Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Slovanská epopej místo Stalina. Podívejte se, jak by mohla nová galerie vypadat

Slovanská epopej místo Stalina. Podívejte se, jak by mohla nová galerie vypadat

Podnikatel a sběratel Richard Fuxa chce 20 gigantických obrazů od Alfonse Muchy umístit na pražskou Letnou. Splnil by tak Muchovo přání, aby jeho dílo bylo trvale umístěno samostatně v exkluzivním prostoru.

Monumentální dílo Alfonse Muchy Slovanská epopej, které umělec daroval Praze pod podmínkou, že pro něj vznikne speciální prostor, by nakonec mohlo skončit na místě bývalého Stalinova pomníku na Letné. Snaží se o to podnikatel Richard Fuxa, zakladatel skupiny BigBoard, který dal dohromady vůbec největší sbírku Muchova díla na světě.

Fuxa založil iniciativu Epopej v Praze, která se snaží vyřešit problém s umístěním 20 velkoformátových obrazů. Ty se do metropole přesunuly v roce 2011 z Moravského Krumlova, hlavní město pro ně ale dosud nenašlo odpovídající umístění. „Byl bych nesmírně rád, kdyby se dostálo Muchově podmínce vybudování speciálního prostoru, kde bude dílo trvale a kompletně umístěno,“ řekl Info.cz Fuxa. Sám je prý připravený se na projektu finančně podílet.

Tvůrcem projektu na pražské Letné je respektovaný architekt Jiří Javůrek, který stojí například za oceňovaným návrhem Farmy Čapí hnízdo, jakkoliv politicky kontroverzním, či za návrhem nového pavilonu Goril v pražské ZOO, který se teprve bude stavět. „Náš projekt je propracovaný do nejmenšího detailu,“ říká Javůrek a dodává, že epopej by měla být přímo uprostřed stavby.

Podívejte se, jak by měl projekt vypadat:

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744