Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Solidarita versus bezpečnost: Přijďte debatovat s Michaelou Šojdrovou

Solidarita versus bezpečnost: Přijďte debatovat s Michaelou Šojdrovou
 

Česká europoslankyně Michaela Šojdrová (KDU-ČSL) se minulý týden vrátila z Řecka, kde navštívila uprchlické tábory, v nichž se nacházejí děti migrantů bez doprovodu. Politička v září navrhla, aby česká vláda přijala pět desítek těchto dětí ze Sýrie. Premiér Andrej Babiš návrh odmítl se slovy, že Česko by spíše mělo pomáhat v zemích původu těchto dětí. Medializace kauzy vyvolala diskusi o hodnotách české společnosti a také vznesla otazníky nad prací s informacemi. V neděli na toto téma proběhne veřejná diskuse.

Debata s názvem Bezpečnost a Solidarita proběhne tuto neděli 11. listopadu v prostoru Sněmovní 7 (Sněmovní 7/174, Praha 1). Její organizátoři si kladou za cíl otevřít téma hodnot a solidarity v naší společnosti a zároveň téma manipulace s informacemi. „Tuto problematiku ilustruje medializace kauzy přijetí 50 syrských sirotků,“ vysvětlují.

Česká europoslankyně Michaela Šojdrová představila v září plán na přesunutí pěti desítek syrských dětí, které se momentálně nacházejí v uprchlických táborech bez doprovodu, do Česka. Narazila s tím však u premiéra Andreje Babiše (ANO), který se proti návrhu postavil. Médiím sdělil, že dětem by se mělo pomáhat především tam, odkud pocházejí a kde bydlí. „Spíš by bylo lepší pro ty děti postavit školu, byty, ubytování někde v Jordánsku, tam by to bylo pro ně lepší perspektivně,“ uvedl Babiš po osobním setkání se Šojdrovou.

Šojdrová chce závěry nejprve sdělit premiérovi

Europoslankyně se minulý týden vrátila z návštěvy uprchlických táborů v Řecku, kde se děti a mladiství bez doprovodu nacházejí, a její plán tak dostal konkrétní obrysy. Šojdrová po příjezdu uvedla, že závěry cesty chce probrat především s premiérem Andrejem Babišem a ministrem vnitra Janem Hamáčkem, protože právě na nich nyní záleží, zda k uskutečnění programu opravdu dojde.

Avizovaná veřejná diskuse, která proběhne v neděli, se bude skládat ze dvou panelů. V prvním z nich proběhne reflexe z pohledu hledání hodnot, ve druhém pak z hlediska dezinformací a jejich vlivu na společnost.

Moderátorkou akce bude Veronika Sedláčková. Diskutovat s ní budou europoslankyně Michaela Šojdrová, ředitel Organizace pro pomoc uprchlíkům Martin Rozumek, ředitel analytické společnosti Semantic Visions František Vrábel, ředitelka Mezinárodního republikánského institutu Miriam Lexmann, novinářka Tereza Engelová, analytik INFO.cz Pavel Novotný a další. Mediálním partnerem debaty je zpravodajský web INFO.CZ.

Do diskuse se můžete registrovat pod tímto odkazem.

 

Vláda stopla utajovaný program, na kterém závisí životy českých vojáků v Afghánistánu

Ministr vnitra Milan Chovanec loni zastavil utajovaný program přesídlování místních tlumočníků, kteří pomáhají českým vojákům na misi v Afghánistánu. Podle zdrojů serveru INFO.cz toto rozhodnutí způsobilo nedostatek klíčových spolupracovníků české jednotky na neklidném bojišti. Vláda tak ohrozila nejen životy afghánských překladatelů a jejich rodin, ale zřejmě i bezpečnost českých vojáků, kteří se bez tlumočníků obejdou jen stěží. Konec programu podle všeho způsobil incident v pražské nemocnici na Bulovce, po kterém byl syn již přemístěného afghánského spolupracovníka obviněn ze znásilnění.

Čeští vojáci jsou zoufalí, tvrdí zdroje serveru INFO.cz. Nedaří se jim do svých služeb získat afghánské tlumočníky, které jsou pro fungování jednotky nepostradatelní. Ti se k Čechům nehrnou, Praha jim totiž počínaje loňskem odmítá po skončení nebezpečné služby pomoci na cestě do Evropy. Zahraniční armády působící v kulturně cizím prostředí místním spolupracovníkům i jejich rodinám běžně nabízejí přesídlení, a to z velmi dobrých důvodů. Tlumočníci i jejich blízcí jsou logickým cílem radikálů, kteří na jejich hlavy nezřídka vypisují i finanční odměny – jsou si totiž dobře vědomi jejich důležitosti.

Link

Kupříkladu Američané odvážejí lokální tlumočníky po skončení mise prý nejen z Afghánistánu, ale třeba i z Iráku. Autor tohoto textu pobýval v roce 2009 u české jednotky na základně v Lógaru, kde se s místními překladateli setkal. Na jejich výslovné přání je nefotografoval a dříve pořízené snímky z aparátu vymazal. Kvůli jejich utajení. Radikální povstalci z hnutí Tálibán totiž za jejich smrt nabídli slušný obnos.

Na tuto situaci ve své interpelaci ze dne 11. září upozornila poslankyně ODS a předsedkyně výboru pro obranu Jana Černochová. Místopředseda vlády a ministr vnitra Jan Hamáček na její dotaz ohledně programu pro afghánské spolupracovníky odpověděl 8. října. „V současnosti žádný program pomáhající afghánským tlumočníkům a spolupracovníkům Armády ČR s přesídlením do České republiky neprobíhá,“ konstatuje předseda české sociální demokracie. „Pokud jde o aktivity realizované v nedávné minulosti, ty jsou předmětem utajení ve stupni vyhrazené,“ dodal Jan Hamáček.

5033675:article:true:true:true

Může za konec programu konflikt z pražské Bulovky? 

A proč byl program – v armádách jiných zemí zcela obvyklý – v Česku zastaven? Zdroje oslovené serverem INFO.cz se shodují v tom, že tehdejší sociálnědemokratický ministr vnitra Milan Chovanec tímto způsobem reagoval na kauzu údajného znásilnění v nemocnici na pražské Bulovce. Tam se syn již do Česka přesídleného afghánského tlumočníka dostal do nejasného konfliktu se zdravotní sestrou, která mladíka obvinila ze znásilnění. Soud nakonec rozhodl, že se dvacetiletý Afghánec Sabawoon Davizi trestného činu nedopustil.

Případu se ale chytla média, která v době uprchlické krize zveřejňovala nejen údajné podrobnosti nepotvrzeného útoku, ale i jména přesídlených Afghánců. Detaily utajovaného programu se dostaly na veřejnost a ministerstvo vnitra se tehdy zřejmě z politických důvodů rozhodlo v přesídlování tlumočníků nepokračovat, aby prý nebylo konkurenčními politiky obviněno z podpory migrace.

Čeští vojáci se v Afghánistánu dostávají do střetů s islamistickými povstalci stále častěji. Letos v srpnu zahynuli při sebevražedném útoku tři vojáci, tuto středu bylo na hlídce zraněno pět českých vojáků, jeden z nich těžce. Zvýšená aktivita Tálibánu zřejmě souvisí se snahou získat před možnými mírovými jednáními se Spojenými státy pod kontrolu co nejvíce území.

Link

37232