Články odjinud

Sníh v Česku: Na horách a na západě napadlo několik centimetrů, doprava nekolabovala

Sníh v Česku: Na horách a na západě napadlo několik centimetrů, doprava nekolabovala

Několik centimetrů sněhu v noci na dnešek napadlo na horách a ve vyšších polohách v Česku, výraznější komplikace v dopravě ale první silnější sněžení nadcházející zimy nezpůsobilo. Silnice jsou i v horských úsecích s opatrností sjízdné. Před silným sněžením varovali meteorologové pro oblast západních Čech, napadnout podle nich mohlo až 15 centimetrů.

Veškerá technika zimní údržby vyjela na silnice v Plzeňském kraji. „Do pěti centimetrů sněhu napadlo ve vyšších polohách Šumavy (Klatovsko), Českého lesa (Domažlicko a Tachovsko), ale i v Brdech ve směru na Rožmitál, například kolem Míšova (jih Plzeňska), takže už to bylo i na radlici," uvedl dispečer krajské správy a údržby silnic Jiří Slapnička.

Situace byla nakonec lepší, než se zdálo podle předpovědi meteorologů, dodal dispečer. Zejména na Tachovsku nicméně těžký sníh ohýbal stromy a lámal větve a silničáři museli k jejich odstranění povolat hasiče. Stejně jako v Plzeňském i v Karlovarském kraji začal padat sníh už v neděli odpoledne, na prohřátých silnicích tam ale rychle odtával.

Slabá vrstva ujetého sněhu ležela ráno na některých komunikacích na jihu Čech, silničáři museli vyjet na Prachaticku ale i na na úsek dálnice D3 z Veselí nad Lužnicí směrem na Prahu. Jen se zvýšenou opatrností bylo ráno sjízdných zhruba 40 procent silnic v okresech Český Krumlov, Jindřichův Hradec a Prachatice, řekla dispečerka Správy a údržby silnic Jihočeského kraje Pavla Pulcová.

Na Červenohorském sedle v Olomouckém kraji napadlo do deseti centimetrů sněhu. „Stále sněží a silnice přes sedlo je s opatrností sjízdná," řekl ráno dispečer společnosti Stavby, opravy a údržba silnic. Několik centimetrů nasněžilo ve vyšších polohách i jinde na Šumpersku a Jesenicku, silnice tam jsou po chemickém posypu už holé a mokré.

Až pět centimetrů napadlo v noci na Žďársku na Vysočině, silničáři sníh odstraňovali pomocí 24 pluhů, dvě radlice zasahovaly v okolí Sněžného a Tří Studní. Ráno už byly všechny silnice sjízdné bez omezení. V Krušných horách, hlavně na Chomutovsku a Mostecku leží na komunikacích nižších tříd zbytky rozbředlého sněhu, místy se může tvořit náledí. Dálnice D8 a silnice první třídy v Ústeckém kraji byly ráno po chemickém ošetření mokré. Ve středních Čechách sněžilo na Rakovnicku a Příbramsku, silničáři poslali do terénu asi pět sypačů.

 

Články odjinud