstatně nadějněji. O konkrétní podobě vyjednává ANO s SPD, komunisty a Piráty v rámci pracovní skupiny. Bod, na němž se prozatím neshodli, je ten, zda by tento typ referenda mohl rozhodovat také o otázkách jako vystoupení Česka z Evropské unie nebo NATO.

Premiér trvá na tom, že přímo vládu s těmito stranami nechce. Členové Babišova týmu ale vyjednávají s partajemi ohledně podpory. Šéf hnutí ANO koneckonců stále preferuje menšinovou vládu.

Bod č. 4: STAN couvá a mluví o spolupráci

Novým hráčem ve vládním vyjednávání je STAN. Strana překvapila, když minulý týden připustila, že je o podpoře ochotná jednat. Odsouhlasil to její celostátní výbor. Krok vysvětluje tak, že chce zabránit podílu KSČM a SPD ve vládě. STAN trvá na nalezení programové shody. „Míra podpory vlády se bude odvíjet od splnění podmínek, když budou splněny všechny, tak je patrné, že bychom se mohli účastnit vlády. V případě, že některé splněny nebudou, tak je to o míře té podpory. Těch možností, jak případnou vládu podpořit, je více,“ řekl minulý týden novinářům předseda poslaneckého klubu STAN Jan Farský.

Babiš se se zástupci partaje setká ve čtvrtek.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1