Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Sobotkovy ostré lokty: Babiš prý „nehájí zájmy Česka“. Ten zase naznačuje, že se premiér v Bruselu nedomluví

Sobotkovy ostré lokty: Babiš prý „nehájí zájmy Česka“. Ten zase naznačuje, že se premiér v Bruselu nedomluví

Premiér Bohuslav Sobotka a vicepremiér Andrej Babiš se do sebe pustili kvůli účasti na evropských jednáních. Šéf kabinetu svému vládnímu kolegovi vrátil úder na dálku přes sociální sítě. Premiér, který kvůli sjezdu ČSSD zkrátí pobyt na nadcházejícím summitu v Bruselu, tam uvedl, že byl dosud na všech, zatímco Babiš jen na polovině schůzek unijních ministrů financí.

„Já jsem se účastnil sta procent jednání Evropské rady. Andrej Babiš byl na Ecofinu jen v 51 procentech. Ministr financí nepracuje a fakt nehájí zájmy ČR,“ uvedl Sobotka na twitteru.

„To, že A. Babiš skoro nejezdí na Ecofiny (jednání ministrů financí - pozn. redakce), jsem zjistil až dnes, kdy jsem dostal statistiku. To číslo mě šokovalo,“ sdělil později Sobotka ČTK.

Babiš v úterý na facebooku napsal, že účast na evropském summitu je jednou z mála povinností, které premiér Sobotka skutečně má. „A přesto místo hájení českých zájmů a jednání o kvótách, brexitu a migraci dá přednost volbě své vlastní osoby na politickém sjezdu. Premiér se jen vymlouvá, když tvrdí, že bude chybět jen na neformální části,“ uvedl vicepremiér. Právě neformální jednání Babiš považuje za nejdůležitější. „Tedy samozřejmě pokud jste schopni se domluvit cizím jazykem,“ poznamenal.

Sobotka ČTK sdělil, že netušil, jak špatná Babišova účast na jednání ministrů financí je. „Je z jeho strany velmi pokrytecké, pokud kritizuje moji stoprocentní účast na jednání Evropské rady, a sám jako ministr chyběl na skoro každém druhém jednání,“ uvedl Sobotka. Téma osobní přítomnosti ministrů na evropských summitech chce probrat na příštím zasedání vlády.

Podle schváleného mandátu na neformálním jednání zastoupí českého premiéra slovenský předseda vlády Robert Fico.

Ministryně pro místní rozvoj za ANO Karla Šlechtová se nad tím pozastavila. „Nevím, proč se pan premiér rozhodl dát mandát panu premiérovi Ficovi, protože tady máme místopředsedy vlády, prvního místopředsedu vlády, domnívám se, že by ho tak tam měl zastoupit jeho zástupce, což je 1. místopředseda pan Babiš,“ řekla novinářům.

Summit se bude věnovat vývoji v otázce migrace, obranné spolupráci a podpoře růstu hospodářských politik a konkurenceschopnosti. Ve čtvrtek by se mělo také rozhodovat o tom, jestli Donald Tusk zůstane předsedou Evropské rady.

 

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744