Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Služba Airbnb do české ekonomiky loni přinesla přes 10 miliard. Část turistů by prý jinak vůbec nepřijela

Služba Airbnb do české ekonomiky loni přinesla přes 10 miliard. Část turistů by prý jinak vůbec nepřijela

Služba Airbnb, díky které si turisté od místních mohou pronajmout krátkodobé ubytování, loni přinesla do české ekonomiky přes 10 miliard korun (cca 400 milionů eur). „Turisté svým ubytovatelům za ubytování zaplatili 75 milionů eur, dalších 320 milionů eur pak utratili během své návštěvy,“ říká studie, kterou firma vydala. Airbnb argumentuje, že nebýt její platformy, část hostů by Českou republiku minulo velkým obloukem. 

„Do české ekonomiky jsme jen loni přivedli téměř 400 milionů eur,“ uvedla pro INFO.CZ Anita Rothová, hlavní analytička firmy. Podle ní patří Česká republika k jedněm z nejpopulárnějších zemím regionu Střední a východní Evropy. 

„V České republice máme přes 11 tisíc hostitelů, kteří loni ve svých domovech za úplatu ubytovali přes milion turistů. Ti do Česka zamířili především z Německa, Spojených států, Velké Británie a z Francie,“ vyplývá ze studie.

Společnost argumentuje, že nebýt služby Airbnb, přibližně třetina turistů by do země buď vůbec nepřijela, nebo by v Česku strávila kratší dobu. To by se následně projevilo i na přínosu pro českou ekonomiku. 

Počet turistů v České republice, kteří shánějí ubytování přes Airbnb, loni meziročně vzrostl o 52 procent. A dvojciferný růst společnost očekává v Česku i v letošním roce, řekla Rothová pro INFO.CZ. Manažerka rovněž potvrdila, že zástupci firmy jednají s českou vládou o případné regulaci, která by se na platformu vztahovala.

Služby sdílené ekonomiky jsou totiž v poslední době trnem v oku tradičním podnikatelům, kteří je viní z úbytku zákazníků. Tak, jako se taxikáři vymezují proti společnosti Uber, je i Airbnb trnem v oku hoteliérům.

Ti argumentují, že mnozí Češi tuto službu využívají téměř profesionálně a jsou tak de facto na úrovni hotelů, nicméně neplatí pro ně přísná regulace, kterou musejí oficiální hotely dodržovat. Městům a vládám zase vadí, že hosté služby Airbnb často neplatí místní poplatky a že se díky profesionalizaci služby vylidňují centra měst. 

„Když hovoříme o regulaci v České republice, respektive i v dalších zemích, tak je pro nás velmi důležité, abychom porozuměli místní komunitě, respektive abychom věděli, jakým způsobem přistoupit k regulacím. Jde o to, aby platil odlišný druh regulace pro lidi, kteří jednou za čas pronajmou svůj domov, a odlišná regulace pro ty, kdo se pronajímání věnuje profesionálněji," naznačuje pozici Airbnb Rothová. 

 

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1