Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Sobotka s bujnou kšticí a hubenější Chovanec s Marksovou. Kde se vzala karikatura ČSSD?

Sobotka s bujnou kšticí a hubenější Chovanec s Marksovou. Kde se vzala karikatura ČSSD?

Premiér Bohuslav Sobotka jako rozevlátý mladík za volantem, který veze na výlet ministra vnitra Milana Chovance v tričku s potiskem a ministryni práce a sociálních věcí Michaelu Marksovou se slaměným kloboukem na hlavě. Všichni vypadají, jako by mávnutím kouzelného proutku omládli o dvacet let a každý volný večer trávili v posilovně. Uvolněná karikatura s vedením ČSSD doprovází novou kampaň Česko20+, která má představit vizi strany ohledně směřování České republiky na dalších dvacet let. Malůvka sice není oficiální součást kampaně, někteří sociální demokraté včetně předsedy strany ji však hrdě sdílejí na sociálních sítích.

Poté, co obrázek na twitteru sdílel i samotný Sobotka, někteří nabyli dojmu, že se jedná o oficiální kampaň strany. Z omylu je však vyvedl autor obrázku a člen ČSSD Aleš Urban, který přiznal, že se jedná o jeho vlastní iniciativu. Ve fotobance Shutterstock se navíc podařilo najít původní obrázek, který karikatuře posloužil jako vzor.

Původní obrázek z fotobankyPůvodní obrázek z fotobankyautor: Shutterstock.com

Přestože se nejedná o oficiální vizuál projektu Česko20+, sociální demokraté se k němu hrdě hlásí a všimla si ho média. Lepší reklamu pro novou kampaň si tak ČSSD ani nemohla přát.

Projekt, který strana představila začátkem roku, má občany seznámit s vizemi sociálních demokratů, kam by Česko mělo v budoucnosti směřovat. V rámci projektu ČSSD plánuje uspořádat sérii debat na témata, jako je zdravotnictví, školství nebo spravedlivý sociální systém. První z debat nese jméno „Šťastnější rodina“ a ani ta se neobešla bez karikatury z pera Aleše Urbana.

Kampaň ČSSD - Šťastnější rodinaKampaň ČSSD - Šťastnější rodinaautor: Twitter/Aleš Urban

Mladý sociální demokrat nezveřejnil úsměvné malůvky, na kterých jsou zvěčněny podobizny českých politiků, poprvé. Při pohledu na jeho twitterový účet je zřejmé, že si na paškál nejčastěji bere šéfa hnutí ANO a největšího konkurenta Bohuslava Sobotky Andreje Babiše. Koncem března si například všiml jeho chyby v předvolebním klipu, kde tvrdí, že Česko vstoupilo do NATO v roce 1997, a ne 1999. Na Urbanově kresbě je pak vedle hlavy Babiše popisek NEZNÁM HISTORII #SORRYJAKO. 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744