Spor o hidžáb. Studentka s žalobou na střední školu neuspěla | info.cz

Články odjinud

Spor o hidžáb. Studentka s žalobou na střední školu neuspěla

Somálská studentka Ayan Jamaal Ahmednuurová neuspěla se svou stížností kvůli nošení hidžábu. Obvodní soud pro Prahu 10 dnes zamítl její žalobu. Dívka požadovala omluvu a odškodné 60 000 korun. 

Rozsudek není pravomocný. Strana studentky nyní zvažuje další kroky. „Počkáme na písemné odůvodnění, nicméně se stále domníváme, že žaloba byla podána odůvodněně a postup školy byl nezákonný," uvedla pro INFO.CZ právnička dívky Radka Korbelová Dohnalová.

Mladá Somálka opustila školu podle žaloby kvůli tomu, že na základě rozhodnutí ředitelky nesměla nosit muslimský šátek ani při teoretické výuce. Tvrdí, že původně byla domluvená na tom, že hidžáb bude odkládat pouze při ošetřovatelské praxi. Škola podle studentky nepřistoupila ani na mírnější alternativu, že by dívka měla při vyučování zahalené pouze vlasy, ne krk.

Soudkyně však dala za pravdu verzi školy, že dívka navzdory dohodě nepředložila do zahájení školního roku požadované povolení k pobytu. Do formuláře o zanechání studia vyplnila jako důvod zákaz nošení hidžábu až následně. Diskriminaci se právní zástupkyni Ahmednuurové u soudu nepodařilo prokázat.

Právnička dívky už dříve v rozhovoru pro INFO.CZ uvedla, že nesouhlasí s tím, že by Somálka doklady nepředložila. "To je jen účelové tvrzení, které se objevilo až čtvrt roku potom a tvrdí, že nedodala doklad o pobytu. Nám to přijde absurdní, že by ho nedodala, protože v té době byla azylantka a měla tu legální pobyt. Doklad azylanta je v podstatě občanka, kterou mají povinnost u sebe nosit cizinci, kteří tu získají azyl. Je absurdní, aby ho má klientka ani při jedné ze tří schůzek se školou nepředložila a aby jí škola přijala za studenta, aniž by se identifikovala," řekla Korbelová Dohnalová.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna ve 3 hodiny ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Game of Thrones s08e01 - shrnutí 1. dílu

Game of Thrones s08e02 - shrnutí 2. dílu

Game of Thrones s08e03 - shrnutí 3. dílu

Game of Thrones s08e04 - shrnutí 4. dílu

Články odjinud