Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Špinarová, Mišík a další. Vyznamenání Zemanem odmítlo už 5 osobností, připomeňte si je

Špinarová, Mišík a další. Vyznamenání Zemanem odmítlo už 5 osobností, připomeňte si je

Syn zesnulé zpěvačky Věry Špinarové Adam Pavlík odmítl státní vyznamenání, které měla dostat od prezidenta Miloše Zemana. Pavlík řekl, že by ocenění jeho matka nechtěla. Zařadil se tak do skupiny těch, kdo „metál“ od Zemana nepřevzaly. Kdo se v uplynulých letech zachoval podobně?

Nejčastějším důvodem, proč Zeman s vyznamenáním „neuspěje“, je nesouhlas s jeho kroky. A například režisér Jan Němec vrátil v roce 2014 na Hrad medaili Za zásluhy II. stupně, kterou převzal už v roce 2002 od Václava Havla, protože se mu nezamlouvaly některé osobnosti oceněné prezidentem Zemanem.

Věra Špinarová

Zpěvačka zemřela letos v březnu. Krátce poté Zeman v rozhovoru pro Deník prohlásil, že je mezi nominovanými na vyznamenání in memoriam. Špinarové syn Adam Pavlík však po konzultaci s rodinou takovou možnost odmítl. „Prezident má být reprezentací národa a takovým pan Zeman pro ni nebyl,“ dodal.

Vladimír Mišík

Vůbec prvním, kdo „metál“ od Zemana odmítl, byl muzikant Vladimír Mišík. Už v roce 2013 poslal tehdejšímu řediteli protokolu Jindřichu Forejtovi e-mail, ve kterém se ocenění vzdal. „Vážený pane presidente, velmi se omlouvám, ale z důvodu rostoucí nevole z některých Vašich rozhodnutí jsem dospěl k závěru Vámi nabízené státní vyznamenání nepřijmout,“ napsal Mišík.

Jiří Hájek

V roce 2013 měl být mezi vyznamenanými in memoriam také někdejší mluvčí Charty 77 Jiří Hájek. Jeho syn Jiří se kvůli nesouhlasu se Zemanem odmítl zúčastnit slavnostního předávání a požádal, aby mu Hrad vyznamenání poslal poštou. To prezident označil za „zarážející a projevující neúctu k samotnému ocenění“ a nakonec ho neudělil.

Jiří Grygar

Loni v červnu chtěla poslanecká sněmovna navrhnout prezidentovi jako kandidáta na vyznamenání astronoma a astrofyzika Jiřího Grygara. Ten ale s návrhem nesouhlasil a nechal se ze seznamu vyškrtnout. Podle mluvčího prezidenta Jiřího Ovčáčka to se Zemanem nemělo souvislost. Grygar si ale vysloužil například pochvalu od místopředsedkyně TOP 09 Heleny Langšádlové.

Petr Pithart

Podobně jako Grygar se zachoval také někdejší český premiér Petr Pithart. Ani on důvod neupřesnil. Zemanovo hradní působení ale opakovaně kritizoval. Během státního svátku 28. října pak řečnil na akci na Staroměstském náměstí. Tu pořadatelé svolali v reakci na kauzu kolem neudělení vyznamenání strýci ministra kultury Daniela Hermana Jiřímu Bradymu.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744