Sobotka: Z návratu Paroubka není v ČSSD nadšení, má na kontě fiasko | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Sobotka: Z návratu Paroubka není v ČSSD nadšení, má na kontě fiasko

Sobotka: Z návratu Paroubka není v ČSSD nadšení, má na kontě fiasko

Premiér a donedávna předseda ČSSD Bohuslav Sobotka se postavil proti návratu expředsedy strany Jiřího Paroubka do řad sociální demokracie. Paroubek se pro tento krok překvapivě rozhodl v uplynulých dnech a podal přihlášku do místní organizace na Kolínsku. Uvedl, že nemá v úmyslu kandidovat ve volbách a partaj chce morálně podpořit. Podle Sobotky je to ale nešťastné rozhodnutí. Řekl to v České televizi. Volební lídr strany Lubomír Zaorálek rovnou uvedl, že se Paroubek nevrátí, protože ho pražská buňka odmítne přijmout.

Podle Jiřího Paroubka to bude prostá „morální podpora“, podle Bohuslava Sobotky by se ale jednalo spíš o kouli na noze už tak topící se ČSSD. „Já to nepokládám v této době za nějaký dobrý krok nebo signál vůči veřejnosti,“ řekl premiér v Otázkách Václava Moravce.

Potíží je podle Sobotky to, za jakých okolností Paroubek v minulosti odešel a jak se potom vůči ČSSD choval. „Problém Jiřího Paroubka je v tom, že odešel ze sociální demokracie sám, a ačkoli v té době nebyl žádný tlak na to, aby odcházel, založil si konkurenční politický subjekt, s tím subjektem neuspěl – to bylo do značné míry fiasko – a teď ten jeho návrat je logicky komplikovanější,“ uvedl Sobotka.

Paroubek podal přihlášku do místní organizace strany v Cerhenicích. „Ta moje podpora je spíše morální, v tuto chvíli, kdy je strana v mimořádně těžké situaci,“ vysvětlil. Své návrhy na řešení situace sociální demokracie zatím nechtěl zveřejnit, když zatím ještě není členem. „Já bych to chviličku nechal,“ dodal s tím, že pokud členy ČSSD budou jeho návrhy zajímat, tak jim je řekne.

Cerhenická organizace by jeho vstup měla schválit 26. června. Komplikace při tom předseda kolínských sociálních demokratů neočekává. Paroubkův návrat by ale mohl narazit u pražských členů strany, kteří ho musí podle stanov schválit.

„Když člen ze strany odejde a není politicky aktivní, je to jednoduchá věc. V okamžiku, kdy odejde a je politicky aktivní proti své vlastní straně, tak logicky stanovy kladou vyšší nároky“ dovysvětlil Sobotka v televizi. Zaorálek zase uvedl: „Pokud by se pan Paroubek vrátil do sociální demokracie, musela by s tím souhlasit pražská organizace. A pokud je mi známo, ta dává jasně najevo, že ta o jeho návrat zájem nemá“.

Paroubek, kterému bude v srpnu 65 let, vstoupil do obnovené ČSSD v roce 1989. Hned zamířil do jejího vedení, stal se ústředním tajemníkem a v roce 1993 neúspěšně kandidoval na předsedu proti Miloši Zemanovi. Do nejvyšší politiky naplno vstoupil v dubnu 2005 a již brzy se stal těžko přehlédnutelným politikem. Byl premiérem a předsedou nejsilnější politické strany. V říjnu 2011 ale oznámil odchod z ČSSD a spoluzaložil stranu Národní socialisté - levice 21.století (LEV 21), která však ve volbách neuspěla. Z čela LEV 21 Paroubek odešel v roce 2014.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.