Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Sníh v Česku: Na horách a na západě napadlo několik centimetrů, doprava nekolabovala

Sníh v Česku: Na horách a na západě napadlo několik centimetrů, doprava nekolabovala

Několik centimetrů sněhu v noci na dnešek napadlo na horách a ve vyšších polohách v Česku, výraznější komplikace v dopravě ale první silnější sněžení nadcházející zimy nezpůsobilo. Silnice jsou i v horských úsecích s opatrností sjízdné. Před silným sněžením varovali meteorologové pro oblast západních Čech, napadnout podle nich mohlo až 15 centimetrů.

Veškerá technika zimní údržby vyjela na silnice v Plzeňském kraji. „Do pěti centimetrů sněhu napadlo ve vyšších polohách Šumavy (Klatovsko), Českého lesa (Domažlicko a Tachovsko), ale i v Brdech ve směru na Rožmitál, například kolem Míšova (jih Plzeňska), takže už to bylo i na radlici," uvedl dispečer krajské správy a údržby silnic Jiří Slapnička.

Situace byla nakonec lepší, než se zdálo podle předpovědi meteorologů, dodal dispečer. Zejména na Tachovsku nicméně těžký sníh ohýbal stromy a lámal větve a silničáři museli k jejich odstranění povolat hasiče. Stejně jako v Plzeňském i v Karlovarském kraji začal padat sníh už v neděli odpoledne, na prohřátých silnicích tam ale rychle odtával.

Slabá vrstva ujetého sněhu ležela ráno na některých komunikacích na jihu Čech, silničáři museli vyjet na Prachaticku ale i na na úsek dálnice D3 z Veselí nad Lužnicí směrem na Prahu. Jen se zvýšenou opatrností bylo ráno sjízdných zhruba 40 procent silnic v okresech Český Krumlov, Jindřichův Hradec a Prachatice, řekla dispečerka Správy a údržby silnic Jihočeského kraje Pavla Pulcová.

Na Červenohorském sedle v Olomouckém kraji napadlo do deseti centimetrů sněhu. „Stále sněží a silnice přes sedlo je s opatrností sjízdná," řekl ráno dispečer společnosti Stavby, opravy a údržba silnic. Několik centimetrů nasněžilo ve vyšších polohách i jinde na Šumpersku a Jesenicku, silnice tam jsou po chemickém posypu už holé a mokré.

Až pět centimetrů napadlo v noci na Žďársku na Vysočině, silničáři sníh odstraňovali pomocí 24 pluhů, dvě radlice zasahovaly v okolí Sněžného a Tří Studní. Ráno už byly všechny silnice sjízdné bez omezení. V Krušných horách, hlavně na Chomutovsku a Mostecku leží na komunikacích nižších tříd zbytky rozbředlého sněhu, místy se může tvořit náledí. Dálnice D8 a silnice první třídy v Ústeckém kraji byly ráno po chemickém ošetření mokré. Ve středních Čechách sněžilo na Rakovnicku a Příbramsku, silničáři poslali do terénu asi pět sypačů.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1