Sněmovní komisi dozorující GIBS povede poslanec ANO. Politický převrat, ostuda, kritizuje to opozice | info.cz

Články odjinud

Sněmovní komisi dozorující GIBS povede poslanec ANO. Politický převrat, ostuda, kritizuje to opozice

Do čela komise pro kontrolu Generální inspekce bezpečnostních sborů zvolili poslanci Jiřího Maška z hnutí ANO. V tajné volbě ho podpořilo 105 zákonodárců a to vyvolalo kritiku opozice. Obsazení postu v čele komise před týdny vyvolávalo pnutí na politické scéně a početné demonstrace v českých městech, když sněmovna zvolila komunistu Zdeňka Ondráčka. Ten po pár dnech rezignoval. Mašek měl dnes dva konkurenty - Zuzanu Majerovou Zahradníkovou z ODS a Mikuláše Ferjenčíka z klubu Pirátů.

Majerová Zahradníková a Ferjenčík byli ve volbě předsedy komise zkraje března Ondráčkovými protikandidáty. Ferjenčík tehdy vypadl v prvním kole. Majerovou Zahradníkovou porazil Ondráček v kole druhém. 

Maška do dnešní volby nominovalo hnutí ANO poprvé. Ke zvolení bylo nutných 88 hlasů. Mašek jich dostal 105, Majerová Zahradníková 37 a Ferjenčík 30.

Za ostudu vládnoucí koalice, ať už tvoří kdokoli, označil Maškovu volbu předseda poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek. Situace je pro budoucnost podle něho nebezpečnější a skandálnější než předchozí zvolení Ondráčka, proti němuž se zvedla vlna odporu kvůli jeho působení u pohotovostního pluku za socialismu. Šéf poslanců KDU-ČSL Jan Bartošek dokonce mluvil o politickém převratu v Česku. Podle předsedy Pirátů Ivana Bartoše přestalo platit pravidlo, že kontrolní komise by měla vést opozice.

Šéf poslanců ANO Jaroslav Faltýnek naopak podotkl, že opozice se nedokázala shodnout na jediném kandidátovi do čela komise. Proto ANO postavilo kandidáta vlastního. Předseda poslanců KSČM Pavel Kováčik zase uvedl, že si nevšiml, že by se v minulosti respektovalo právo KSČM jako opoziční strany mít vedení kontrolních orgánů.

Inspekce bezpečnostních sborů je nyní v centru pozornosti hlavně kvůli sporu premiéra v demisi Andreje Babiše (ANO) s jejím ředitelem Michalem Murínem. GIBS koncem února oznámila, že Babiš se několikrát s Murínem sešel a na schůzkách vyzval šéfa inspekce k rezignaci, následně na něj začál vyvíjet veřejný nátlak. Murín skončil před pár dny z vyčerpání v nemocnici a včera oznámil, že post v čele úřadu opouští.

Sněmovní opozice soudí, že se Babišova vláda snaží získat kontrolu nad bezpečnostními sbory včetně inspekce. Premiérův postup kritizuje i kvůli jeho trestnímu stíhání v případu Čapí hnízdo.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud